Sağlık Bakanı: Hasta bakımına 15 dakika ara vereceğiz
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Opr. Dr. Furtun'un uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesini kınayarak, bugün 09.00 ile 09.15 saatleri arasında acil servisler dışında hasta bakımına ara verileceğini bildirdi.
Sağlık Bakanı: Hasta bakımına 15 dakika ara vereceğiz
01 Haziran 2015 -

 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kuşadası Devlet Hastanesini ziyaretinde, hastane çalışanlarına seslenerek, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun'a düzenlenen saldırıyı kınadı.

Saldırı nedeniyle yüreğinin yandığını ifade eden Müezzinoğlu, "Bugün sabah itibarıyla 15 dakika süresince tüm hastalarımıza şifa veren ele vefa organizasyonu yapıyoruz. 15 dakika süresince hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz" dedi.

Furtun'un, bir katilin kurşunları ile yaşamını yitirdiğini vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Ne yazık ki zaman zaman sağlık çalışanlarımıza yüksek sesle konuşan, hakaret eden, el kaldıran, hatta silah çeken bazı densizlerin, katillerin veya insanlık dışı yanlışlar yapanların muhatabı oluyoruz. Bu bizi üzüyor. Bu bizim yüreğimizi kanatıyor. Bugün sabah itibarıyla 15 dakika süresince tüm hastalarımıza şifa veren ele vefa organizasyonu yapıyoruz. 15 dakika süresince hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz. Bu yürekler sizin için atıyor. Bu fedakarlıklar, 78 milyon ülke insanımızın sağlıklı yarınlara, güvenle bakacakları bir ortamın oluşması için yapılıyor. Bu fiziki mekanları bu millet hak ettiği için yapıyoruz. İleri tıbbi teknolojileri bu milletimizin hakkı olduğuna inandığımız için yapıyoruz. Dünyayı örnek gösteren değil, 78 milyon ülke insanımıza dünyanın örnek aldığı bir sağlık hizmeti sunumunu yapmaya çalışırken bu tür mağduriyetlere ve haksızlıklara maruz kalmak bizi üzüyor. Asla ve asla hak etmiyoruz."

Fedakarlıkla, özveriyle hizmet veren çalışanlara insanlık dışı muamele yapmaya hiç kimsenin hakkı olmadığını belirten Müezzinoğlu, "Yasal düzenlemelerde büyük oranda çözüm olsun diye savcılarımıza şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi verdik, iç güvenlik yasasında artık polislere 24 saatten 48 saate uzayacak kadar gözaltı yetkisi verdik. Daha ileri yasal düzenlemeler gerekirse bunları da yapacağız. Ama istiyoruz ki hastayla hekim arasında, hastayla sağlık çalışanı arasında duvarlar örülmesin. Bu duvarların örülmemesinin en büyük güç kaynağı vatandaşımızın sahip çıkmasıdır. Vatandaşımızın kendi canına can katan, sancısını dindiren bu kitleye, bu gönül ordusuna, bu fedakar insanlara sahip çıkmasını istiyoruz" diye konuştu.

Aciller dışında hasta bakımına saat 09.00 ila 09.15 arasında ara verileceği belirtildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) taner (dr)
02.06.2015 08:07:10
15 dakika ara hahahhaa hiç güleceğim yoktu.!!!Siz bizle dalga mı geçiyorsunuz!!! Görev başında şehit düşene insana hiç mi saygınız yok sizin!!!
People
0
2) hayri baştan (dr)
01.06.2015 18:48:28
hala siyasete yalakalığa dayanan işlemler olumler sayısı 4
şıddetler sayısız
uyduruk şikayetler milyonu buldu
seçime 1 hafta kala şirinlik yalakalığı 15 dak.
o cahilde belki suç yok
suçlu buna çanak tutan sizlersiniz.
15 dak. ile günahlarınızdan arınamazsınız.
hekim ve hastayı hasım yaptınız.
hastalık sırası size de gelecek......
o zaman da geç olacak......
People
0
3) RKTR (Uzm)
01.06.2015 17:22:43
"... çözüm olsun diye savcılarımıza şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi verdik ..." diyorsunuz sayın Bakanım.

Ama işte bu yetkilerini asla kullanmıyorlar. İti kopuğu hemen salıveriyorlar.

Ben, bana İFTİRA atıldıktan sonra yargılanırken, 3 ayrı Savcı ile muhatap oldum. Üçü de azılı denebilecek ölçüde doktor düşmanıydı, ve bu patolojik tutumlarını gizlemeye de gerek görmüyorlardı. Sanırım zevk bile alıyorlardı bundan. Benim anlattıklarımın tek kelimesini bile dinlemediler, bizden para almak için aile tarafından uydurulmuş aşağılıkça yalanlara ve geçersiz olduğu en baştan belli olan zırva delillere dayanarak, bana ve hekim arkadaşlarıma HAKSIZ davalar açtılar. Bizzat Baro’daki meslektaşlarının bile “Bu adam para için her şeyi yapar” dedikleri bir açgözlü avukat, gözümüzün önünde Savcıları ve Hakimleri parmağının ucunda oynattı. Bize de hayatı zehir eti.

Sonunda beraat etmeme rağmen de 8.5 senemi ve 35 milyarımı yediler. Başka sorgulanan arkadaşlarla konuştum, Savcılarla benzer deneyimler yaşamışlar, sonunda aklansalar bile çok korkmuşlar ve depresyona girmişler. İnternetten de bulabilirsiniz yaşanan mini faciaları. Hatta hukuk sitelerinde bile var. Doktorlara ne yaptıklarını anlatanlar var.

Tüm Savcılar böyledir demiyorum, ama muhtemelen çoğu böyle, ve işte olup bitenler de ortada. Siz doktor yaraladığı veya anasına küfrettiği için direkt içeri alınan bir pislik duydunuz mu ? Duymadınız, çünkü yok. Siz onlara ne kadar ceza yetkisi verirseniz verin, HEKİME ZARAR VERENLERE KARŞI BU YETKİLERİNİ KULLANMAYACAKLAR. Fıtratları buna izin vermeyecek.

People
0
4) Serdar Demir (pratisyen )
01.06.2015 15:10:31
15 Dakika lafı trajikomik...Sahipsiz kaldığımızın resmen resmidir... Halk dalkavukluğu bu olsa gerek... Şehit meslektaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına da sabır...
People
0
5) dr.metin (yandal)
01.06.2015 14:34:41
SAĞLIKCIYA SALDIRILARI KİM TEŞVİK EDİYOR ACABA?SUÇLULUĞU BASTIRMAK İÇİN YAPILAN BİR EYLEM.
People
0
6) yg (dr)
01.06.2015 14:09:58
Sayın Bakan Opr. Dr. Kamil Furtun'un cenaze törenine katıldı mı acaba? Başka mesleklede bu tür olaylar olduğunda değil bakan dahil herkes katılıyor da onun için dedim.
People
0
7) h.u (dr)
01.06.2015 13:17:40
15 dakika eylem lafını okuyunca bende önce dalga geçiyor zannettim doğrusu. Ama medimagazinde il il eylem haberi altında hakikaten 15 dakika eylem yapanları görünce duygularım karıştı, kimyam bozuldu, emekli olmaya karar verdim. Sayın meslektaşlarım, sizin kendinize yaptığınızı kimse size yapamaz.
People
0
8) Cemalettin Tunçkaya (op. dr)
01.06.2015 11:38:59
Diğer meslek guruplarından birisi vefat ettiği zaman devlet en üst düzeyde cenazeye katılırken doktorlar öldürüldüğünde sağlık bakanı bile cenzayeye gelememiştir.Bu utanc boş naralar atan tüm yöneticilere kapak olsun.Utanın utanın. Bu şartlarda hala hasta bakmaya devam edne korkak hekimlerede
People
0
9) zeki kalender (cerrah pizzacı)
01.06.2015 11:02:00
lütfen bizlerle dalga geçmeyin!15 dk ka ne demek...aciller dışında en az 15 gün olmalı!
People
0
10) Selim Hatipoglu (Uz.Dr)
01.06.2015 11:00:07
Degerli Meslektaslarim
Lutfen meslek onurunuzu koruyun ve bu zihniyete oy vermeyin. Saglikcilara yapilan su zulumler karsisinda en azindan safiniz belli olsun, hala oy verecek olanlara yaziklar olsun diyorum....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori