Belediyeler tedbir almazsa ölümcül bulaşıcı hastalıklar artar
Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, belediyelerin etkili önlem almadıkları takdirde öldürücü bulaşıcı hastalıkların artabileceğini söyledi.
19 Şubat 2011 -

 

 Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, Batı Nil virüsü, mavi dil, kuş gribi, akabene gibi bulaşıcı hastalıkların yayılabileceği uyarısında bulundu. 
 
    Belediyelerin etkili önlem almadıkları ve hastalıklarla ilgili mücadeleyi 12 aya yaymadıkları takdirde tehlikenin büyük olduğunu belirten Yıldız şöyle konuştu: “Bunu şimdiden söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Amacımız kimseyi ürkütmek kokutmak değil, bilakis yetkililere görevlerini hatırlatmak, tehlike oluşmadan önlem almalarını sağlamaktır. Burada ana görevli belediyelerdir. Kuşkusuz diğer kamu kurumları da yardımcı olacaktır. Belediyeler çevre sağlığı ve de haşere ilaçlamayı on iki aya yaymalıdırlar. Etkili vektörel kontrol ancak bu şekilde yapılır.”
 
    Etkili ilaçlama yöntemlerinin hastalıkların yayılmasını önleyebileceğini, bunun için stratejik ilaçlama planları yapılması gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Bu plan taviz verilmeden uygulanmalıdır. Söz konusu bulaşıcı hastalıklar insanlarda ve de hayvanlarda ciddi kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca sağlık ve tarım bakanlığına da hatırı sayılır bütçeler ayırmak zorunda bırakıyor. Maalesef ciddi tedbirler alınmazsa önümüzdeki yıllarda insan ve de hayvan kayıpları artacaktır.” diye konuştu. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA