Ciltte yaşlanmayı geciktirmek mümkün
Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, güneşten korunma, doğru beslenme, sigarayı bırakma ve doğru bakımla, ciltte yaşlanmayı geciktirmenin mümkün olduğunu bildirdi.
Ciltte yaşlanmayı geciktirmek mümkün
09 Haziran 2011 -

İZMİR -CBÜ Tıp Fakültesi, Manisa Sedef Hastalığı Derneği, Manisa Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği tarafından düzenlenen ''6. Sipil Dermatoloji Günleri'', İzmir Ege Palas Otel'de başladı.


     Ege Bölgesi'ndeki dermatologların biraraya geldiği ve iki gün sürecek etkinliğin açılışında Prof. Dr. Öztürkcan, insan cildinin, ''yaşlanmaya bağlı değişikliklerin görünür olduğu ilk ve en temel organ olduğunu'' söyledi.


     Serap Öztürkcan, son yıllarda, yaşam sürelerinin uzaması, görünüme verilen önemin artması gibi etkenler nedeniyle, deri görüntüsündeki bozulmaların kişinin psikolojisini, sosyal ilişkilerini, işini ve sağlığını etkilediğini anlattı.


     Fizyolojik nedenlerle oluşan yaşlanmayı engellemenin mümkün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Öztürkcan, ''Ancak, güneşten korunma, doğru beslenme, sigarayı bırakma ve doğru cilt bakımıyla yaşlanmayı geciktirmek mümkündür'' diye konuştu.


     Bu yılki Dermatoloji Günleri'nin ilk gününde, dünya nüfusunun yüzde 2'sini etkileyen, ''yaşam kalitesini olumsuz yöne evrilten'' bir hastalık olan ''Psoriazis vulgaris''in güncel bir yaklaşımla konuşulacağını anlatan Prof. Dr. Öztürkcan, bu hastalığın tedavi yollarının da konunun uzmanlarınca ele alınacağını söyledi.


     Prof. Dr. Öztürkcan, yarın da gençlerin yüzde 67'sinde görülen 'atopik dermatit'' ve güneşe maruz kalmanın temel sebebini oluşturduğu, deri kanserleri konularının irdeleneceğini bildirdi.


     CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli de üniversitelerin yenilikçi olması gerektiğini, bunun da yeni fikirler üretmekle, bilimsel toplantılarla mümkün olduğunu, 6. Sipil Dermatoloji Günleri'nin buna katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA