Doğu tıbbı mı batı tıbbı mı?
Doğu ve Batı Tıbbı insan vücuduna farklı bakış açılarından bakan iki ayrı sağlık sistemidir. Bu iki sistem aynı hastalığı, şikâyetleri farklı tedavi yöntemleri kullanarak tedavi eder. Peki hangisini tercih etmeliyiz?
Doğu tıbbı mı batı tıbbı mı?
26 Mart 2015 -

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, binlerce yıllık tartışmayı ve iki sistem arasındaki farkları inceledi, yazdı:

BİTKİLERDEKİ ŞİFA

“5000 yıl önce antik çağlarda insanlar, bitkilerin insan vücudundaki etkilerini keşfettiler. Sağlık, güzellik, rahatlamak, vücuttaki enerjinin dengelenmesi ve vücudu ideal seviyede tutmak için bitkilerden yararlandılar. Doğu tıbbı tedavide hala aktif olarak bitkilerden yararlanıyor.

19. YÜZYIL’DA SENTETİK BAŞLADI

Batı tıbbı da köklerini benzer şekilde Antik Yunan ve Mısır’dan alır. Kullanılan ilaçların bitkisel hammaddesi 19. Yüzyıl’dan itibaren sentetik olarak üretildi. İlaçlar kullanarak insan vücudundaki tepkimeler ve olaylar kontrol edilmeye başlandı.

DOĞU TIBBI DENGECİ, BATI MÜDAHALECİ

Doğu tıbbı bitkisel ürünleri kullanarak vücutta denge kurmaya çalışır. Batı tıbbı ise laboratuvarda üretilen ürünleri vücuttaki tepkimelerin yerine koymaya çalışır.

Doğu tıbbının muayenesi 5 element teorisine göre yapılır. 5 element teorisi doğu tıbbının temel felsefesini oluşturur. Toprak, hava, su, metal ve ateş doğada, insan vücudunda canlı ve cansız bütün varlıklarda bulunur. Birbirleriyle bağlantılıdır, bazı durumlarda enerjileri azalır, artar ve birbirlerine dönüşür. İnsan vücudunun fizyolojik ve anatomik yapısının doğal çevre ile ilişkisi göz önünde bulundurulur. Pratisyenler 5 elemente göre insan vücudunu ve çevreyi sınıflandırarak muayene ve teşhisi gerçekleştirir. Batı tıbbında ise nabız, kan basıncı, solunum, kan değerleri, ateş gibi hayati bulgular sorgulanır. Kişide ortaya çıkan belirtilere göre muhtemel hastalığa ait olabilecek değerlendirmeler yapılır.

YİN VE YANG ÖĞRETİSİ

Doğu tıbbının temelinde yatan ‘yin’ ve ‘yang’ öğretisi yaşam enerjisi olarak kabul edilir. Yin ve yang birbirleriyle dengededir ve iç içedir. Yang aktif, aydınlık ve sıcakken, yin pasif, karanlık ve soğuktur. Doğu tıbbında yin kana, yang chi enerjisine, batı tıbbında ise yin anatomi, yang fizyolojiye karşılık gelir.

Doğu tıbbının en çok kullanılan tedavisi akupunktur. Amaç chi enerjisinin akışını sağlamak. Antik çağlarda bir yıldaki gün sayısı kadar, 365 adet akupunktur noktası olduğu kabul edilirken bugün binlerce nokta keşfedildi. 1600’lü yıllarda batı tıbbına tanıtılan akupunkturun, asıl yaygınlaşması 1998 yılında gerçekleşti. Bugün dünya üzerinde 3 milyondan fazla pratisyeni bulunuyor.

DEPRESYON İÇİN DOĞU TIBBI

Doğu tıbbında spor yaralanmaları, baş ağrısı, boyun ve omurga problemleri, uykusuzluk, alerji ve depresyon şikâyetlere göre tedaviler 1-12 seans arasında sürerken, batı tıbbında uzun süreli belki de hayat boyu ilaç kullanımı gerekiyor.

BATI TIBBINA SERVET HARCIYORUZ

Amerika her yıl sağlık uygulamalarına 2.2 trilyon dolar harcanıyor. Doğu tıbbı uygulamaları ise bu uygulamaların %1.5’ini oluşturuyor. Toplam harcamanın %38’i ise vatandaşlar tarafından karşılanıyor. Her yıl 700 milyon dolar gereksiz test ve işlemler için harcanıyor. Her yıl 2.5 milyon gereksiz cerrahi yapılıyor.  İlaç ve diğer uygulamaların ekonomi üzerindeki etkileri düşünüldüğünde doğu tıbbı uygulamaları ekonomik yönden çok daha avantajlı.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Anat Galip (Dr )
30.03.2015 01:37:47
Ben boyle bir tercih yaklasiminin ne kadar dogru olduguna dair kannatim biraz farkli. Hangi tedavi dogru ise, o uygulanmali.

Konu biraz felsefi olarak mi, pratik acisindan mi yaklasiyoruz ona da bagli?

Sonuc da gayet iyi bilinen seyler, Al-Razi vve Ibni Sina gibi biraz daha doguya veyahut da Islami Tibba ait denen, (siniflama da), buyuk hekimlerin ne kadar arastirmaci oldugu ve Ibni Sina nin bizzatihi nabiz ve idrarin ozelliklerini kullanalarak tani ve tedavi yoluna gittigidir.

Onlar Hipokratin yaklasimi daha ileri goturmus ve daha sonra Bati dunyasi tekrar yukselise gectiginde ise, bu daha dogulu hekimlerin anlayisinin ustune ilerlemeler kaydetmislerdir.

Biz ise ancak daha da dogrusunu bulursak, daha fazla soz hakkimiz olur...

A G
UK
People
1
2) Osman D (Doktor)
29.03.2015 09:48:07
Gamze Hanım'a öncelikle selamlar. Medya kuruluşlarımızda editörler sıkıntıdan patlarken, yeni medyatik bir konu sıkıntısı çekerken imdada hızır gibi yetişmiş ve ortaya çok klasik bir soruyu atıvermiş: "Doğu tıbbı mı, batı tıbbı mı?" diye. Tabi tartışacak, itişecek, saydıracak konu lazım sıkılan insanlara. Hele bizim gibi hayattaki her olaya, tercihe, çözüme bilimden ziyade ideolojiyi sokuşturmayı seven insanların olduğu toplumda çok su kaldırır bu tartışmanın pilavı. Doğu tıbbı mı, batı tıbbı mı?...
Yahu arkadaşlar, o kadar fakülte okudunuz. Allah da size o kadar da akıl vermiş. Kullanın diye. O halde neyi tartışıyorsunuz? Üşütünce iki ıhlamur kaynatıp içiyoruz. Ninelerimiz sırtları ağrıyınca da ispirtolu pamukla kupa kapattırıyorlar. Buna doğu tıbbı mı diyeceğiz? Ya da bunu yapan insanlara "siz artık doğu tıbbını tercih ettiniz. O halde kalp krizi geçirirseniz de sakın gidip anjio falan olmayacaksınız. Zerdeçalı kaynatıp içeceksiniz, gönlünüzü ferah tutacaksınız" mı diyeceğiz? Ya da "yok arkadaş bizim grup hekimler olarak biz doğu tıbbını tercih ettik. Mide kanaması olan hastalara endoskopi falan yapmıyoruz. Onlara balı nane ile karıştırıp içiriyoruz. Sonra da akapunktur yaptırıyoruz, iyi oluyorlar" mı diyeceğiz? Buna karşılık batı tıbbını tercih edenler öyle yapacaklar. Doğu tıbbını tercih edenler böyle mi?
Yahu sabah sabah hiç güleceğim yoktu. Gamze hanım, siz çok yaşayın, olur mu? Bir dahaki sayıda da doğu tıbbını tercih eden, batı tıbbını tercih eden hastaneleri gruplandırıp kamuoyuna sunun ki insanlar da tercihlerine göre hastane seçsinler. Çok iyi bir hizmet olur.
People
0
3) bg (opdr)
27.03.2015 09:58:37
sayın dr. Yusuf! bilmiyorsan sus adam sansınlar demişler
People
1
4) dr. yusuf bezirci (dr)
26.03.2015 15:51:27
tabii ki doğu tıbbı. hacamat, bitkisel tıp, dua ve telkin tıbbı gibi bütün İslama uygun uygulamalar doğuda.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA