Kararname için Anayasa Mahkemesine başvurulacak
ANAYASA Mahkemesi’nce (MYM) iptal edilen ancak Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) içerisinde gizlenerek tekrar başlatılan Tam Gün Yasası büyük bir tepkiye neden oldu.
Kararname için Anayasa Mahkemesine başvurulacak
28 Ağustos 2011 13:09 - VATAN

Türk Tabipler Birliği (TTB), kararnamedeki üniversitede çalışan öğretim üyelerinin muayene açması halinde hasta bakamayacağı ve ameliyatlara giremeyeceği yönündeki hüküm için Anayasa Mahkemesi’ne gitme kararı aldı.

 

TTB İkinci Başkanı Prof.Dr. Özdemir Aktan, “TTB olarak Ramazan Bayramı’ndan sonra Anayasa Mahkemesi’ne kararnamenin iptali için bireysel olarak tek tek başvuracağız” dedi.

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, “Türk Tabipler Birliğinin iptal davası açmak gibi bir yetkisi yok. Onlar CHP ile işbirliği yaparak bu işi yapıyor” dedi.

 

Prof. Dr. Vahit Özmen ise, “Öğretim üyesi üniversitedeki görevini tam olarak yapıyorsa dışarıda da çalışabilmelidir. ABD’de de bu şekilde uygulanıyor” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) adnan öbek (uz. dr.)
29.08.2011 13:30:11
Öğretim Üyesi , adıyla müsemma olmalı. ÖĞRETİCİ ! Saat 10 da göreve gel, 13 de git... Yıllarca bu manzarayı gördüm.. Asistanı seminere gönder, "dersi ben verdim" diye işlet.
Asistanını kıskanan, yeni teknikleri öğretmeyen hocalardan ne beklenebilir ki ?
Bugüne kadar NOBEL alanını ise hiç duymadım.. Ben de asistanlığım bittiğinde birçok Üni.den çağrılmıştım.. Kimsenin kaprisini çekmemek için gitmedim... Hele bazıları var ki lokalden çıkmazdı. Konuşulan ve yazılanlara bakınca sanki bu dünyada sadece öğretim üyesinden başka kimse yok !
Sen yıllarca "uzmanların muayenehaneleri kapatılsın" diye yaz konuş , şimdide kabak başına patlayınca feveran et ! Geçmiş olsun. Haklar, EŞİTLİK olmadan sağlanamaz.Herkes emeğinin karşılığını almalı.
People
0
2) vatandaş (vatandş)
29.08.2011 12:20:05
Uzdr(uzman) rumuzu ile yazan arkadaşımız öğretim üyeleri için ya muayenehane yada tam gün demiş fakat KHK öğretim üyelerinin mesai sonrası serbest meslek yapabileceğini daha da netleştirdi. Böyle bir seçim yapmalarına gerek yok. O öğretim üyeleri hasta geldiğinde benim üniversitede hasta bakmam,ameliyat yapmam yasaklandı diyecek. Bazı bölümlerde tüm öğretim üyelerinin muayenehanesi var. Bu durumda çok ilginç sonuçlar olacak.Saygılarımla.....
People
0
3) semra akın (dr)
29.08.2011 11:34:36
hakıkatende itiraz edilecek tek nokta bu.ttb sadece hocaların hakkını savunmakla yukumlu ya.hayret bir şey.

People
0
4) recep durmak (cocuk dr)
29.08.2011 02:28:59
ttb eger sadece universitedeki ogretim uyesi doktor arkadasların birligi icince haber versin bu ne ya biz saglık bakanlıgındakı hekimler ne olacak. bakın birlik olmazsak sayın bakan hedefine ulasacak dert belli ozel hastahenelerin karını arttırmak hastayı dusunen bakan muayenehanelerdende hizmet alır ama nerdeee .ayrıca diş hekimligini bitirmeyide kafasına koymus adsmlerde hastaların saglıgı ile oynanıyor ne halk farkında ne de saglık bakanlıgı
People
0
5) kemal (op.dr.)
28.08.2011 22:34:38
referandumda anayasa mahkemesine tek tek başvuru hakkı getirilmedimi. chp ye şuna buna ne gerek var anayasa mahkemesine kişisel olarak başvurmak benim anayasal hakkımdır.
People
0
6) uzdr (uzman)
28.08.2011 21:37:58
Üniversitede çalışanlar şimdiye kadar dürüst ve hakkını vererek çalışsalardı belki söz söylemeye hakları olurdu.
Yıllardır üniversite hastanelerinde ne dolaplar döndüğünü Türkiye de yaşayan her doktor biliyor.
O yüzden öğretim üyeleri kararlarını biran önce vererek ya tamgünü yada muayenehaneyi seçmeli.
People
0
7) Zekiye Zan (Vt)
28.08.2011 15:24:33
ABD de hastadan para cukkalayıp, hemde faturasını tam kesmeyip, üniversite hastanesinde veya devlet anlaşmalı özel kurumlarda faturası devlete yamanarak tedavi edilmiyor hastalar.
SGK nın sağlık kısmı acilen satılmalı ve sağlık sigorta sistemi tamamen özelleşmelidir. Yoksa parayı devlet ödedikçe parayı veren düdüğü çalacaktır.
People
0
8) hyv (uzm dr)
28.08.2011 13:29:50
eeeeeeeeee sağlıkbanlığındakiler ne olacak
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)