MRSA'nın ölümcül sırrı çözülüyor
Tıbbın ilerlemesine ve sürekli yeni ilaçlar çıkmasına rağmen, hastane enfeksiyonu hâlâ ölümlere yol açıyor. Antibiyotiklere karşı dirençli olan enfeksiyona karşı uzun süredir araştırma yapan Amerikalı bilim adamları, sonunda bu enfeksiyonu çökertmeyi başardı.
30 Nisan 2011 -

WASHINGTON -Hastane enfeksiyonu olarak bilinen (MRS bug) mikropların aynı zamanda kalabalık jimnastik salonunda, kreşler ve okullar gibi kalabalığın olduğu yerlerde bulunduğunu söyleyen bilim adamlarının çalışmaları Journal Science adlı dergide yayınlandı.

Birçok antibiyotik, bakterinin yaşaması için gerekli olan proteini çekerek çalışıyor. Bu şekilde mikroplar öldürülüyor. Ancak Cfr adı verilen gene sahip MRSA mikrobu gibi bazı mikroplar antibiyotiğin bu şekilde çalışmasını ve proteinin çıkarılmasını engelliyor.

Süpermikrop olarak da adlandırılan MRSA, 7 çeşit mikroba karşı dirençli. Pennsylvania Üniversitesinde araştırmayı gerçekleştiren doktorlardan Squire Booker, "Normalde insan florasının bir bölümünü oluşturan gram pozitif bir bakteri olan Staphylocococus aureus, daha çok hayvanlarda bulunan Staphylococcus sciuri ile birleştiğinde ölümcül oluyor.

Staphylococcus aureus daha çok burunda, deride bulunuyor ve bir zarar vermiyor. Ancak MRSA'nın tehlikeli kuzeni sciuri ile birleşip mutasyona uğradığında ölümcül hale geliyor. Bizim yaptığımız bu mikrobun nasıl insanları öldürdüğünü ortaya çıkarmak oldu" diye konuştu.

 

Doktor Booker, "bundan sonra aşamada ise, antibiyotiğin kendi görevini yapabilmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde çalışacağız" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA