Dernekten sert açıklama: Bunun adı 'kıyak uzmanlık'!
Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Yoğun Bakım Yandal Çalışma Kurulu, yoğun bakımda 5 yıl çalıştığını belgeleyenlere yoğun bakım uzmanlığı verilecek olmasını 'kıyak uzmanlık' olarak niteleyerek şu açıklamayı yaptı:
Dernekten sert açıklama: Bunun adı 'kıyak uzmanlık'!
23 Temmuz 2015 -

Yoğun Bakım yan dalı 2002 yılında Tıpta Uzmanlık Tüzüğüyle mevzuatımıza girmiş ve 3  defa istisnai bir şekilde yan dal uzmanlık belgesi verilmiştir. Çok sayıda uzman varken ve Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) tarafından belirlenen kriterlere göre eğitim devam ederken , yoğun bakımda 5 yıl çalıştığını belgeyenlere yapılacak bir sınavla yoğun bakım uzmanlığı verilmesi planlanıyor. Bu TUK' un belirlediği ölçütlere uymamaktadır. Aslen bir dalda uzman olmak için olması gereken o alanda çalışmak değil müfredata uygun  teorik ve pratik eğitimi almaktır. Bu anayasanın eşitlilik ilkesinin gereğidir.


Düzenleme ile bu kişilerin haksız kazanç alması sağlanacak,  aynı zamanda eğitim alan kişilerin 3 yıl gibi bir sürede elde ettiği uzmanlık  hakkı  bu kişilerce 1 gecede alındığından   eğitime tabi olanların planladıkları akademik kariyerlerin  önüne de ciddi bir engel olarak çıkacaktır.  Esas tehlike ise  yetkin olmayan kişilerin uzmanlığı altında hasta sağlığının  tehlike altına girecek olmasıdır.. Yoğun bakım eğitim kurallarının by-pass edilmesi diğer uzmanlık alanlarında da benzer uıygulamalara  örnek teşkil edecek, başka alanlarda da belge almanın önü açılacaktır.


Konuyla ilgili daha önceden  Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği' nin yaptığı yazılı açıklamalarda yoğun bakımlarda esas problemin yardımcı sağlık personeli  sayısının yetersiz oluşu  ve eğıtimsiz uzmanların varlığı ; Türk Yoğun Bakım Derneği'nin Sağlık bakanlığına verdiği dilekcede; sınav içeriği ve sınav sorularının hazırlanmasına yönelik kimlerin görevlendirdiği şüphe ile karşılanmış;  Türk Tabibler  Birliği Başkanının basın açıklamasında ise neden bir grup insan önce yan dal sınavını kazanıp sonra asistanlık yaparak uzman oluyor da, başka bir grup insan bunlardan muaf tutularak doğrudan uzman yapılıyor ve sınavı neden ÖSYM' nin yapmadığı yönünde sorular sorulmuştur.


Hal böyleyken ve yoğun bakım dernekleri ile sivil toplum kuruluşları  baştan beri bu sınav uygulamasının haksızlığa ve ayrışmaya yol açacağı ifade etmişken ; bundan vazgeçilmemesi ve ısrarcı olunması anlaşılamamaktadır. Halen sınav uygulaması ile ilgili Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve İdare mahkemelerinde devam eden davalar da bulunmaktadır.


Yoğun Bakım yan dal sınavları ve bu sınava dayanak olan yönetmelik ve maddeler neticesinde sınavı geçen adaylara hiçbir eğitime tabi tutulmadan yoğun bakım uzmanlığı belgesi verilmesinde bir kamu yararı da bulunmamaktadır. Zira düzenlemenin yapılmasına gerekçe olarak gösterilen hastanelerde yoğun bakım uzmanına acil ihtiyaç duyulduğu şeklindeki açıklamalar gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Yapılmak istenen düzenleme ileride doğacak ve vatandaşlarımızın sağlığını  doğrudan ilgilendiren bu konuda ciddi sorunlara yol açacaktır. Bu uygulama ile Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanlık Eğitimi'de  fiilen bitecektir. Bu tarihi bir sorumluluktur. Gecikmeden bu sınav uygulamasından vazgeçilmelidir.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mustafa Mut (sağlıkçı)
29.07.2015 01:59:00
3 haftalık eğitimle herkes Aile Hekimi oldu, Aile Hekimi uzmanları böyle birlik olamadı.
Mesele kağıt üzerinde nasıl göründüğü, Türkiye sağlık sistemi kağıt üzerinde harika görünüyor, pratikte nasıl olduğu hepimizin malumu.
People
1
2) YANDALCI (DR)
27.07.2015 14:45:13
YOĞUNBAKIM YANDAL UZMANLIK EĞİTİMİ SINAVI (YDUS)İLE YOĞUNBAKIM YANDAL EĞİTİMİ ALMAKTAYIZ.BU NE DEMEK OLUYOR?
AYLIK GELİRİMİZ YARIYA DÜŞMESİNE RAĞMEN;
1.ASİSTAN DÜZEYİNDE NÖBET TUTUYORUZ
2.GÜN İÇİ BİLFİİL BİR ELİMİZ İLE FEKALOİD BOŞALTIP BİR ELİMİZ İLE EPİKRİZ YAZACAK ŞEKİLDE ÖZVERİLİ VE YOĞUN ÇALIŞIYORUZ
3.EĞİTİM SÜRECİ BİTİNCE DE 3. KEZ MECBURİ HİZMETE GÖNDERİLECEĞİMİZİ BİLİYORUZ.
PEKİ BİZ BU ZAHMETLERE NEDEN GİRDİK?
ÇÜNKÜ BİZ YOĞUNBAKIMCIYIZ..
EĞİTİCİ BELGELERİ VERİLDİ ;EĞİTİCİLER BELLİ ZATEN VE YDUS İLE ÖĞRENCİ ALINMAYA BAŞLADI VE EĞİTİM VERİLMEYE BAŞLANDI
BİR SINAV SİSTEMİ VARKEN ; EĞİTİM PROGRAMININ BYPASS EDİLMESİNİN AHLAK ,KANUN VE DEONTOLOJİ AÇISINDAN YANLIŞ VE KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU BUNU TALEP EDENLER DAHİL HERKES BİLİYOR
ESAS SORUN DA BU ;BİLDİĞİ HALDE ISRAR ETMEK HALA..
YANİ KUL HAKKI YEMEK KONUSUNDA GAYRET VE ÖZVERİ..
DAHA İYİ VE YOĞUN BİR EĞİTİMİ NASIL VERELİM DİYE TARTIŞACAĞIMIZA EĞİTİM GÖRMEDEN NASIL BELGE DAĞITABİLİRİZ ANLAYIŞINI BUYRUN ESICM' E DANIŞALIM AVRUPA NEZDİNDE
ÇÖZÜM BASİT ;
GİRİN YDUS A BİZİM GİBİ BİLEĞİNİZİN HAKKI İLE SINAVI GEÇİN 3 YILI ASLAN GİBİ ÇALIŞARAK MECBURİNİZİ YAPIN SONRA DEYİN Kİ BİZ YOĞUNBAKIMCIYIZ..


People
0
3) acil (dr)
25.07.2015 17:40:48
sağlık bakanlığı acil doktor düşmanıdır.
People
0
4) tıp doktoru (ç.p)
25.07.2015 11:50:34
burası KISMİ bir hukuk devleti
People
0
5) Gercek yoğun bakimcilar (Yogun bakim yandal asistani)
25.07.2015 09:15:08
Biri tutmuş bu haberin zamanlaması manidar diyor. Bununla ilgili daha önceden değişik açıklamalar oldu.Dunyadan bi haberdar. Başka biri dersi sınav 3-4 yılda bir yapılmalı. Onun da olaydan hiç haberi yok.Kendilerinede 3-4 yılda bir doçentlik -Prof yeterlilik sınavı yapilsin.Ama çoktan seçmeli yazılı sınav olsun.Aslinda polemige girmek yanlış. Geçen yıl yayınlanan haberde birileri biz yandalcilara saldırarak koltuk sahibi oldu.Kisacasi:Biz yandalcilar /yandal eğitiminde olanlar bu sinava karşıyız. Herkes asistanlik yaparak uzmanlığını alsın.
People
0
6) Lutfen adalet (Dr)
24.07.2015 22:41:09
Yan dal egitimi alanlar aptal yerine konuyor ve insanin adalet duygusu zedeleniyor Eger burasi bir hukuk devleti ise bu sinav iptal edilmeli
People
0
7) mehmet ak Dr (Dr)
24.07.2015 16:45:50
Benim farklı bir önerim var.UZMAN PRATİSYENLİK getirilsin.15 yılını dolduran pratisyenler teorik ve uygulamalı bir sınavla uzman olsunlar. Her alanda kendini iyi yetiştirmiş pratisyenlere bu fırsatı vermek gerekir.
People
0
8) acilin kıdemlisi (dr)
24.07.2015 13:16:10
Acilde 14 yıl çalıştım.Bırakın uzmanlık hakkını ;yıpranma tazminatını bile hala veremediler,unutturdular....biz acilden çıktık aile hekimi olduk..ama acilin sorunu hala bitmedi..acilleri cazip hale getirmek yerine hor görmeye devam edildiği sürece sorunları bitmeyecek.
People
0
9) mehmet ince (hekim)
24.07.2015 12:00:37
bizim kadındoğumdada var böyle kıyak yan dal uzmanıolan çok oldu hem de klinikte şu an eğitim verip yandal uzmanı yetitiriyorlar ayrılanlarda katvizit ve muayanehane tabellelrına perinatoloji yan dal uzmanı,jinekolojik yan dal uzmanı yazdılar atı alan heryeri geçti,üzülmeyin arkadaşlar bu coğrafyada herşey olur baksanıza en çok peygamberin geldiği yer bu ortadoğu coğrafyası peygambeler bile düzeltememiş,,,
People
0
10) Yabanci hekim ( Hekim)
24.07.2015 01:56:28
Zaten su anda Turkiye'de yogun bakimcilarin hicbirinin formal bir egitimi yok ki. Hepsi ayni yoldan almadilar mi? Kim ABD ya da Avrupa'da ki gibi 3-4 yillik egitimden sonra bu hakki kazandi ki? Birkac yil once bu alanda yandal uzmanligi egitimi acildi fakat bu uzmanlar kim tarafinda egitiliyor, yani hocalarinin formal egitimi yok. Turkiye'de ki yogun bakim ust ihtisasi egitimide tartisilir ona bakarsaniz. Yani nereden tutsan elinde kaliyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA