TDB: Yüksek ücret teklif etmedik, diyaloğa hazırız
Özelden diş hekimliği hizmeti alınması ile ilgili görüşmelerde TDB’nin ilk başlarda yüksek ücret teklif ettiğini söyleyen Bakan Akdağ’a TDB’den yanıt geldi
TDB: Yüksek ücret teklif etmedik, diyaloğa hazırız
02 Haziran 2011 -


Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Medimagazin’e verdiği röportajda dile getirdiği, “özelden diş hekimliği hizmetleri alımı için yapılan görüşmelerde ilk başlarda TDB’nin yüksek ücret teklif ettiği” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. TDB, teklif edilen ücretlerin asgari ücret tarifesinin altında olduğunu savundu.

TDB’den yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanı’nın ağız diş sağlığı hizmetlerinin başta muayenehaneler olmak üzere tüm özel sağlık kuruluşlarından alınması çalışmalarındaki bilgi eksikliğine bağlı olduğunu düşündüğümüz açıklamaları karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılması zarureti doğmuştur” denildi.

Açıklamada, 17 Eylül 2008 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik, 18 Eylül 2008 tarihinde de Sağlık Bakanlığına Türk Dişhekimleri Birliği olarak kamunun başta muayenehaneler olmak üzere tüm özel sağlık kuruluşlarından hizmet alınmasına yönelik teklifinin iletildiği ifade edildi. Teklifte, hizmet kalemleri ve bedellerine yer verildiği belirtilen açıklamada, “Hizmet bedelleri TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi’nin de çok altında olup, bu ücretler üzerinde tekrar konuşulabileceği Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri ile yapılan görüşmelerde ifade edilmiştir. Teklifimiz; hem hizmeti kullanacakların, hem hizmeti sunanların, hem de hizmeti finanse eden kamunun yararlanacağı şekilde düşünülerek hazırlanmış; koruyucu diş hekimliği hizmetlerini önceleyen, toplumun hizmete daha rahat ulaşması sonucu memnuniyetini arttıran, sürdürülebilir, denetlenebilir ve kamuya yıllık maksimum maliyeti belli olan bir öneridir” denildi.

SGK yetkilileri ile sürdürülen görüşmelerde Sağlık Bakanı Akdağ’ın röportajda ifade ettiği gibi teklif edilen ücretler üzerinde bir anlaşma ya da anlaşmazlığın söz konusu olmadığı  vurgulanan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in göreve gelmesinden kısa bir süre sonra 3 Eylül 2009 tarihinde bir televizyon programında "ekonomik krizi" gerekçe göstererek ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden alınmayacağını açıklaması üzerine yaklaşık bir yıldır sürdürülen hizmet alımı görüşmelerinin sona erdiği ifade edildi.

Açıklamada, “TDB, bugüne kadar ülkemizin ağız diş sağlığı sorunlarının çözümüne katkıda bulunmayı ve vatandaşlarımızın ağız diş sağlığı düzeyinin yükseltilmesini hedeflerken, bunu mesleğin genel menfaatleriyle de uyumlu yürütmeye çalışmış; ilgili Kamu kurumları ile sürekli diyalog kurmuş bununda ötesinde yapıcı bir unsur olabilmek için daima özen göstermiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TDB olarak her zaman yapıcı olmaya ve diyalog kurmaya hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız” denildi.
 
    

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Serbest Çalışan (Dt)
03.06.2011 15:46:54
TDB yönetim kadrosu felsefi ve yaşam tarzı açısında tüm dişhekimlerini temsil edecek vizyona sahip değildir.AKP hükümeti özelikle serbest çalışan dişhekimlerini işsizler ordusuna katarken,tdb bu duruma karşı planlar gelitirememiş.Evimize ekmek götüremezken,TDB şatafatlı gezi ve toplantılar düzenleyerek bizleri davet etmektedir.TDB ni açlığımızla ilgilenmesine tavet ediyorum...
People
0
2) Osman D (Doktor)
03.06.2011 15:42:49
SGK lıların ideal diş tedavilerinin yapılması hala büyük sorun. Tedavinin nerede yapılacağının yanısıra, kullanılacak protezler için hastalardan binlerce TL ek ücret talep edilmesi de ayrı bir dram. Maalesef hastanecilikte ortaya konulan iyileşme bu alanda olmadı. Dahası TDB nin de bu konuda dişe dokunan bir önerisi yok. Muayenehanelere diş sevki serbest olsa bile bu ortamda tüm diş tedavilerinin yapılması mümkün değil. Engellilerin, küçük çocukların genel anestezi gerektiren tedavileri, cerrahi diş müdaheleleri buna örnek olarak gösterilebilir. Bu alanda hastane düzeyinde bakım sunan, ameliyathanesi ve gözlem üniteleri ve yataklı servisleri bulunan özel ve resmi diş merkezleri en kalıcı çözüm. Diğer tüm yaklaşımlar bana günü kurtarmak gibi geliyor. Saygılarımla.
People
0
3) a.özer (dt)
03.06.2011 12:22:15
bakanlık hizmet satın alma konusunda samimi değil.......yormayalım kendimizi.....adsm ler her ilde ve ilçede varlar.....türk dişhek birliği de geç kaldı.....sorunu öteleye öteleye bu hale getirdi.......
People
0
4) mustafa dağdelen (dr)
02.06.2011 23:47:41
TDB ayıp etmişsiniz valla.otobanda defihacetten azbir üçret önerinki yol kenarlarını mok götürsün.ya ayıpbe arabanı sorgusuz sualsiz servise verecen hiç sorumluluğu olmadan saat üçreti 130 tl ödetecen ter kıçından akrak yaptığın ameliyatta çocuğuna bişey olunca pırlanta ya sahip olduğunu düşünüp seni milyonlarca lira tazminata mahkum edecekler sen de beleş yap olurmuuuuu.
People
0
5) op.dr. (amasya)
02.06.2011 20:25:24
sayın medimagazin yöneticileri.benden size bir teklif.bu performans sistemini siz de editörlerinize uygulayın.herkes onayladığı ve zamanında yayınladığı yorum başı puanlar alsın ve bu puanlar karşılığında ücretlendirilsin.ne o öyle masa başı devlet memuru gibi.sabah 8 akşam 5.en son yorum yayınlanalı 3 saati geçti.bilgisayarın başında bekle dur ki yeni yorumlar ne zaman yayınlanacak diye.
People
0
6) Serbest Dişhekimi (Dişhekimi)
02.06.2011 17:30:27
Biri bize yalan söylüyor, bu görüşmelerin tutanakları yokmudur ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA