Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk iddialarını yanıtladı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Van'daki yolsuzluk soruşturmasını engellediği'' iddialarıyla ilgili olarak, ''Kılıçdaroğlu'nun ciddiyetten uzak olarak yaptığı bu açıklamayı yargıya da bir müdahale olarak nitelendiriyorum. Bizim bu aşamada yaptığımız, sadece yargıyı bilgilendirmektedir'' dedi.
Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk iddialarını yanıtladı
02 Mayıs 2011 -

 

ANKARA-  Bakan Akdağ, Erzurum'dan dönüşte Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 


     Kılıçdaroğlu'nun iddialarla ilgili ''Yavuz hırsız ev sahibini bastırır'' dediğini anımsatan Bakan Akdağ, ''Aslında sayın Kılıçdaroğlu'nun ciddiyetten uzak olarak yaptığı bu açıklamayı yargıya da bir müdahale olarak nitelendiriyorum'' diye konuştu. Olayın Bakanlık müfettişlerince karara bağlanarak yargıya aktarıldığını bildiren Akdağ, şunları söyledi: 


     ''Devletin müfettişlerini sanki yandaş gibi görmek, tabii ki hiç sağlıklı bir durum değil. Bakan olarak ben söz konusu araştırma ile nihai kararımı 18 Mart 2010'da vermiş olduğuma göre ve bu kararı da ilgili mercilere, Van'daki savcılığa da gönderdiğime göre gerçekten sayın Genel Başkan son derece anlamsız ve mesnetsiz bir iddiayı devam ettirmekte çok yanlış bir iş yapmış oluyor. Bakan olarak müfettişlerce verilen bir kararı, Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdikten sonra bilgi edinmek üzere elbette, bu konularda açıklama yapmayıp yargının kararını beklemek aslında yargıya saygının bir gereğidir. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu, yargıya intikal eden konularda politik mülahazalarla gerçek dışı açıklama yapmayı bir alışkanlık haline getirmiş durumdadır. Bu sefer de aynı şeyi yapmaktadır.'' 


     Olayın yargıya intikal ettiğini vurgulayan Akdağ, Van'daki olaya ilişkin kısa bilgi verdi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile bazı sağlık kuruluşlarında bazı ihalelerde yolsuzluk yapıldığına ilişkin 18 Mart 2010'da sahte isimle yazılan ihbar mektubu ile BİMER ve Van Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapıldığını belirtti. 


     Van Valiliğinin, İçişleri Bakanlığının, Van Cumhuriyet Başsavcılığının iddiaların incelenmesi için Bakanlıklarından müfettiş talep ettiğini ifade eden Bakan Akdağ, konunun yargıya intikal ettiği için konuya ilişkin belgelerin tamamının açıklanamayacağını bildirdi. 


     İddiaları inceleme için 9 Nisan 2010'da müfettiş heyetinin görevlendirildiğini söyleyen Akdağ, müfettişlerin kısa bir incelemenin ardından kendisinden soruşturma yetkisi istediklerini söyledi. Bakan Akdağ, ''Müfettişlere talep ettikleri konular ve kamu görevlileri hakkında 15 Ekim 2010'da tarihli soruşturma yetkisini verdim. Hep bu soruşturmaları yapın diyen Sağlık Bakanı. Sayın Kılıçdaroğlu bazı şeylerin gizlenmesinden bahsediyor...'' dedi. 


     Soruşturmanın tamamlanmasının ardından müfettişlerin düzenlediği raporları, suç duyurusu raporunun kendi ''onayıyla muameleye'' konulduğunu ifade eden Akdağ, onay ve raporların daha sonra Bakanlık birimlerine, Van Valiliği, Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü: 


     ''Bakanlığımız birimlerine intikal eden disiplin soruşturma raporları ile ilgili olarak bürokratlarım bazı konularda tereddütler oluştuğunu, herhangi bir haksızlık olmaması ve adaletin eksiksiz tecelli etmesi için konuların yeniden incelenmesi gerektiğini yazıyla bildirdiler. Ben de konunun hassasiyetine binaen yeniden bir müfettiş heyetine konuyu inceletme kararı verdim. Teftiş Kurulu Başkanına 'bu konuyu bir daha inceleyin bu önemli bir konudur' diye talimat verdim. Daha sonra ilgili yazı Teftiş Kurulu Başkanlığına, Van Valiliğine Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderiliyor. 'Belge, belge' diyorum. Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir tek yazıya dayanılarak buradan bir hüküm çıkarmaya çalışması son derece de yanlış bir davranış. 


     Süratle bu yaptığım son görevlendirme ile söz konusu bir önceki raporları bir müfettiş heyetine süratle incelettim. Yaklaşık 3 hafta sürdü bu inceleme ve 18 Mart 2010 tarihi itibariyle ilk müfettiş heyetince düzenlenen raporlar doğrultusunda verdiğim karar için bir onay tesis ettim. Derhal gereğinin yapılması üzerine, aynı tarihte Bakanlığımız birimlerine, Van Valiliğine ve Cumhuriyet Başsavcılığına bu belgeleri gönderdim.'' 
     
     -''KILIÇDAROĞLU, YOLSUZLUK PARANOYASI İÇİNE DÜŞMÜŞ DURUMDADIR''- 
     
     Konunun, başka müfettişlerce inceleme ve soruşturmasının yapılması yolundaki talimatının, Teftiş Kurulunca bilgi olarak savcılığa gönderilmesinin Kılıçdaroğlu tarafından ''yargıya talimat'' şeklinde yorumlandığını ifade eden Sağlık Bakanı Akdağ, ''Geçmişte denetim elemanı olarak çalıştığından bunun doğru olmadığını kendisi de çok iyi bilmektedir'' değerlendirmesinde bulundu.


     Bakan Akdağ, şöyle devam etti: 
     ''Mevzuat gereği müfettişlerce yapılan disiplin soruşturmaları idari bir işlem olup yargının dışında cereyan eder, yargı sürecinden etkilenmez. Bizim bu aşamada yaptığımız sadece yargıyı bilgilendirmektedir. 


     Müfettişlerimiz idari soruşturmada esas olmak üzere gerek yargıdan bilgi ve belge talep ettikleri gibi yargı mercilerince de müfettişlerden veya bakanlığımızdan bilgi ve belge istenmektedir. Niketim bu olayda da böyle olmuştur. Teftiş Kurulu, mevzuatımız çerçevesinde incelenen soruşturulan konuların tekrar ayrı bir müfettiş veya müfettiş kuruluna inceletilmesi veya soruşturmanın yapılması oluşan tereddütlerin giderilmesi, adaletin eksiksiz tecelli etmesi amacına yöneliktir. Gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Bütün raporlar Van Valiliğine ve yargıya intikal ettirilmiş durumdadır. 


     Hal böyle iken Sayın Kılıçdaroğlu'nun 'Sanki yanlış bir iş yapılmış gibi' ortaya çıkması kendisi adına gerçekten çok talihsiz bir davranış olmuştur. 


     Yanlıştan dönmek ve gerektiğinde özür dilemek bir meziyettir. Kılıçdaroğlu, olayın bütününü değerlendirmeden acele ile bir suçlamada bulunmuştur. Buna içinde bulunduğu ruh halinin sebep olduğunu bir hekim olarak görebiliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu, sürekli olarak yolsuzluk dedektifi gibi görünme ihtiyacını hissetmektedir. Bir yolsuzluk paranoyası içine düşmüş durumdadır. Ucuz bir siyaset üslubu tutturmuştur. Vatandaşın kafasını karıştırarak oy devşirmeye çalışmaktadır. 


     Genel Müdürlüğü boyunca yıllarca emekçileri, işçi yakınlarını, işçi emeklilerini eski SSK hastanelerinin kapılarında süründüren, SSK hastanelerinin eczaneleri önünde perişan eden sanki kendisi değilmiş gibi şimdi hedef saptırmaya çalışmaktadır. Hastanelerin tek çatı altında toplanması, herkese bütün hastanelerin kapılarının açılmasını engellemeye çalışan, bunun için Anayasa Mahkemesine giden bir CHP'nin genel başkanıdır Sayın Kılıçdaroğlu. Bizi muayenehanelerden, hoca farkından kurtaran kanunu bozulsun diye Anayasa Mahkemesine götüren ve altında kendi imzası olan bir sayın genel başkandır.'' 
     
     -''SAĞLIK BAKANINA BİR ÖZÜR BORCU VAR''- 
     
     CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu ''ciddiyete, ahlaka, faziletli davranarak özür dilemeye davet ettiğini'' belirten Akdağ, ''Kılıçdaroğlu'nun Sağlık Bakanına bir özür borcu vardır. Haysiyetli insanlar başkalarını kulaktan dolma bilgilerle suçlamazlar'' dedi. 


     ''Yüzü kızarmadan iftiraya devam etmek, eskimiş siyasetin karanlık bir yüzüdür'' diyen Bakan Recep Akdağ, sözlerini, ''Türkiye, siyasetin bu karanlık yüzünü çok iyi bilmektedir ve vatandaşlarımız bunu 12 Haziran'da bir kez daha değerlendirecektir. Türk halkı temiz siyaset istiyor ben de Kılıçdaroğlu'nu bu tarz bir siyasete davet ediyorum'' diye tamamladı. 


     Bakan Akdağ, Konuşmasının ardından gazetecilere, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Muammer Gedik imzasıyla Sağlık Bakanlığı Müfettişi Birol Taşdemir'e gönderilen toplam 13 resmi belgeyi sundu. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dr.M.K. (Uzman dr.)
03.05.2011 22:04:36
Yıllardır tıp camiasını kamuoyu nezdinde topluca zan altında bırakmaktan geri durmadınız...Beşer zulmeder, kader adalet eder!(İddialar doğruysa zaten söze gerek yok!)
People
0
2) GAZANFER (emekli)
03.05.2011 16:25:20
Kulağa pek inandırıcı gelmiyor doğrusu. İdari denetimde çıkan sonuca göre ceza verecek olan makamın, işlenen suçun cezasını vereceği yerde bunu yapmayıp yan yollara sapmasını pek inandırıcı bulmuyorum. Ötesi tiyatrodan başka bir anlam taşımıyor.
People
0
3) DUYGU özmen (Psikolog)
03.05.2011 15:23:11
Sayın AKDAĞ sanırım bu kez olmadı olamadı... En iyisi durumunuzu kabullenmek. İnanın bazen kabullenmek insanı huzura kavuşturabiliyor. Ne kadar çırpınsanız da artık olaya gölge düşmüştür.Artık bir kez daha güvenilirliğinizi kaybetmiş bulunmaktasınız.
People
0
4) by-by-y (uzm dr)
02.05.2011 11:34:35
Türkiyede paranın yönü soldan sağa geçmiştir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA