Özel sektörle devlet arasında yoğun bakım krizi
SGK’nin özel hastanelerdeki yoğun bakım servislerini seviyelendirip ona göre ücret ödemesi, özel hastanelerle arasını açtı. SGK, ‘fazla ödemek istemiyorum’ derken özel hastaneler ‘hizmet veremeyebiliriz’ uyarısında bulunuyor.
Özel sektörle devlet arasında yoğun bakım krizi
07 Ağustos 2015 01:53 - HÜRRİYET HACER BOYACIOĞLU

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yoğun bakım servisleriyle ilgili olarak aldığı önlemler, kamu ile özel hastaneler arasında ‘yoğun bakım gerilimi’ başlattı. SGK artık tescili yapılmamış yoğun bakım hizmetlerinde en alt düzeyden ödeme yapacağını açıklarken; SGK’ya mektup yazan özel hastaneler “Böyle giderse yoğun bakım hizmeti veremeyiz” dedi.

TESCİL GEREKİYORDU
SGK özel hastanelerin verdiği yoğun bakım hizmetlerinde, verilen hizmetin yoğunluğuna ve niteliğine göre farklı ücretlendirmeler uyguluyor. Birinci basamak yoğun bakım hizmetine 200 TL civarında ödenirken; bu rakam 3. basamakta 800 TL’ye kadar çıkıyor. Hastanenin yoğun bakım hizmetinin kaçıncı seviye olduğunu ise Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tescil belirliyor. Tescile göre, kamunun yaptığı ödeme tutarları da değişiyor. Ancak seviye tescil işlemleri tamamlanmadığı için, 2014 yılı sonuna kadar özel hastanelere verdikleri hizmet karşılığında farklı seviyeler üzerinden yoğun bakım ödemesi yapıldı. 1 Temmuz’da ise SGK bir duyuru yaptı ve esnek dönemin sona erdiğini açıkladı. Karar çerçevesinde 1 Ağustos tarihi itibariyle seviyelendirmesi yapılmamış olan yoğun bakım servislerinde verilen hizmetleri 1. basamak olarak değerlendirmeye ve en alt düzeyde ödeme yapmaya başladı.

ÖZELLER ALARMA GEÇTİ
SGK’nın duyurusu üzerine, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) de geçtiğimiz günlerde SGK’ya mektup yazdı. Tescili yapılmamış özel sağlık tesislerinde de ikinci ve üçüncü basamak yoğun bakım hizmeti verilebildiği belirtilen yazıda, Başbakanlık’ın acil sağlık hizmetleri genelgesi ve konuyla ilgili tebliğlerin de bu konuda hastanelere esneklik sağladığı vurgulandı. Buna karşın tescili tamamlanmamış yoğun bakım hizmetlerine en alt seviyeden ödeme yapılmasının hem hekim emeğinin göz ardı edilmesine ve sağlık kuruluşunun zarar görmesine, hem de toplumun zarar görmesine neden olacağı vurgulanan mektupta şöyle denildi:

“Hekimlik mesleği, hiçbir yazılı kural veya mevzuat hükmüne gerek duymaksızın acil vakalara gereken tüm tedavileri yapmayı kendisine bir ödev olarak getirmiştir. Bu ödev yukarıda ifade ettiğimiz genelge, tebliğ ve konu ile ilgili birçok mevzuat hükmünde yerini bulmuş ve aksine davranışlar yaptırım altına alınmıştır. Ancak bu ödev gereği yapılan hizmetlerin maddi karşılığı sistematik bir şekilde ödenmemeye veya eksik ödenmeye başladığı takdirde Anayasamızın 18. Maddesinde belirtilen angarya yasağının ihlali durumu söz konusu olmaya başlayacaktır. Yapılan (hastaya - hastalığa ve bilime uygun) tedavinin bedelinin alınamayacak olması yoğun bakım tedavi hizmetlerinin bir süre sonra sürdürülememesine neden olacaktır.”

SGK: Artık fazla ödeme yapmak istemiyoruz

SGK yetkilileri sorunun kaynağının tescil işlemlerinin tamamlanmaması olduğunu belirtti. Yoğun bakımlarda 1. seviye ile 3. seviye arasında 4 kat ücret farkı oluştuğuna dikkat çeken yetkililer şu görüşleri dile getirdi: “Biz artık sağlıklı bir tescil işlemi olmadan daha fazla ödeme yapmak istemiyoruz. Tescil işlemi tamamlansa ve objektif bir değerlendirme ışığında yoğun bakım hizmetlerinin seviyesi ortaya çıksa ona göre gönül rahatlığıyla ödeme yapabiliriz. Ama neticede biz de kamunun kaynağını kullanıyoruz, bu nedenle kimsenin sıkıntı yaşamaması için verilen geçiş sürecinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Bu saatten sonra tescili olmayan yoğun bakım hizmetlerine en alt düzeyde ödeme yapma kararı almamızın gerekçesi bu. Şu anda da bu kararımız uygulamada bulunuyor.”


RAKAMLARLA YOĞUN BAKIM

Yoğun bakım yataklarının gereksiz kullanım alanı

Yüzde 15

Hastaların ortalama yoğun bakımda yatış süresi
14 gün

2 haftadan uzun süre yatan hastaların oranı
Yüzde 44.2

Yoğun bakımda yatanlar içinde erkeklerin oranı
Yüzde 52.6

Yoğun bakımda yatanlar içinde kadınların oranı

Yüzde 47.4
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) cd (doktor)
10.08.2015 16:22:14
SGK, Özel hastanelerin yenidoğan yoğun bakımlarını kontrol altına aldığı takdirde en büyük soruna el atmış olur. Aynı zamanda da özellere ödediği para yarıya iner. Sağlıktaki haramaların en acil olanı budur.
People
0
2) Bartu (dr)
10.08.2015 10:19:23
Çarpıtmayın, özel hastaneler devlet hastanelerinden daha iyi denetleniyor. Burada amaç küçük özelleri kötüleyip(muayenehanelere yaptıkları gibi) devlet hastanelerini özelleştirirken rantı artırmak...
Ek ödeme dışında doktor maaşlarına zam yapmama nedeni de özelleştirme sonrası döner dahil tüm ek ödemelerin kesilecek olması.
Bu haberlerin tek amacı kamuoyu oluşturup arkasından paylaşılacak rantı haklı çıkarmak.
People
0
3) Mert b. (Dr)
08.08.2015 15:25:24
Sayın Ali bey
Devlet hastanesinde çalışıyorum gelin bizim yoğun bakıma yatanların yüzde kaçı yoğun bakımlik birlikte sayalım
Hemen özellere çamur atacaz
People
0
4) ali çantabey (hekim)
08.08.2015 12:07:38
özeller normalde serviste takip edilecek hastayı yoğun bakıma yatırıp haksız yere kar edip devleti zarar ettiriyorsa bu ülke için canını veren şehitlerimizin kemikleri sızlayacaktır... burda bu dalavereyi yapan özeldekiler kadar onları denetlemekten aciz olanlarda suçludur...
People
1
5) hiperbolik (khd)
08.08.2015 11:22:55
Yeni dogan yoğun bakimlarda kontrol hiç yok ozel hastanede çalışıyorum ve cocuk doktoru hiç etik olmayan bir şekilde çalışıyor midemi bulandırıyor prematüre yatirdiginda resmen adamın gözünde dolar işareti görünüyor devlet bunları daha iyi kontrol etmeli
People
1
6) Cc (Dr)
08.08.2015 09:45:55
Tüm suçlu yetkililerdir. 112 ile evden al bi yoğun bakıma koy hastayı gerisi allah kerim. Yeterki ortalıkta sorun çıkmasın. Yoğun bakımda 2 hastaya 1 hemşire 3 hastaya 1 personel varmı? Temizlik ne durumda? Hijyen nasıl? Hemşire tecrübesi varmı? Enfeksiyon oranı? Umutsuzca ve bilimsellikten uzak uzatılan tedaviler. Çok yazık. İngiltere sağlık bakanlığını 6 ay koyun işin başını durumu düzeltsin. O kapıda bekleyen ailelere acıyın bari....
People
0
7) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
07.08.2015 12:02:45
Artık anlaşılmış olmalı.

Tıp artık sadece tıp değildir !

http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/08/06/misafir-yazar/entrikalar/

Ticari , hukuki ve teknik sorunları , beklentilerin çok arttığı bu alanda hekimler yada sağlık çalışanları , bilimsel çevre , yeteri kadar örgütlü ve kendini kendi dinamiğinde koruyacak ve geliştirecek sistematiği

gözetiyor mu ,

ediniyor mu ,

uyguluyor mu?

Sanıyorum başdöndürücü neoliberal politikaların sağlığa yansıyan diğer süreçlerinde olan gelişmeler ,

yani (?)

bir sağlık göstergesi olarak alabileceğimiz iş kazalarından ölümler karşısında sergilediğimiz açık çaresizlikte olduğu ve çok kolay görüleceği üzere ;

Sağlık alanında en temel alanlarda örneğin acil servisler yada yoğun bakımlar , üniversiteler gibi alanlarda izlediğimiz üzere

sağlıkta dönüşüm anoforu katostrofik etkisini her alanda gösteriyor.

Gördüğümüz sağlıkta şiddet sorununda olduğu gibi her alanda estetik , organize , empatik çözümler yada beklentiler yerine katostrofik biçimde oluyor.

ve halen

sağlıkta kriter alınan memnuniyet kriterleriyle çok yanlış bu sağlık politkası bugünlere gelebiliyor.

Nedenleri ve alt katman sorunlarıyla çözüm bekliyor.

Artık anlaşılmış olmalı.

Tıp artık sadece tıp değildir !

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
07 Ağustos 2015
People
0
8) BEZGİN (nrş uzmanı)
07.08.2015 10:10:34
devlet sağlık güvenlik ve eğitim hizmetlerini eşit şartlarda ve kalitede, bu hizmeti verenlerin emeğine de eşit derecede para vermediği sürece bu dert bitmez!
People
0
9) mucahit yunus (uzmdr)
07.08.2015 10:06:11
yöneticilerimiz yogun bakıma kendileri düşerse görür anlar...ama onlar amerkan hastanesinde de tedavi olabiliyo tabi...
People
0
10) mucahit yunus (uzmdr)
07.08.2015 09:44:58
yöneticilerimiz yogun bakıma kendileri düşerse görür anlar...ama onlar amerkan hastanesinde de tedavi olabiliyo tabi...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)