SGK, firmaları uyardı: Bin 700 ilaç piyasada niye bulunmuyor?
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 'ödeme listesi' üzerinde yaptığı inceleme sonucunda bin 700 ilacın piyasada bulunmadığını tespit etti.
24 Mayıs 2011 - TRT

Bu gelişmenin ardından da firmaları uyararak bu ilaçların piyasada satılıp satılmadığına yönelik belgelendirme yapmalarını istedi. SGK İlaç Eczacılık Daire Başkanı Ali Edizer, "Piyasada bulunmayan bu ilaçları pasif hale getirdiğimizde vatandaş fark ücreti ödemek zorunda kalmayacak." dedi.

Vatandaşın bu ilaçlara ulaşamadığı için fazladan ücret ödediğine dikkat çeken SGK İlaç Eczacılık Daire Başkanı Ali Edizer, "Bu ilaçların çoğu kendi alanlarında en düşük fiyatlı ilaçlar. Uygulama gereği aynı etken maddeyi içeren en ucuz ilaç bulunmayınca devlet yüzde 15'e kadar ödeme yapıyor. Fakat bunun üzerinde olursa vatandaş farkı cebinden ödüyor. Biz piyasada bulunmayan bu ilaçları pasif hale getirdiğimizde vatandaş bulunmayan ilaç yüzünden fark ücreti ödemeyecek." dedi. Öte yandan SGK önümüzdeki dönemden itibaren piyasada 5 ay bulunmayan ilaçları provizyon sisteminde pasif hale getirecek.

SGK, piyasada tespit edemediği yaklaşık bin 700 ilacın akıbetini belirlemek için firmalara cuma gününe kadar süre verdi. Firmaların bu süre içerisinde ilaçların piyasada olduğunu faturalarla ispat etmesi gerekiyor. Bu ilaçların çoğunun benzerlerine göre daha ucuz olduğunu belirten Eczacılık Daire Başkanı Ali Edizer, "Vatandaş eczanede bu ilacı bulamayınca benzerlerine ekstra ücret ödeniyor. İlk etapta bunu engellemek istiyoruz." açıklamasını yaptı. Bu çalışmanın ilaç firmalarına fayda sağlayacağını söyleyen Edizer, "Firmalar bazen eczanelere ilaç vermiyor. Bunun yerine hastanelere toplu satış yapıyor. Eğer bunu bize bildirirse, o ilaçları pasif hale getirmeyeceğiz. Geri ödeme kapsamında kalacak. Firmanın mağduriyeti olmayacak." ifadelerini kullandı. Diğer yandan söz konusu ilaçların büyük çoğunluğunun molekülü 20 yıldan eski olan ürünlerden oluşması dikkat çekiyor. 2009 İlaç Fiyat Kararnamesi ile bu ilaçlar da diğerleri gibi referans ülke kapsamına alındı. Bu ülkelerdeki fiyat düşüşleri bu ürünlere de yansıtıldı. Bu arada SGK yeni mağduriyetler yaşanmaması için önümüzdeki dönemde piyasada 5 aydan fazla bulunmayan ilaçları pasif hale getirecek. Firmaların belgelerini yenilemesi ve başvuru yapması halinde ilaçlar tekrar aktif hale gelebilecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA