Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'ndan Taziye mesajı!
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'ndan Taziye mesajı!
29 Mayıs 2015 -

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapmakta olan hekimimiz Op. Dr. Kamil Furtun’u menfur bir saldırı sonucu kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.
 
İnsanımızın sağlığı için canla, başla ve aşkla görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti, kimden ve nasıl geldiğini ayırt etmeksizin lanetliyoruz. İnsan hayatına kast edilerek ortaya konan bu korkunç olay bizleri ve sağlık camiamızı derinden sarsmıştır.
 
Şiddetin sağlık kurumlarında asgariye indirilmesi için son zamanlarda önemli hukuki, idari ve yapısal tedbirleri hayata geçirdik. Her şeyden önce “Şifa Veren Ele Vefa” dedik ve unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden hatırlatarak, sağlık çalışanlarımızdan küçük bir teşekkürün esirgenmemesini istedik. Bununla birlikte şiddet dilinin ne medeniyetimiz ne de ahlaki değerlerimizle asla bağdaşmayacağına vurgu yaptık.
 
Tüm bunlara rağmen, toplumun hemen hemen tüm kesimlerinde yaşandığı gibi sağlıkta da maalesef bu tür üzücü olaylarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Sevginin, merhametin ve hoşgörünün sembolü olan bir sahada böylesi kahreden olayların bir daha yaşanmamasını yürekten temenni ediyorum.
 
Sağlık Bakanlığı olarak, bu hain saldırının aydınlanması için sürecin yakından takipçisi olacağımız bilinmelidir.
 
Hayatını kaybeden Kamil Furtun kardeşime Cenab-ı Hakk’tan rahmet, kendisi de bir meslektaşımız olan değerli eşleri başta olmak üzere evladı ve tüm yakınlarına sabırlar diliyorum.
 
Milletimizin ve Sağlık Camiamızın başı sağ olsun.
 
                         
 
Dr. Mehmet Müezzinoğlu
T.C. Sağlık Bakanı
 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ahmet eray (aile hekimi)
31.05.2015 23:39:21
senin taziyeni de kabul etmiyoruz acımızı paylaşmana da zerre-i miskal inanmıyoruz.tarihte hatırlanmayacak kadar liyakatsiz bir devlet bakanısın bunu bilesin.
People
0
2) Sinan (Sidder magduru dr)
31.05.2015 16:15:42
Istifa etmeyi dusunuyor musunuz?Ha bir de doktorlari koyun yerine koymayin komik oluyorsunuz BAKAN!
People
0
3) Erşan Kuneri (film sektörü)
31.05.2015 13:59:44
Hükümetin ve bürokrasinin görevi CENAZE LEVAZIMATÇILIĞI yapmak değil, etkili tedbirler almak,çalışan ve iş yeri güvenliğini sağlamaktır. Beceremiyorsanız bırakın. Siz oraya taziye mesajı, cenaze namazı, mevlüt, temenni..vb için gönderilmediniz.
People
0
4) Furkan aydın (Nisaiye)
30.05.2015 15:31:45
Sağlık camiası üzerinden iyi oy toplandı doğrusu.. Sanki muayenehane açma hakkını zamanında devlet vermemiş gibi savaş açtınız ve kazandınız.. Sonra meydanlarda (sanki doktor olmak suçmuş gibi) hekimi doktor efendi gel bakalım gibi söylemlerle vatandaşın önüne attınız, şikayet hatları kurdunuz.. Almadığımız halde siyasi şov olsun diye 10 000 tl 15 000 tl alıyor doktorlar diye sağlık bakanının ağzından(yalan) laflar söylendi hekimlik mesleğini bilinçli olarak itibarsızlaştırdınız.
Şimdide vatandaşa yapmayın etmeyin diyorsunuz.. Vatandaşa lafım yok adam asgari ücretle ser sefil yaşıyor. Yardımlarla yaşıyor. Zannediyo ki doktorlar sorunsuz zengin rahat ooooh birde bizle ilgilenmiyo ben vatandaş olsam bende dalarım..
Sayın bakanım bu şiddet olaylarında siz suçlu ve siz sorumlusunuz. Böyle korku dolu bir hayatımız olsada nasıl olsa öleceğiz ve fani alemden baki aleme geçeceğiz. Ve ben orada Size varsa hakkım helal etmiyorum...
People
0
5) bartu (dr)
30.05.2015 09:00:11
Bırakın konuşmayı eserinizle gurur duyun...
Büyük Atatürk'ü hatırlayın arkadaşlar. Umutsuz olmayın.
'Beni Türk hekimlerine emanet ediniz'
People
0
6) MD (MD)
30.05.2015 07:04:08
bu olayın vefa söylemleri ile çözülemeyeceğini anlamanız için daha kaç doktorun öldürülmesi gerekli sayın bakan... bir an önce caydırıcı cezalar getirilmeli, doktor olarak size hakkımı helal etmiyorum...
People
0
7) postenflamatuar (uzm dr)
30.05.2015 01:08:51
TTB den cesaret aldıkça bakan bol keseden konuşur tabii ki."son zamanlarda önemli hukuki, idari ve yapısal tedbirleri" aldık diyor. Lafın devamında hukuki tedbir almadığını itiraf ediyor. Yeni uygulamaya konulan tek bir hukuki uygulama bile gösteremiyor.

Bunun yerine "değerlerimizi yeniden hatırlatma", "sağlık çalışanlarına teşekkürün edilmesini isteme", "şiddet dilinin medeniyetimizle ahlaki değerlerimizle bağdaşmadığına vurgu yapma" gibi laf oldun torba dolsun gibi laftan ve işgüzarlıktan öteye geçmeyen büyük icraatlarını sıralamış. Bir olmazsa olmaz lanetlemeyi de yapmış.

Bu mu yani? Sağlık bakanlığının icraatları bu mu?
Bir kanalın alt yazılarını okudum, tur tamamlandı, trafik kazaları aile kavgakarı geçti, meslektaşımızın katli haberi geçmedi. Bakan böyle olunca, TTB bakanı sıkıştırmayınca TV kanalı ne yapsın, o da bakan gibi olayı geçiştirmiş. birkaç defa heberi dolaştırıp sonra son kullanma tarihi geçti demiş.

Hekimlere yönelik her haberde TTB nin kirli rolüne dikkat çekerim. Kirli olması mesleğimizi siyasetinin, ideolojisinin yüksek çıkarlarına feda etmesindedir. Tabi işi yerine siyaseti tercih edince kadroları da çürük olup her olayda alakasız tepki vermekten kokuşuyor, kapasitesiz oluyor, öngörüsüz sıfır oluyor, vizyondan nasiplenmiyor.

Adam akıllı bir iş planı ile herhangi bir hükümeti adeta felç edebilecekken ideolojik siyasi kimliği ile hekimlerin büyük çoğunluğuna ulaşamıyor, ulştıklarını sivrisinek vızıltısına eşdeğer eylemlerde kullanıyor. Eylemleri kurbağayı bile ürkütemiyor çünkü kadroları baştan aşağı beceriksiz, çünkü kadroları her hekim eylemini siyasete nasıl tahvil edebiliriz mantığı ile yapılıyor.

Aile hekimleri 3 günlük iş bırakma eylemi yaptı o bile daha etkili oldu. , devlet hastanesi hekimleri ile kooerdine olamadığı için etkisi yetersiz kaldı. TTB burada işe devreye girebilirdi.

5 iş günü sürecek bir iş bırakma eylemi öneriyorum. aile hekimleir ile koordine bir şekilde. Buna ek olarak sonrasında Türkiye çapında polikliniklerde hasta sayısı kısıtlama uygulamalarını yasal yoldan yapmalıyız. Yasal yoldan mümükün değilse muyane sürelerini avrupa standartlarına biraz yaklaştırıp ortalama 6-10 dakikaya çıkartarak günlük hasta sayısını azaltma yoluna gitmeliyiz.

Darb küfür olaylarında hastane bazlı saatlik eylemler organize edilmeli.

Acillerde acil uzmanı dışında çalışmaya itiraz etmeli,hangi dalda uzman ise o branş hastalarına sadece bakma uygulamaları bir an önce hayata geçmeli böylece bir çok hastane acili kapatılıp halka daha etkin hizmet verilir ve doktorlarda daha rahatlar.

Tabiki bunlar için hekimlere temas edebilen bir TTB kadrolaşması lazım gelir. Taksime değil hastanelere gidecek bir TTB kadrosu lazım
People
0
8) Dr. CANKAT (KARDİYOLOG)
30.05.2015 00:22:29
SAĞLIK BAKANI DEMİŞKİ ''Milletimizin ve Sağlık Camiamızın başı sağ olsun.''... SAYIN BAKAN HEKİM OLARAK TAZİYENİZİ KABUL ETMİYORUZ...
People
0
9) dr.kh (uz.dr)
30.05.2015 00:03:17
doktor emeğini kullanarak siyasi rant sağlamayı , doktorları aşağılık magandalara hedef göstermeyi çok iyi becerdiniz bari susun taziye falan istemez
People
0
10) Lütfi Tiyekli (aile hekkimi)
29.05.2015 23:56:28
“Şifa Veren Ele Vefa”
Vefa yı 250 kuruşluk zam olarak görenler....
Bizim de size vefamız 250 kuruşluk olacak bilesiniz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori