Müsteşar Gümüş: Kan anonsu yapanlar hakkında suç duyurusu
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Ankara'daki terör saldırısı sonrası yaşanan can kaybında artış olmadığını belirterek, "Yoğun bakımlarımızda 53 hasta yatıyor, 5 hasta servise alındı. Toplamda 131 hasta tedavi altındadır, 356'sı taburcu oldu" dedi.
Müsteşar Gümüş: Kan anonsu yapanlar hakkında suç duyurusu
13 Ekim 2015 -

Gümüş, "İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkelerine Yönelik Yapılan Kanser Taramaları ve İzlenmesi" toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara'daki terör saldırısında yaralanan ve hastanelerde tedavi görenlerin durumuyla ilgili bilgi veren Gümüş, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı kamu hastaneleri, üniversiteler ve özel hastaneler olarak toplam 31 kaybımız devam ediyor. Can kaybı sayısında herhangi bir artış yok. Yoğun bakımlarımızda 53 hasta yatıyor, 5 hasta servise alındı. Toplamda 131 hasta tedavi altındadır, 356'sı taburcu oldu. Yaralılarımızı, bulunduğu ilin ambulansı gelerek kendilerini memleketlerine götürüyor. Hastane bahçelerinde bekleyen yaralı yakınları ile gündeme gelen destek hizmetleri ve yemek yiyecek konusunda çalışma yapıyorlar. Refakatçi yakınlarına verilen hizmetten yararlanmaları konusunda talimat verdik. Ayrıca bekleme noktasında da korunaklı alan oluşturduk. Sivil toplum kuruluşları da aynı ilgiyi gösteriyorlar, onlara da izin veriyoruz. Hastanelerimizde herhangi olağanüstü bir durum yok."

-Kan anonsu yapanlar hakkında suç duyurusu

"Ankara'daki terör saldırısı sonrasında yaralıların sevk edildiği hastanelerde bazı kişilerce kan ihtiyacı anonsları yapıldığı"nın hatırlatılması üzerine Gümüş, Numune Hastanesinin bahçesinde kan anonsu yapan kişinin sağlıkçı olmadığı bilgisinin geldiğini belirterek, "Bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Ankara Numune Hastanesine 150 kişi o anonstan sonra kan vermek için geliyor. Kan merkezi tamamen duruyor, çalışamaz hale geliyor. Acile 100 kadar kişi giriyor. Sağlık hizmetlerini aksatmanın bir hesabı olacak. Bu kişilerle ilgili de savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde konuştu.

-Yaralılara ve yakınlarına psikolojik destek

Gümüş, "Yaralılara psikolojik destek verilecek mi" sorusuna, "Bütün hastanelerimizde yaralılara, yatan hastalara ve yakınlarına psikolojik destek vereceğiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile koordine edeceğiz" yanıtını verdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan da, terör saldırısı sonrasında hastanelerde yapılan kan anonslarına değinerek, Ankara'daki bütün hastanelerin kan stoklarının yeterli olduğunu, yarım saat içinde hastanelere 5 bin üniteden fazla kan gönderdiklerini söyledi.

Olay yaşandığı sırada Ankara'da kan ihtiyacı olmadığını vurgulayan Şencan, "Karmaşa anında kan vermek doğru değil. Kan verilip 10 dakika sonra kullanılması söz konusu değil. Kan verme duyurularını heyecan ile yapanların normal zamanlarda da yapmalarını bekliyoruz. Hiçbir sağlıkçıdan kan anonsu yapılmadı" ifadesini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA