Şiddette son nokta: Aile hekiminin alnına silah dayadılar
Malatya Halk Sağlığı Müdürü Şener, Fırat Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli bir doktorun, kendisine yanlış ilaç yazıldığını öne süren hasta tarafından silahla tehdit edildiğini ve saldırıya maruz kaldığını belirterek, olayı kınadı.
Şiddette son nokta: Aile hekiminin alnına silah dayadılar
15 Temmuz 2015 -

Malatya Halk Sağlığı Müdürü Şener, Fırat Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli bir doktorun, kendisine yanlış ilaç yazıldığını öne süren hasta tarafından silahla tehdit edildiğini ve saldırıya maruz kaldığını belirterek, olayı kınadı.


Şener, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların arttığına dikkati çekerek bunun son örneğinin Malatya'da gerçekleştiğini bildirdi.

Yaşanan olay hakkında bilgi veren Şener, D.İ. isimli kişinin kendisine yanlış ilaç yazıldığını öne sürerek Malatya Fırat Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli doktor Edip Zorlu’ya, silah çektiğini ve fiziksel saldırıda bulunduğunu ifade etti.

Bu kişinin doktoru öldürmekle tehdit ettiğini de iddia eden Şener, "D.İ. adlı şahıs silah çekip, Samsun'da hunharca öldürülen Dr. Kamil Furtun'u örnek göstererek 'onun yerine senin resmini asacaklar, seni vuracağım, öldüreceğim' şeklinde doktorumuzu tehdit edip fiziksel saldırıda bulunmuştur" açıklamasında bulundu.

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak meslektaşlarına ve dolaylı olarak sağlık camiasına yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını kaydeden Şener, bu tarz olayların tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

Aİle Hekimleri Federasyonu (AHEF) konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 

“Sağlık Çalışanının Sağlığını, Canını koruyamayan Sağlık Bakanlığı bu ülke insanının sağlığını, canını koruyamaz ”

 Gün geçmiyor ki Sağlık Çalışanlarına şiddet haberi ile karşılaşmadığımız. Artık Yeter!

 Daha kaç kişinin darp edilmesi, cinayete kurban gitmesi lazım?

 Daha kaç kişinin, kaç ailenin canının yanması lazım?

 Yine bir şiddet bu kez Malatya’da aile hekimi arkadaşımızın alnına dayanan silah ile boy gösterdi.  Neden falan aramayın, sağlık politikaları ile Sağlık Çalışanlarını hedefe koyan Sağlık Bakanlığı tek nedendir.

-        Sağlık Çalışanını açıklamalarıyla hedefe koyan siyasetçiler suçludur.

-        Sağlık çalışanına şiddet olduğunda ses çıkartmayan Bürokratlar suçludur.

-        TBMM de Sağlık Çalışanlarına Şiddet Komisyonunun hazırladığı rapora rağmen, Yasa, Yönetmelik, Mevzuat çıkartanlar suçludur.

-        TBMM Komisyon raporuna rağmen Meclis’ten Sağlık Çalışanına Şiddet Yasasını çıkartamayan Siyasi Partiler, Milletvekilleri suçludur.

-        SABİM denen iletişim merkezi  ile iletişimi sağlayacağım deyip ,  SABİM’de sağlık çalışanlarını hedefe koyan,  şikayet ettirmek için kullandıran Sağlık Bakanlığındadır.

-        SABİM’e gelen her başvuruyu için sağlık çalışanından ifade isteyen yöneticilerdedir suç,

-        113 Beyaz kod sistemini kurup, SABİM gibi işletemeyenler suçludur.

-        Sağlık çalışanına sözel veya fiziksel şiddet uygulanıp yargıya taşındığında “kamu çalışanı işi gereği ağır eleştirilere maruz kalabilir” deyip şiddet uygulayan kişiye beraat kararı veren Hakimlerdedir,

-        İlinde, Hastanesinde, Aile Sağlığı Merkezinde, 112 de şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanına bile uğramayan yöneticilerdedir suç,

-        Bursa’da Aile Sağlığı Merkezinde şiddete uğrayıp 113 Beyaz kod sistemine şiddet bildirimi yapan ve olayı yargıya taşıyan Aile Hekimine, Şiddet uygulayan kişinin “ hasta hakları ve mahremiyetine uymamaktan” 20 ceza puanı verip kendileri de şiddet uygulamaktan geri kalmayan Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, Vali Yardımcısı ve buna göz yuman Validedir,

-        Medyada, Dizilerde hekimleri, sağlık çalışanlarını silah çekilebilir, şiddet uygulanabilir gösterenlerdedir Suç,

-        Yanıbaşlarında Sağlığını emanet ettikleri Sağlık Çalışanına hakaret eden,  elini kaldıranlara ses çıkartmayıp bakanlardadır suç,

 

      Evet hepiniz suçlusunuz, kendinizin, çocuğunuzun, ana-babanızın sağlığını canını emanet ettiğiniz Sağlık Çalışanlarının canını koruyamadığınız için suçlusunuz….

       Yakında sağlığınızı emanet edeceğiniz Sağlık Çalışanı bulamayacaksınız !

        Son kez “Sağlık Çalışanının Sağlığını, Canını Koruyamayan  Sağlık Bakanlığı bu ülke insanının Sağlığını Canını Koruyamaz”

#YasaYokSilahVar  

     

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ŞULE YILDIRIM (AİLE HEKİMİ)
21.07.2015 14:23:56
halk sağlığı müdürü mü kınıyor? o baş değil mi bu sistemde?
People
0
2) alper gül (dr)
17.07.2015 09:11:11
Bu tip insanlar için güzel bir şiir var;
Ben sana b.k demem,
B.klar duyar ar eder.
Bir zerren düşse b.ka,
Onu da mundar eder.
People
0
3) Kemal can (Rençber)
16.07.2015 10:48:08
Her şey doktor efendi elini milettin cebinden çek denmesiyle başladı!...
Böyle cahil bir toplumu popülist ifadelerle kışkırtarsanız olacağı budur
People
0
4) Fatih (Hekim)
15.07.2015 18:18:36
TTB nin yetkilileri yerine AHEF yetkilileri geçsin ne olur. Ya da TTB nin yetkileri geçsin
People
0
5) postenflamatuar (uzm dr)
15.07.2015 15:52:19
AHEF in iyi yanı suriye sınırlarında ve taksimde boy gösteren, Hekimlere karşı başlatılmış savaşa değil suriye savaşına ve siyasi durumlara müdahele etmeyi görev kabul eden ucube TTB gibi olmamasıdır.


TTB nin en son marifeti:

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/baris-5503.html

AHEF hekimlere karşı başlatılan savaşa dikkat çekerken olayı siyasi boyuta taşımayarak hem hekimlerde bölünmenin önüne geçiyor ve hem de karşı tarafa koz vermekten kurtuluyor.


AHEF in kınamanın ötesine geçecek eylemler yapacağını biliyorum. Bunlara yönelik eylem planı yapması iyi olur. Kınamakla kalsa TTB den bir farkı kalmaz.

#YasaYokSilahVar hashtaginin de anlattığı gibi Türkiye orman kanunları ile yönetilen bir ülkedir. .
People
0
6) basri (doktor)
15.07.2015 15:17:18
sağlık bakanlığı ve eşcinsellerden sorumlu(çıkıp onlar için açıklama yapmaktan utanmayan ama meslektaşına sahip çıkmayan)) tabib odasını göreve çağırıyoruz.hala sağlıkta şiddet yasasını çıkaramadınız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori