Belediyeler tedbir almazsa ölümcül bulaşıcı hastalıklar artar
Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, belediyelerin etkili önlem almadıkları takdirde öldürücü bulaşıcı hastalıkların artabileceğini söyledi.
19 Şubat 2011 -

 

 Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, Batı Nil virüsü, mavi dil, kuş gribi, akabene gibi bulaşıcı hastalıkların yayılabileceği uyarısında bulundu. 
 
    Belediyelerin etkili önlem almadıkları ve hastalıklarla ilgili mücadeleyi 12 aya yaymadıkları takdirde tehlikenin büyük olduğunu belirten Yıldız şöyle konuştu: “Bunu şimdiden söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Amacımız kimseyi ürkütmek kokutmak değil, bilakis yetkililere görevlerini hatırlatmak, tehlike oluşmadan önlem almalarını sağlamaktır. Burada ana görevli belediyelerdir. Kuşkusuz diğer kamu kurumları da yardımcı olacaktır. Belediyeler çevre sağlığı ve de haşere ilaçlamayı on iki aya yaymalıdırlar. Etkili vektörel kontrol ancak bu şekilde yapılır.”
 
    Etkili ilaçlama yöntemlerinin hastalıkların yayılmasını önleyebileceğini, bunun için stratejik ilaçlama planları yapılması gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Bu plan taviz verilmeden uygulanmalıdır. Söz konusu bulaşıcı hastalıklar insanlarda ve de hayvanlarda ciddi kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca sağlık ve tarım bakanlığına da hatırı sayılır bütçeler ayırmak zorunda bırakıyor. Maalesef ciddi tedbirler alınmazsa önümüzdeki yıllarda insan ve de hayvan kayıpları artacaktır.” diye konuştu. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA