Hasta vizitlerini artık robotlar yapacak!
Sağlık ve bilişim dünyasının liderlerini buluşturan Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Hasta ile doktor arasında iletişim kuran, hastanın anlık takibini sağlayan hasta vizit robotu, zirveye damgasını vurdu.
Hasta vizitlerini artık robotlar yapacak!
10 Mayıs 2015 - ntv.com.tr

Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi’nde sağlık bilişimi alanında dünyadaki yeni gelişmeler, sağlık ve bilişim sektörü profesyonelleri ile paylaşıldı.

Zirvenin en dikkat çeken unsurlarından biri de hasta vizit robotu oldu. Dijital Hastane Platformu’nun ünlü konuğu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, hasta ile doktorun ülkelerarası iletişimini sağlayan hasta vizit robotu ilk kez denedi.

“Yeni teknolojilerin önemli bir bölümünü oluşturan robotlar sayesinde artık doktor, iyi olacak hastanın ayağına gelecek” diyen Prof. Sönmez, hasta ile doktor arasındaki sürekli iletişim kurabilen, hastanın durumunun anlık takibini sağlayan ve doktora hassas teşhis ayrıcalığı sunabilen teknolojilerin, gelecekte sağlık sektöründe çok önemli bir yer tutacağını söyledi.

 

Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi 15, sağlık ve bilişim sektörünün ortak çalışması olarak hayata geçirilen yeni projeler, son uygulamalar, sektörün geleceği ve özellikle ‘’Dijital Hastane’’ projesi gibi konularda, sektörün kanaat önderlerinin görüşlerinin paylaşıldığı çok önemli panel ve konferanslar da gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında dünyanın ilk ve tek Dijital Hastane Platformu da kapılarını yeniden dünyaya açtı. Sağlık bilişimi alanında yeni gelişmeleri ve son teknolojileri tek bir çatı altında toplayan, 1000 m2 ’lik alanda gerçek zamanlı çalışan bir hastane kompleksi olan Dijital Hastane Platformu’nde özellikle geleceğin hastanelerinde kullanılacak robot teknolojileri tanıtıldı.

Sağlık ve bilişim dünyasını buluşturan Sağlık Bilişim Zirvesi 15 kapsamında, bu üçüncüsü düzenlenenen “Altın Steteskop Ödülleri” de sahiplerini buldu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mehmet K. Çelenk (Dr. )
13.05.2015 15:08:19
Tez çalışmaları Türkiye’deki en fena tıbbi israflardan biridir. Kullanılan şeylerin çoğu ithaldir. Aynı zamanda stres kaynağı ve vakit kaybıdır. Uzmanlığı bu yüzden geciken çok da insan vardır.

Şu yapılabilir: her asistana uzmanlık eğitimi boyunca periyodik yeterlilik sınavları, sonunda sadece sözlü değil, bir de makul bir yazılı sınav. Neredeyse tüm Avrupa’da bu böyle.

Uzmanlık eğitim programlarında, yine Batı’da olduğu gibi, önemli dergilerdeki bilimsel makalelerin nasıl okunup analiz edilmesi gerektiği, elde edilen bulguların klinik pratiğe uyarlama prensipleri, uyduruk çalışmaların nasıl tanınacağı, temel istatistik bilgisi, vb. türü eğitimler de verilebilir. Bunları herkes ister.

Haa, adamın asistanlık sırasında ciddi akademik arzuları ve yetenekleri vardır, iyi niyetlidir, ona kılavuzluk ve ful çalışma destekleri de sağlanır. Bunlara puan da verilebilir. Gerçekten yetenekli insanlar yurtdışında üst düzey yerlere de yollanabilir ..

Ama her sene binlerce kişiye uyduruk tezler hazırlatmak ve sınav biter bitmez bunları dolaplara tıkmak ...

People
0
2) dr hekim (biyokimya uzm)
13.05.2015 13:59:25
Tez çalışmamda bir sürü kimyasal madde alındı fakülte bütcesinden, çok azını kullandım gerisi hocanın dolabında. Tez çalışmam sadece zaman ve emek kaybı değil aynı zamanda maddi olarak da tamamen israftı... Çok acı ki hayvan deneyi idi aynı zamanda... Çok revaçtadır kobaylı çalışmalar herkez yapamaz hele de ileri ülkelerde 40 kez yapılmış bir çalışma olmaz, olsa de 41.ye kobay kullan ya da kullanma zannımca izin verilmez. Asistanlığımda da döne döne hem bölümün hem de diğer bölümlerin çalışmalarının laboratuar kısımlarını yürütürdük. Zaten çalışılan en çok 6-7 parametre antioksidanlar serbest radikallerle alakalı parametreler. Nerdee bir testin yerel referans aralığını belirleme kullanma gereksinimi? Herşey ithal, e adam referans aralık da veriyor hazır,almışken onu da kullanıver :( Zaten artık açlık tokluk sabah akşam hatta gece bile hasta hakları var ya , herkes her zaman laboratuara örnek gönderebiliyorken zamanında alınmış örnek bile lüks olabiliyor. Hal böyleyken ben ne akademisyen olmak isterim ne de haketmediğim parayı cebime koymak. Ama değneğin bir ucunda yılmak var diğerinde yıpranmak....
People
0
3) DD (UZDR)
13.05.2015 10:36:48
aydın sinal abimiz gibi TC den kaçmayı övünç kaynağı sayıp, alamanyalardan kendisine medimagazinde her ahkam kesme fırsatı veren habere hop diye atlamak
HANİ APARTMANLARDA asker emeklisi bidaha burda top oynamayın topunuzu keserim diyen APARTMAN AMCALARI olur ya
onun gibi almanyadaki penceresinden ( İYİKİ İNTERNET İCAT OLMUŞ ) BİZİ izlemen ne güzel ABİM BE YA
keşke orada neslini tüketeceğine bir el atsaydın da TC DEKİ SAĞLIK SİSTEMİNİ BİRLİKTE DÜZELTSEYDİK ne güzl olurdu
People
0
4) aydin sinal (hekim)
13.05.2015 10:28:57
anam 86 yasinda idi,ben yaninda refakatci idim,benim hekim oldugumu biliyorlardi üniversite hastahanesinde ameliyat oldu,ne anestesist premedikasyon vizite yapti(hemsire anestesi hic vizite gelmez demisti),nede cerrahla görüsebildik(sadece poliklinik teshisi var),post oparatifte kimse gelmedi,gece saat 23.30 dada taburcu kagidini verdiler ,eve gönderdiler.
Eminim robotlar gelirse daha humanist bir yaklasim sergilerler.
People
0
5) mehmet demirci (dr)
13.05.2015 09:09:02
ve vurdu gol oldu aydın sinal yine o büyük konuşmalarından birini yaptı bravo
People
0
6) ffersoy (dr)
12.05.2015 18:53:42
Mecburi hizmete de bunları gönderin. Türkiye için zırhlısını hatta millisini yapalım.
People
0
7) ismail demir (doktor)
11.05.2015 13:45:05
ülkemizde robot ve lazer denilince akan sular duruyor, daha koruyucu sağlık hizmetlerinde yerlerde sürünüyorken bu maymunluklara ne gerek var? illa ki artistlik olacak tabii. eminim robot aşığı bakanlık da kendi hastanelerini robotla donatır.
People
0
8) www.aciamagercek.com (dr)
11.05.2015 11:55:21
KÜÇÜK YILAN BU KOCA ROBOTU YUTACAK !

40 yıl önce Bayezıt meydanında satış yapanlar müşteri toplamak için kocaman bir robot koyarlar, sonra da küçük bir yılan çıkarıp, bu yılan bu robotu yutacak derlerdi. 40 yılda ne kadar çok ilerlemişiz. Helal olsun. Şimdiki robotlar daha da marifetli. Acı gerçek şu : İthal robotla, ithal akıllı telefonla, ithal ilaç ve aşıyla modern sömürge olmuşuz haberimiz yok. Başkasının keşfedip sattığı mallarla adamlar köşe olurken bize de enayi gibi robotun marifetlerini izlemek kalıyor. Başkasının yaptığı araştırmaları ve keşiflerin reklamını yapmak başka ne işe yarıyor?

Neden dört asırdır patinaj yapıyoruz? Neden 70 yıldır Pazar olduk? Kendimize ait bir aşı - bir ilaç bile yok. 2 yıldır bırakın penisilin üretmeyi ithal bile edemedik. Adamlar vermezse halimiz harap. ABD'de 1849’da yani 2 asır önce 600’ün üzerinde patentli ilaç vardı. Milyon tane palavra yayın yapsan ne olacak? Başkalarının yaptığı araştırmaların kötü tekrarı maaşını artırsa da derde derman olmuyor. Tohuma kadar dışardan ithal ediyoruz, neden? Haremağası yöntemiyle kastre edilen üniversiteler bilim ve teknoloji üretemiyor. Çünkü sanayi – üniversite bağı küresel sistem tarafından kesilmiş, niye diyen yok. Modern sömürge yapmanın yolu bu. Herkes yayın yaptık diye hava atarken, ülkemiz cep telefonu çöplüğü oldu. Yine aynı kafada gidiyoruz. Patent ve projeye dönük olmayan palavra yayınlarla, başkasının keşfettiği akıllı robotlarla kıt kaynakları çarçur etmekten ne zaman vazgeçeceğiz?

1985 yılında 2703 adet yerli patent başvurusu yapılan Güney Kore’de, 1991 yılında 13253 patent başvurusu yapılmış, sonra 1 yılda bu sayı 2’ye katlanmış, 1 yıl sonra ise bu sayı tekrar ikiye katlanmış ve nihayet 2008 yılında sadece yerli patentlerin sayısı 127.114 adete ulaşmıştır. Güney Kore’de 1947-2006 yılları arasında toplamda 1.111.818 adet yerli patent başvurusu yapılmıştır. ABD ise 1.000.000. patente 1911 yılında ulaşmıştır. Biz ise son 5 yıldaki kıpırdanma hariç nal topluyoruz. Beyler hala bu kafada gidersek, robotun marifetlerini izleyelim derken cebimizde ne var ne yoksa boşaltacaklar, haberiniz olsun. Sonra Medimagazin’e ağlamayın.
People
0
9) mustada çapraz (uzm dr)
10.05.2015 23:12:15
Teknolojiyi kullanmak tabi ki mukemmel, ancak hekimliğin sanat olan kısmı gittikce unutulmakta.. Laboratuar sonuçlarını ve diğer tetkikleri iyileştirmeye çalışan bir nesil oluşmakta...Muayene etmek yerine tetkik istemek sanırım yeni nesil için daha kolay sanırım..Ancak unutulmamalıdır ki hekimin anamnez ve muayenesinden sonra tanı koyulmuyorsa tetkikten tanıya gitmek oldukca zor..
People
0
10) aydin sinal (hekim)
10.05.2015 14:46:56
zaten simdiye kadar robotla yapiliyordu sadece hasta dosyasina bakarak,.gercek robotlar gelirse daha iyi olur belki hastanin sorularinada cevap verirler
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA