Kanser tedavisinde sanatın gücü
Kanser tedavisinde yeni gelişmeler kaydedilirken, psikoonkoloji alanında da önemli adımlar atılıyor, destekleyici terapiler ön plana çıkıyor. Bunlardan biri de dramaterapi.
31 Ekim 2012 - ntvmsnbc

İSTANBUL - Şüphesiz; beklenmedik bir anda gelen kanser, belirsizliklerle dolu uzun bir tedavi süreci ile birlikte kişinin zihinsel ve ruhsal dünyasını alt üst edebiliyor. Ruh sağlığı, sürecin daha iyi ve rahat geçirilmesine katkı sağlarken tedaviyi olumlu yönde etkiliyor.

Uzman Psikolog Elçin Şayan, kanser tedavisi sırasında veya sonrasında hem bedensel hem de ruhsal açıdan kişiyi ve yakınlarını destekleyen dramaterapi ile kişinin kendini daha güçlü ve mutlu hissettiğini belirtiyor.

Dramaterapinin; yaratıcı drama teknikleri ile dışavurum sayesinde kişinin rahatlamasına, içsel bir denge ve güvene ulaşabilmesine yardımcı olduğunu belirten Şayan, “Kişinin bedensel farkındalığının olumlu yönde pekişmesini sağlıyor ve kelimelerin yetersiz kaldığı dönemlerde tiyatro oyunun iyileştirici gücü, benzer sıkıntı, duygu, düşünce ve umutlara sahip kişilerin birbirlerini anladıkları bir ortam yaratıyor. Grup dinamiği ile kişiler birbirlerinden güç ve destek alışverişinde bulunuyor; böylece yalnızlık ve çaresizlik hisleri ile kolayca başa çıkabiliyor” diyor.

ÇALIŞMALAR 3 AY SÜRECEK
Yaratıcı drama ağırlıklı olarak tasarlanmış dramaterapi kanser tedavisinde avantaj sağlıyor. Neolife Tıp Merkezi ve Tiyatro Hayat; dramaterapi için bir grup oluşturdu. Hasta, hasta yakınları ve profesyonel tedavi ekibinden oluşan grup; haftada 1 gün 2 saat sürecek çalışmalar için bir araya geliyor. Ses, nefes, beden dili ve perküsyon uygulamaları ile çeşitlendirilmiş dramaterapi çalışmaları 3 ay boyunca devam edecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-24/05 Cumhuriyetten Günümüze Kadın Sağlığı KADIN... ANKA
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA