TTB'den Cumhurbaşkanı'na mektup
Türk Tabipleri Birliği 30 Nisan 2011 günü, sağlık alanındaki sorunları ve gerekçelerine yönelik değerlendirmeleri iletmek, hekimlerin/sağlıkçıların sorunlarını anlatmak için Cumhurbaşkanı'na bir yazı yolladı.
TTB'den Cumhurbaşkanı'na mektup
01 Mayıs 2011 -

SAYIN ABDULLAH GÜL
T.C. CUMHURBAŞKANI
ANKARA

633/2011
30.04.2011

Sayın Cumhurbaşkanı,

Size bu mektubu sağlık alanındaki sorunları ve gerekçelerine yönelik değerlendirmelerimizi iletmek, hekimlerin/sağlıkçıların sorunlarını anlatmak için yazmıyorum. Ne yazık ki daha can sıkıcı bir konudaki kaygılarımı bildirmek ve deyim yerindeyse ulaşılacak son bir makam olarak paylaşmak istiyorum. Ancak öncelikle sizin de katılacağınızı düşündüğüm iki saptamayı dile getirmeliyim.

Türkiye yıllar içerisinde birikmiş sorunları olan bir ülke. Bu sorunların içerisinde “her işin başı” olduğunu söylediğimiz sağlık arka sıralara düşebiliyor. Daha doğru bir ifadeyle sağlıklı bir toplumun temel belirleyenleri olan demokratik yapı/kurum ve kurallar, çatışmasız ortam, barış, özgürlükler vb. olmayınca kişilerin sağlığı gündem bile olamıyor. Kuşkusuz bu durumda sağlık hizmetinin asli unsuru olan hekimler/sağlıkçıların  “hali” hiç konuşulamıyor. Daha kötüsü “halk sağlık hizmetlerinden memnun” gibi eksik ve o nedenle de kendi içerisinde tutarsız bir yargı geçerli kabul ediliyor. Oysaki hekimin memnun olmayıp halkın memnun olması ya da tam tersi hekimin memnun olup halkın memnuniyetsizliğinin söz konusu olduğu koşullarda nitelikli bir sağlık hizmetinden bahsedilemez.

Türk Tabipleri Birliği ve sağlık alanında örgütlü meslek kuruluşu, sendika ve dernekler olarak -uzun süredir- birlikte sağlık alanında yaşanan sıkıntılara, özel olarak da hekimlerin, sağlık çalışanlarının içerisinde bulunduğu moral çöküntüye, mutsuzluğa dikkat çekmeye çalışıyoruz. Aralık 2010 tarihinden bu yana önce açıklamalar, taleplerin dile getirilmesi, çözüm önerileri, basın toplantıları, paneller, bilboardların kullanımı, gazete ilanları, sorunları sempatik olarak anlatmak için klip çekimleri, televizyon kanallarında yayınlanması gibi yol ve yöntemler denedik. Beklediğimiz yanıtları bulamayınca 13 Mart tarihinde Ankara’da Pazar günü bir miting düzenledik. Miting otuz bini aşan katılımla coşkulu, sempatik, her kesimi ve sorunları kucaklayan, dile getiren bir etkinlik oldu. Ne yazık ki yasal, meşru, haklı bu mitingi takiben Kayseri’de Başhekim olan bir meslektaşımız mitinge katıldığı için görevden alındı.

Yine sabırla bekledik, sayın Sağlık Bakanı ile görüştük. Ancak bir ilerleme kaydedemedik. Taleplerimizden geçtik, meslektaşımız şu ana kadar görevine bile iade edilmedi.

YÖK Başkanı ile görüşmek için 4 ayı aşkın süredir randevu talebimize yanıt bekliyoruz. Bu arada tıp fakültesi hastanelerinde (Hacettepe, Dokuz Eylül, Trakya) “grev”ler yapıldı. Bu süreçte sizin gazetelere yansıyan “ince ayar yapılmalı” sözleriniz durumun farkedildiği umudunu doğurmakla birlikte bir ilerleme kaydedilmedi.

Son olarak 19-20 Nisan tarihlerinde Türk Tabipleri Birliği’nin de içerisinde yer aldığı örgütlerce sağlık gibi hassas bir alanda, çok özenli, coşkulu, çok katılımlı bir “GöREV” etkinliği düzenledik. İstedik ki sorunların ciddiyetine denk düşen bir uyarı olsun.

Sayın Cumhurbaşkanı,

Onbinlerce hekimin/sağlık çalışanının katıldığı sağduyulu etkinliklerin geldiği noktada yanıtsız kalması, üstüne üstlük kimi sağlık kuruluşlarına Bakanlık müfettişlerinin gitmesi, hekime yönelik şiddetin giderek tırmandığı bir ortamda bunun en son failinin bir kaymakam olması, komik “gerekçelerle” gözaltına alınan hekimler artık sınırın aşıldığını göstermektedir. Hekimler en kötü noktaya gelmişlerdir: Türkiye’de özenli, sağduyulu bir şekilde hak arama muhataplarca görülmemekte/görmezden gelinmektedir, hekimler muhataplarından umutsuzdur, “çileden çıkartma” amaçlı ve baskıcı bir politika uygulandığını düşünmekte ve bunun sürdürülmesini kabul edilemez olarak değerlendirmektedirler.

Türk Tabipleri Birliği halka adanmış bir mesleğin mensuplarının itibarsızlaştırılması ve “piyasaya” düşürülmesine razı olmayacaktır. Arzumuz tepki ve taleplerimizin karşılanması konusundaki kararlılığımızın görülmesi, başta hekimlere/sağlıkçılara uygulanan şiddet olmak üzere çözüm için adım atılmasıdır. Kayseri’deki meslektaşımızın göreve iadesi, müfettiş/idare vb. soruşturmaların yapılmaması, tepkilerin durdurulamaz şekilde büyümemesi için atılmasını beklediğimiz ve ortamı yumuşatacak ilk adımlardır.

Her işin başı sağlık ve sağlık ertelenemez ise hekimlerin/sağlıkçıların talepleri de ertelenemez diye düşünüyoruz.

Yoğun gündeminiz içerisinde değerlendireceğiniz umuduyla saygılar sunar, sağlıklı günler dilerim.

Dr. Eriş Bilaloğlu
TTB Merkez Konseyi
Başkanı

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mehmet Altun (Uzman Hekim)
02.05.2011 23:06:38
Sayın Şahin Aksoy'un provakatif oyucu yorumuna dikkat çekerek siteden kaldırılmasını talep ediyorum.
People
0
2) CEMAS (JİNDR)
02.05.2011 18:26:42
DİKKAT!!!SEÇİMDEN SONRA CMHBŞK DEĞİL ALLAH KURTARAMAYACAK ELLERİNDEN.GEÇMİŞ OLSUN.NSL BİLEYLENDİKLERİNİ BİR BİLSENİZ MİADIMIZ 18 HAZİRAN 3 AĞUSTOS ARASI
People
0
3) remzi doğru (doktor)
02.05.2011 17:59:49
ben bütün hastalarıma siz, yada sosyokültürel düzeyi çok düşükse teyze, amca diye hitab ederken son 3 yıldır hiç doktor bey' diye hitab eden duymadım malesef...çok afedersiniz pavyonda çalıştığını yada dilencilik yaptığını bildiğim bayana dahi'hanımefendi' diye hitab ettiğim halde onlar bana 'sen' diye hitab etmeye başladılar? bunda kimin katkısı var sizce? artık bende savcıya,kaymkama,valiye sayın demiyorum, darılmaca yok...(-ki daha önce cumhurbaşkanıMıza cumhurbaşkanı, başbaknıMıza rte denmesine en çok gıcık olandım) saygılar...
People
0
4) hb (op.dr)
02.05.2011 17:29:18
Yoğun gündeminiz içerisinde değerlendireceğiniz umuduyla saygılar sunar, sağlıklı günler dilerim.
diye bitirilmiş. saygı gösterilmemiş diyenler çok ideolojik yaklaşmışlar bence. gerekli saygı cumhurbaşkanlığı makamına gösterilmiştir.gösterilmemiş diyenler ufak dünyalarında şöförler odası başkanına, fırıncılar odası başkanına BAŞKANIM diyen avam takımıdır.cumhurbaşkanı bile olsa yalvarmayınız,aman dilemeyiniz,hak arama mücadelesidir bu.doktorluk şövalyelik mesleğidir,herkes olamaz.onur ve gururunuz en üst seviyede,desteğiniz tek meslek kuruluşumuz olan TTB ile beraber olsun, çünkü tek kurtuluşumuz beraberlikten geçmektedir.
People
0
5) MUSTAFA (DR)
02.05.2011 09:07:48
Basit bir bireysel veya kurumsal dilekçe farkını bile bilmeyen meslekdaşlarım sağolsunlar. Bireysel dilekçede ne yazarsan kabul edilebilir(cıvık olmamak şartıyla) ama kurum adına, meslek örgütü adına yazılan dilekçede veya resmi yazıda asgari koşul aleni resmiyettir, hitap da buna uygun olacaktır. Bilen de bilmeyen de bizdendir..
People
0
6) Sahin AKSOY (Hekim)
01.05.2011 21:48:40
Sayin Baskaninin ne dediginden bagimsiz olarak, Dr Yunus'un da ifade ettigi gibi, hitap son derece saygidan, samimiyetten ve iletisim becerisinden uzak. "Cumhurbaskanim" demekten imtina ettiginiz bir zattan ne bekliyorsunuz. Bunlar tam ideolog ve maalesef biz hekimleri temsil yetkisine sahipler. Bu zul de bize yeter...
People
0
7) Dr. Jane Doe (doktor)
01.05.2011 19:36:20
Dr Yunus bey, padişahlık devri geçti. hepimiz kul değil YURTTAŞIZ. Sayın cumhurbaşkanı ile sayın cumhurbaşkanıM arasındaki fark ,1) Hitab eden kişinin kendisine saygısındandır 2)Kullandığımız dilin o bir tanecik -M ile başka anlamlar, ''yalakalık''hissi verecek farklı anlamlar içerecek bir hal almasındandır. Şimdi ben bir söz söyleyeceksem, buraya ''Sayın cumhurbaşkanım şöyle söylemiş ''diye mi yazmalıyım yoksa ''Sayın cumhurbaşkanı şöyle söylemiş''diye mi yazmalıyım? Münasip olan ikincisidir. Sayın valim,sayın kaymakamım, sayın müdürüm diyen kişiler kendi kişiliklerine hakaret etmektedir, kendilerini küçük düşürmektedir. T.C. Cumhurbaşkanı elbette en büyük saygıya layıktır .Ama bu hitap edenin kendisini küçük düşürecek, kul-köle haline getirecek sözlerle değil, yurttaş sözleri ile ifade edilecek''kararında, kıvamında, ayarında'' saygı ile olmalıdır.
People
0
8) Felix LEO (Dr)
01.05.2011 17:12:17
Dr Yunus beyin söylediklerine aynen katılıyorum.Hiçbir zaman hükumetin saglık politikalarını desteklemedim.Uyguladıkları politikaların hekimler yönünden neticeleri ortada.Son derece itibarsiz bir meslek grubu haline geldik.Artik sadece vatandas degil devletin bizzat idareci kadrosundakiler bile bayan dru tekmeleyecek kadar alçaldilar.Ama bunun sebebi sadece hükumet mı?Bence değil.TTB'nin derdi gerçekten hekim haklarını savunmak olsaydı siyaseti bir kenara birakirdi,adam gibi haklarımızı savunurdu.Her meseleye ideolojik yaklaşmak TTB'yi daha cok yalnizlastiriyor.Hem kendilerinin hem de cumhurun ne olursa olsun başkanına saygısızlığı savunuculuk olarak mı görüyorlar?Milletin kabullenmedigini dayatmakla,sloganik konuşup pankartlara Che'nin izindeyiz yazmakla ne halka kendinizi anlatabilirsiniz ne de hekimlerin haklarını savunabilirsiniz.TTBde bunu cok iyi bilmektedir çünkü kendileri bunu anlayamayacak kadar kapasitesiz olamazlar.Dolayısıyla ben bu gün TTBnin amacının hekim haklarını savunmak olduğunu düşünmüyorum.
People
0
9) Cem S. (Hekim)
01.05.2011 15:14:53
Tüm hekim arkadaşları cumhurbaşkanı ve başbakana (BİMER) e-posta atarak sıkıntıları bireysel olarak da dile getirmeye davet ediyorum. (ben 1 dk. önce cumhurbaşkanına e-posta attım, adresi:cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr)
People
0
10) duurut (doktor)
01.05.2011 14:23:30
Dr. Yunus Bey in yazdıklarına istinaden ben de söyle düşüyprum; bence siz de art niyetlisizin, Bir kuruma gönderilen yazıda niçin CumhurbaşkanIM diye hitap edilmediğinden dem vurarak saygısızlık olarak nitelemişsiniz ama böyle yazım kuralı varda biz mi bilmiyoruz. Ortada bir hak arama mücadelesi varken varken hala idelojik yaklaşım yorumunuzla olaya bakış açınızın ne kadar da ıkıcı olduğu bir gerçektir korkarım. amacınız üzüm yemek değil bağcı dövmek gibi geldi.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA