Türk doçent “İmplant zirvesi”ne katıldı
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tözüm, Ukrayna Oral İmplantoloji Derneği'nin davetlisi olarak ülkede düzenlenen büyük organizasyonda yer aldı.
02 Haziran 2011 -

ANKARA-Ukrayna, Bulgaristan, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerden toplam 60 kişilik gönüllü cerrah ve protez uzmanın yer aldığı organizasyonda bir günde 33 ameliyathanede eş zamanlı olarak, 70 yaş üzeri 86 hastaya 344 diş implantı yerleştirildi.


     Tözüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna Oral İmplantoloji Derneği tarafından Ukrayna'nın başkenti Kiev'de geçtiğimiz hafta içinde ''Quality of Life to Our Parents'' isimli hayır amaçlı büyük bir organizasyon düzenlendiğini söyledi.


     Bir tam günde yetmiş yaş üzeri 86 hastaya toplam 344 diş implantının başarı ile yerleştirildiğini ve 74 hastanın aynı gün içerisinde anında protezlerinin yapıldığını anlatan Tözüm, tüm ameliyatların Kiev Asker Hastanesi'nde gerçekleştirildiğini belirtti.


     Tözüm, toplantıda hastaların büyük çoğunluğunun Ukraynalı Gaziler olduğunu ifade ederek, ''Aynı dili konuşmasak ve aynı kültürü paylaşmasak da insanların yararına olan bu tip organizasyonlara katılmak çok önemli. Her şey sadece insanların mutluluğu ve sağlığı için olmalı. Ben de ameliyat ettiğim ve ameliyatlarına katıldığım hastaların gözlerinden okunan o sıcak ve minnet dolu bakışları gördüğümde ülkem adına hissettiğim mutluluk ve gururu hiç bir şeyle paylaşamam'' diye konuştu.
    
     -DİŞ İMPLANTI BAŞARI ORANI YÜZDE 95-
    
     Diş implantının, ağız bölgesinde eksik olan ya da kaybedilmiş dişlerin yerine uygulanabildiğini belirten Tözüm'ün verdiği bilgiye göre, implant ağız kanserleri ya da doğuştan ağızda diş bulunmaması gibi durumlarda da uygulanabiliyor.


     Uygulama, genel sağlık durumu iyi, ağız bakımı sağlıklı olan kişilerde yüzde 90-95 oranında başarılı sonuçlar doğuruyor.


     Vücutta herhangi bir bölgede oluşan kanserlerde, çok iyi kontrol altında olmayan şeker hastalarında, kemik erimesi bulunan kadın hastalarda ve hormon ilacı kullananlara diş implant yapılamıyor.


     Uygulama, gerekli ön klinik ve radyolojik çalışmalar yapıldıktan sonra lokal anestezi altında diş eti kesisi açılıyor. Daha sonra implant sisteminin ara elemanları ile kemikte yuva açılıyor, ardından yuvaya implant yerleştiriliyor ve dikiş atılıyor. Yaklaşık 3-6 aylık kaynama döneminden sonra protez aşamasına geçilerek işlem tamamlanıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) alp tural (dr)
02.06.2011 18:09:31
Bir suru akademisyen cesitli toplantilara katilip sunumlar yapiyor bu arkadasin ozelligi nedir ben anlayamadim,
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA