SGK, provizyon sistemiyle suistimalleri önledi
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2012 yılında hastane ve eczanelerde uygulamaya koyduğu Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) ile suistimaller sonucu ekonomide oluşan kayıp ve kaçağı yüzde 95 azalttı.
SGK, provizyon sistemiyle suistimalleri önledi
10 Kasım 2015 - AA YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığından alınan bilgiye göre, provizyon sisteminde yeni doğan çocukların, işe girenlerin, genel sağlık sigortalılığı başlayanların, yeni emekli olanların, evlenenlerin, boşananların, işten çıkanların, ölenlerin bilgileri yer alıyor. Bu kişilerin, kurumun tescil, hizmet, tahsis (emeklilik), borç, prim ödeme ve nüfus kayıtları, elektronik ortamda tespit ve kontrol ediliyor. Böylece genel sağlık sigortalılarının kurum ünitelerine gelmelerine gerek kalmaksızın hastanelerde ve eczanelerde sağlık hizmetlerinden yararlanması için gerekli sağlık hak sahipliği kayıtları elektronik tetikleme yöntemiyle otomatik olarak oluşturuluyor.

Ayrıca kişilerin evlenme, boşanma ya da iş değişikliği durumunda sağlık kapsamı otomatik olarak değiştiriliyor, işten çıkma, emekli aylığının durdurulması veya ölüm gibi nedenlerle sağlık hak sahipliği sistem tarafından sona erdiriliyor.

-Sağlık yardımı hakkı olmayanların provizyon alması önlendi

Sistem sayesinde farklı kurumların veri tabanları SGK bünyesinde tek tabloda birleştirildi, teknik anlamda sosyal güvenlik reformu ve tek çatı projesi gerçekleştirildi ve 79 milyon genel sağlık sigortalısının bilgilerinin provizyon alınırken Kimlik Paylaşım Sistemi'nden çevrim içi sorgulanması sağlandı. Böylece, sağlık yardımı hakkı olmayanların provizyon alması önlenirken kayıp ve kaçaklar yüzde 95 azaltıldı.

- Personel giderlerinden yılda 43 milyon 200 bin lira tasarruf

Sigortalı ve hak sahiplerinin ünitelere gelmeden önce sağlık hak sahiplikleri otomatik olarak açıldığı için sağlık karnesi kuyrukları da tarihe karıştı. Mevzuatın herkese eşit sunulmasının sağlanmasıyla da işlemlerde memur tasarrufu en aza indirildi ve böylece suistimaller önlendi.

SGK, sistemin hayata geçirilmesiyle personel giderlerinden yılda 43 milyon 200 bin lira tasarruf etti. Ayrıca sigortalı ve hak sahiplerinin ünitelere gelerek ve kuyrukta bekleyerek harcadıkları yol masrafı ve mesai giderlerinden de her yıl yaklaşık 554 milyon 400 bin lira tasarruf edilmesiyle ülke ekonomisine katkı sağlandı.

- Yurt dışına model olacak

SGK Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanı Osman Yüce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SPAS Projesi'nin 6-7 Ekim tarihinde İzmir'de yapılan ISSA Uluslararası Sosyal Güvenlik sempozyumunda anlatıldığını ve birçok katılımcının, sistemi kendi ülkelerinde kullanmak istediklerini söylediğini aktardı. Yüce, "Program sayesinde hem insan kaynağını çok verimli kullanıyoruz hem de suistimallerin önüne geçerek ekonomide kayıp kaçağı önlemiş oluyoruz" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA