Bu kongrenin ana dili Kürtçe olacak
Mardin'de 15-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek kongrenin ana dili Kürtçe olacak
Bu kongrenin ana dili Kürtçe olacak
05 Ocak 2014 22:21 -

MARDİN  - Mardin'de 15-17 Mayıs tarihlerinde ana dili Kürtçe olan 6. Mezopotamya Tıp Kongresi düzenlenecek.

Kongrenin tanıtım toplantısında konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bektaş, Diyarbakır, Almanya ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bir grup doktorun 2008 yılında bir araya gelerek Kürtçe bilimsel kongre düzenleme kararı aldığını kaydetti.

Daha önceki kongrelerin Diyarbakır, Dohuk ve Süleymaniye'de gerçekleştirildiğini ifade eden Bektaş, ana dilin Kürtçe olacağı Mardin'de yapacakları kongrede Türkçe, Arapça, İngilizce'nin de kullanılacağını bildirdi. Bektaş, kongrede Asuri ve Arami dillerinde de ayrı bir oturum gerçekleştirileceğini söyledi. Bektaş, kongrede bu yıl ana temanın enfeksiyon hastalıkları olacağını belirtti.

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise çözüm sürecinin getirdiği barış ve huzur ortamında bilimsel ve akademik alanlarda önemli adımlar atıldığını belirterek "Geçen 4 yıl içerisinde inanılmaz işlere imza atıldı. Akademik alanda ülkemizin ilk Yaşayan Diller Enstitüsü, namı diğer Kürt Enstitüsü kuruldu. Bunun içerisinde Süryanice ve Arapça bölümleri de var. Mezopotamya Tıp Kongresi'nin dilinin Kürtçe olması önemlidir" diye konuştu.

Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım ise dil ile özgürlük arasındaki bağıntıya dikkati çekerek özgürleşen dillerin kendilerini hızlı bir şekilde onardıklarını söyledi.

Kongrenin, Türk Tabipler Birliğinin yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi, IKBY'deki Kürdistan Tıp Derneği, Almanya Hanover Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi ve Organ Nakli Anabilim Dalı, Amerika John C. McDonald Regional Transplant Center, Willis-Kinghton Health System Louisiana USA ve World Surgical Fundation Louisiana USA'nın desteği ile gerçekleştirileceği bildirildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Benan Koyuncu (Doktor)
14.01.2014 23:11:47
Bir bölgede insanlar ve özellikle kadınlar ana dil nedeniyle sağlık hizmetini eksik alıyorsa o bölgede yapılacak kongrenin anadilinin olması son derece önemlidir.Şu tahammülsüzlüğü bir kenara bırakalım.Ana dilsiz yaşam olmaz ...
People
0
2) altay 2 (dr)
07.01.2014 11:24:08
sayın sabit tekar, kimsenin bir başka dili horgördüğü yok.bu tür alınganlıkları ve 'horlanma' sömürüsünü bırakın artık... ülkenin resmi dili varken çok lehçeli yerel dilde kongre düzenlemenin amacı belli.o kongrenin bir tanesinde bulunan bir arkadaş şunu söyledi. kuzey ırak'tan gelen delege diyarbakırlı delegenin sunumunu anlamadı. Almanya'dan gelen yöre kökenli delegenin yerel dille yapmaya çalıştığı konuşmayı kimse anlamadı..sonra döndüler Türkçeye. Resmi dil denilen bir kavram ve olgu vardı. bu yüzyıllar içinde oluşmuştur...öyle zorlama kongre ile filan olmaz...
People
0
3) Bekir (doktor)
07.01.2014 02:11:15
Yapın bakalım. Kürtçe bilmediğim için katılmam.
People
0
4) Dr. M.K. (Uzm.dr.)
06.01.2014 23:40:42
Kürtçenin yanı sıra Asuri ve Aram dilleri de olacakmış... Bu, bilimsel, uluslararası kabul gören bir tıp kongresi mi yoksa değişik dilleri ortaya koyan bir edebiyat kongresi mi anlayamadım. Ne gerek var bu kadar eziyete. Türkçe istemiyorsanız yapın İngilizce olsun, bitsin!
People
0
5) sabit tekar (diş hekimi)
06.01.2014 18:36:08
yorumlara baktım ve üzüldüm.Ne zararı var ve neden bu ısrar sorsan başka zaman bilimin dili olmaz derler ama mevzu kürtçeyse aşağılama, hor görme. Kongrenin içeriğine gelince , bilimsel ne sonuç çıkmasını bekliyorsunuz? bu ülkede bir yılda kaç kongre yapılıyor türkçe/ingilizce ne sonuç var?
People
0
6) dr.harran (doktor)
06.01.2014 18:36:07
yazık, gidenler hangi ilmi veya tıbbi gerekçeyle gidecekler merak konusu
People
0
7) portion (op.dr)
06.01.2014 17:10:36
ana dille kafayı bozmuşlar.neyse bu kongreye gitmek lazım.poster falan hazırlıyalım.biji felan.
People
0
8) sibelyê (doktoryê)
06.01.2014 16:26:14
Ana dil Kürtçe, yavru diller Türkçe Arapça İngilizce Aramice ve Asurca. Ermenice, Lazca, Gürcüce, Pomakça, Çerkezce zannediyorum unutulmuş. Bir sonraki kongrede bu dillerde de sunumlar olmalı ve bu kongre adeta diller mozayiği vitrayı buketi çelengine dönüşmeli.
People
0
9) robertli hekim (dr)
06.01.2014 11:00:17
kongrenin afişindeki ingilizce yanlış.. mesopatamian medicine diye yazılınca internal medicine gibi anlam çıkar yani tıbbın mezopotamik uzmanlığı anlaşır tıpkı internal medicine, emergency medicine gibi...
ana dili baba dili bırakın evrensel dil ingilizceniz yanlış..siz en iyisi bu gariban ülkenin diline Türkçeye sığının hiç zarar görmezsiniz...
People
0
10) Dr.Cevdett (cerrah)
06.01.2014 10:07:54
Türkçe simultane tercüme olursa katılırız. ABD, Almanya destekli kongre olması da ilginç.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)