Yaşlı bakımında 60 milyar ciro yapabiliriz
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan, Uluslararası Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi, 1-2 Ekim tarihlerinde gerçeklecek.
30 Eylül 2015 11:06 - HÜRRİYET

Ankara Üniversitesi ve Medikal Turizm Derneği işbirliğinde gerçekleşecek kongrede, yaşlanma ile beraber çözüm ihtiyaçları ve yaşlı ekonomisi-turizmi konuları mercek altına alınacak. Yaşlı bakımı ekonomisinin ülkelerin gayrisafi milli hasılalarını zora sokacak düzeylere ulaşmış durumda olduğunu belirten Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş, “1 milyar yaşlı bakımı turistinden 60 milyar ciro yapabiliriz” dedi. İbiş, kongre ve konuyla ilgili şunları söyledi:

TÜRKİYE YER ALMIYOR

“Özellikle Amerika, Japonya, Almanya, Kanada ve İngiltere gibi dünyanın büyük ekonomileri ile AB ülkelerinde yaşlılığın doğurduğu sonuçların ekonomik maliyetleri, bu ülkelerin ekonomilerini alt üst edecek seviyelere ulaşmak üzere. AB ülkelerinden İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Norveç ve Danimarka yaşlılarını kendi tercihleri dikkate alınarak yaşamak için başka ülkelere gönderebiliyor. Almanya yaşlılarını Polonya’da daha ekonomik maliyetlerle baktırmaya başladı, Norveç yaklaşık 850 bin emekli ve yaşlı vatandaşını İspanya, Yunanistan, Maldivler gibi ülkelere gönderiyor. Türkiye maalesef bu ekonomi içerisinde yer almıyor, çünkü Türkiye’nin turizm aktörleri kendilerini global tur operatörlerine teslim etmiş, başka bir düşünceleri yok. Ama bizler bugün 36 milyon turistten 33 milyar euro ciro yapabiliyorsak 1 milyar yaşlı bakımı turistinden 60 milyar ciro yapabiliriz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)