Sağlık Sen'e 5 bin üye usulsüz kaydedilmiş
Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme Memur-Sen'e bağlı Sağlık-Sen'in 44 ilde 5 Bin 333 kişiyi usulsüz üye yaptığına karar verdi.
13 Nisan 2011 11:23 -
Türk Sağlık-Sen tarafından 2009 yılı üye sayılarının tespiti ile ilgili açılan davayı görüşen Ankara 12. İş Mahkemesi 44 ilde Sağlık-Sen, Türk Sağlık-Sen ve SES üyelerini inceledi. Mahkeme Sağlık Bakanlığı üye tutanağında yer alan Sağlık-Sen'in 87 Bin 987 üyesinin 5 Bin 333'ün usulsüz olduğuna karar vererek Sağlık-Sen'in gerçek üye sayısının 82 bin 654 olduğuna hükmetti.
 
Mahkeme kararında, Türk Sağlık-Sen'in ise Bakanlık tutanağında yer alan 82 Bin 854 üyesinin tamamının gerçek üye olduğuna ve Türk Sağlık-Sen'in 15 üyesinin ise tutanağa dahil edilmediğine karar vererek Türk Sağlık-Sen'in üye sayısının 82 Bin 869 olduğuna dikkat çekildi.

2009 yılında aslında yetkili sendika Türk Sağlık-Sen'di

Mahkeme kararıyla 2009 yılında Türk Sağlık-Sen'in yetkili sendika olduğu hukuken tescil edilmiş oldu. 2009 yılı resmi gazetede yayınlanan kamu sendika üye sayılarında Sağlık-Sen'in 93 Bin 705, Türk Sağlık-Sen'in ise 91 Bin 848 üyesi vardı. Mahkeme kararına göre Sağlık-Sen'in üye sayısı 88 Bin 732, Türk Sağlık-Sen'in üye sayısı ise 91 Bin 863 oldu. Daha önce Mahkeme bilirkişisi de Sağlık-Sen'in usulsüz üye yaptığı yönünde bir rapor hazırlamıştı.

Mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Mahkemenin bu tokat gibi kararı Türkiye'de kimin nasıl sendikacılık yaptığını ortaya koymuştur. Yaşanan bu olay ne yazık ki kamu sendikacılığı tarihinde kara bir leke olarak yerini almıştır. Bu lekeyi tüm çalışanlar nerden bakarlarsa baksınlar göreceklerdir. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanları artık gerçeği görmeli, hakkı arayanla, usulsüzlük yapanı ayırt etmelidirler." dedi.

Bu usulsüzlüğe göz yumanlarında hesap vereceğini kaydeden Kahveci "Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir adeti olduğunu unutanlar yaptıkları bu usulsüzlüğün yanlarına kalacağını zannetmişlerdi. Kraldan çok kralcılık yapan, makamını sendikacılık için kullananlarla kurdukları düzende her şeyi istedikleri gibi yapabileceklerini, asla hesap vermeyeceklerini düşünmüşlerdi. Fakat mücadelemiz sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla gerekli cevabı aldılar. Şimdi sıra bu usulsüzlüğü yapanların ve bu usulsüzlüğe göz yumanların yargı önünde hesap vermelerine gelmiştir." şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)