SGK geçici karekodlu ilaç içeren faturaların bedellerini ödemeli!
İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklama....
24 Mayıs 2011 -

01.03.2011 tarih ve 27861 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu eczaneler tarafından karşılanan geçici karekodlu ilaç içeren reçetelerin ayrı faturalandırılmasını istemiş, bu uygulamanın SGK ile TEB arasındaki ilaç temin protokolünün 3.1. maddesinde geçen "Eczacının ilaç vermesi ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin SUT'ta değişiklik yapılması halinde görüş birliği sağlanır." hükmüne aykırı olması nedeniyle SGK'ya 03.03.2011 tarihinde Odamız tarafından Danıştay nezdinde dava açılmıştı.

 

Tebliğ değişikliğinin yayımlandığı gün web sitemiz üzerinden yaptığımız açıklamada G2D'li ilaç içeren reçetelerin Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne gönderilecek olması nedeniyle binlerce kutu ilaç bedelinin kurum tarafından ne zaman karşılanacağının belirsiz olması konusundaki endişelerimizi dile getirmiştik.

 

Anlaşılan o ki mahkeme süreci devam ederken Sosyal Güvenlik Kurumu alışkanlık haline getirdiği hukuk dışı uygulamalarını sürdürmeye istikrarlı bir biçimde devam etmektedir. SGK ile TEB arasındaki ilaç temin protokolünün 4.3.1. maddesine göre kuruma teslim edilen faturaların teslim tarihinden itibaren en geç 60 (altmış) gün içerisinde incelenerek ödenmesi gerekirken, meslektaşlarımızın ilaç hizmetini sürdürmek pahasına türlü zorluklara katlanarak ek bürokratik işlemlerle SGK'ya fatura ettiği geçici karekodlu reçete içeren ilaç faturalarının bedelleri 60 günlük süre dolmasına rağmen ödenmemiş, meslektaşlarımız mağdur edilmiştir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nu hakkımız olan geçici karekodlu ilaç içeren fatura bedellerini bir an önce ödemeye ve eczacı kamuoyunu yazılı olarak bilgilendirilmeye davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla.

 

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu

 

Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu'na gönderdiğimiz yazı için tıklayınız.
Konu ile ilgili Türk Eczacıları Birliği'ne gönderdiğimiz yazı için tıklayınız.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA