Klinisyen olmayanlar ve asistanlar Acil Servis nöbeti tutamaz!
Danıştay 5. Dairesi, patoloji uzmanı bir doktorun acilde nöbet tutmasını hukuka aykırı bularak iptal etti.
Klinisyen olmayanlar ve asistanlar Acil Servis nöbeti tutamaz!
11 Kasım 2015 -

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, üyelerine 7/24 saat hukuksal destek verdiklerini belirterek, “Üyelerimizin her zaman yanındayız” dedi.


İstanbul Silivri Prof. Necmi Ayanoğlu Devlet Hastanesinde 15 yıldır uzman patolog olarak görev yapan Yasemin Atalay Sarıoğlu, kendisine acil nöbeti yazılması üzerine konuyu Sağlık-Sen aracılığı ile yargıya taşıdı. Konuyu görüşen İstanbul 10. İdare Mahkemesi, patoloji doktorunun acil serviste nöbet tutmaması gerektiğini, ancak idari birimde nöbet tutabileceğine karar verdi. Konunun temyiz edilmesi üzerine, Danıştay 5. Daire’de, mahkemenin kararını onadı.

ACİL HİZMET, ACİL UZMANLARINCA VERİLMELİ

Acil serviste nöbetlerin uzman hekim veya bu konuda özel bir eğitim almış sertifikalı pratisyen hekimler tarafından tutulması gerektiğini belirten Özdemir, “Mahkeme, uzmanlık eğitimi alan doktorların eğitim gördükleri uzmanlık dalının uygulanmasından sayılmayacak işlerde görevlendirilemeyeceğini ve uzmanlık eğitimi görenlere hiçbir zaman uzman nöbeti tutturulamayacağı sonucuna vardı” diye konuştu.

KARAR

Mahkeme kararında, Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğin 12. maddesine atıf yaparak, uzman tabip sayısı yeterli olan klinisyen branşlarda müstakil acil branş nöbeti tutulabileceğini, klinisyen olmayan patoloji branşındaki uzman doktorların ancak idari uzman tabip nöbetine dahil edilebileceğini belirtti. İdari Mahkeme kararında, acil sağlık hizmetinin bu konuda donanımlı olan acil servis uzmanı ve özel bir eğitim almış sertifikalı pratisyen hekimler tarafından yapılması gerektiğini, ancak bu dallarda kadro açığının bulunması halinde bu açığın giderilmesinin idare için kamusal zorunluluk olduğunu vurguladı. İdari Mahkeme ayrıca, bunun sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu aksi halde bu sağlık hizmetinden yararlananlar bakımından her zaman telafisi olanaksız sonuçlara yol açmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.


İstanbul 10. İdare Mahkemesinin bu kararını TKHK tarafından temyize götürülmesi üzerine Danıştay 5. Dairesi’de, mahkeme kararının onanmasına hükmetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) doktor mengene (Doktor)
13.11.2015 12:05:46
Gayet açık:

Daha önce de defalarca yazdım. Acil servislerde acil servis uzmanı dışında hekim çalıştırmak malpraktistir. (Buna bir de özel sertifikalı Pratisyen Hekim eklenmiş. Olabilir. Eğer hekim kendisi kabul edip eğitim aldıysa.)

Peki çoğu da acil vaka olmayan acil servis hizmetlerini kim verecek? Bunu, acil olmayan vakaları acil servislere yönlendirip "hak" olarak kabul edilen bu şekilde hizmeti talebini yaratanlar düşünmeli. (Acil olmadığını bilerek acil servise başvurmak suç değil mi merak ediyorum. Yani verili sosyal güvenlik hizmeti tanımına göre "hizmetin suistimali" değil mi? Talep ettiğiniz ve almakta ısrar ettiğiniz anda aslında hak edilmemiş bir hizmetin talebi olmuyor mu?) Diğer yönden, kapıdan giren hastanın acil olup olmadığı anlaşılamayacağı gibi içten içe yanlış yaptığını bilen başvuranlar kendi durumları hakkında yanıltıcı olma, durumları abartma eğiliminde de olacaklardır. Bu işi çözümsüz bir düğüm haline getirdiler. Böyle giderse kamuda hekimlik, sayesinde arkanızın kollanacağı ilişkileriniz varsa, eşraftansanız falan yapabileceğiniz bir iş haline gelir.

People
1
2) bg (Opdr)
13.11.2015 11:37:37
Acilleri düzeltmek için benim önerim:
Herşeyden önce 'acil' kelimesini kaldırırım. Çünkü hastaların acil dediği ile doktorların ki yada mevzuatlarda(ssk, bakanlık vb.) yazılanlar farklı farklı...
'acil' kelimesi artık tamamen deforme olmuştur.
Yerine halkın anlamını pek bilmediği söylenmesi garip bir kelime getiririm;
mesela Urgent/Urgency (örcınt/örcınsi).
böylece şu muhabbet son bulur:
- boğazım ağrıyor
-polkliniğe gitmeniz lazım
-ama ben acilim.
-Bu acil bir durum değil.
- olur mu? çok ağrıyor 1 haftadır.Ben acilim
-Kendin söyledin 1 hafta dedin acil değilmiş demekki;
-İlla ölmemiz mi lazım ben acilim.
bunun yerine:
-boğazım ağrıyor
-polkliniğe gitmeniz lazım
-ama ben acilim.
-burası acil değil. Sadece örcınt hastalara bakıyoruz. Siz örcınt değilsiniz.
-haa. O ne ki? evet değilim galiba. ben gideyim bari. dizi de başlamak üzere.

şeklinde bir muhabbet dönecek.
Tıbbi olarak acil (yeni adıyla örcınt) haller zaten belli bu hallerin dışında örcinsilerde :) herhangi bir tedaviyi ve ilaç yazımını yasaklarım.
hastalar iyi bir ön elemeden geçer; ıvır zıvır burada ayıklanır. Geri kalanlar tahlil tetkikten geçmesi gerekenler olur. Bunların örcınt olanları ayıklanır geri kalan polikliniğe... tedavi yok sadece belki biraz rahatlatma, ağrıyı giderme...

ilk başta zorlanılır ama taviz verilmeden uygulanırsa. 5-6 aya sonuç vereceğinin düşünüyorum.

tabii ki de yönetimin, bakanlığın arkamızda olması gerekiyor. her örcınta gidene bakılacak denirse hiç bir işe yaramaz bu.

Diğer bi konuda acillerde yeterli yetişmi eleman olması. 8 er saatlik çalışma süreleri ve tatmin edici maaş, yıpranma payı gibi haklar olmazsa olmaz.

People
0
3) bg (opsr)
13.11.2015 10:42:29
Mecburi hizmetteyken bir acil nöbetinde patolog, göz hastalıkları, KBB uzmanı olarak 3 kişi tutmuştuk. Ciddi bir hasta gelmemesi için çok dua ettiğimi hatırlıyorum.
People
0
4) bora (dr)
13.11.2015 09:23:06
ayhan (dr) Hocam yanlışınız şu: ACİLDE ACİL HASTAYA BAKILMIYOR, POLİKLİNİK HİZMETİ VERİLİYOR...
People
0
5) ayhan (dr)
13.11.2015 08:45:50
Klinisyen olmayan uzman ile asistan olan doktor acilde nöbet tuutmazsa pratisyen doktorun orada işi ne!!! Acil bir uzmanlık dalı.Acil uzmanının çalışması gereken yerde diğer doktorlar niye çalışıyor arkadaşım.Tamam her bölüm acili bilecek ama acil uzmanı kadar bilemez!! O zaman g.cerrah kadın doğum hastalıklarına niye bakmıyor..Bu yeterli kadro acıpta acili,doktorları ve vatandaşı rezil duruma düşüren devlettir.Aç acil uzmanı kadrolarını 5 yılda bu iş biter.Artık her yerde tıp fak. var.
People
0
6) tabib (acillerin kölesi)
12.11.2015 12:14:16
acillerin sorunu çook ağır.sağlık bakanlığı acilleri boşlamış.bakanlığa yazdığımız maillere bile bakmadan cevap veriliyor.aciller çok kötü durumda.patolog bilmiyor da acildeki yeni pratisyen nasıl biliyor.bu yüzden devamlı Mahkemelerde sürünüyor.
People
1
7) m. murat (dr)
12.11.2015 11:43:17
bir uzmanlık dalı olan acil'i yeni mezun bir pratsiyen hekime tutturuluyorken, uzman hekim uzmanlık döneminde prat. hekimlik bilgisini kafasından sıfırlayarak mı uzman olup çıkıyor?! tam bir nasreddin hoca fıkralık.
People
0
8) Özgür (Pratisyen)
12.11.2015 10:19:48
Ne saçma 15-20 yıllık doktor(Patoloji uzmanı) acilde nöbet tutamaz ama 2 ay önce mezun olmuş 23-24 yaşındaki genç pratisyen hamal gibi çalıştırılır.Hem kardeşim bu patoloji uzmanının bir yakını yanında fenalaşsa acil bir durum olsa ben patoloğum deyip böm böm bakacak o zaman demektir.
People
0
9) Mehmet Karadeniz (Ahçı)
11.11.2015 22:09:13
Her defasında davalarda "şu branş tutamaz bu tutamaz " şeklinde karar alınıyor. Nihai karar acil servis nöbetini xxx tutabilir diye alınsa hem mahkemelerin hem bakanlığın iş yükü hafifleyecek...
People
0
10) acilci pratisyen (dr)
11.11.2015 13:53:35
Uzman dr.ama patolog,asistan ama pratisyen değil.....peki acillerde çalışan vasıfsız(!!!!???) pratisyenlerin sorununu kim çözecek...her eve lazım ..ama ne lazım....olsada olur olmasa da olur pratisyenlerden bahsediyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori