Mustafa Nevzat, Amerika'ya kanser ilacı satacak
Yıllarca ilaç üretiminde dışarıya açılamayan yerli ilaç firmaları, bir ilki gerçekleştirdi.
28 Ekim 2010 10:32 - ZAMAN ÇAĞLAR AVCI

Dünyanın girilmesi en zor ilaç pazarı olarak değerlendirilen Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) bu kasım ayından itibaren ilk kez kanser ilacı satılacak. ABD'ye ruhsat alarak kanser ilacı sevkiyatını gerçekleştirecek olan Mustafa Nevzat İlaç Firması Genel Müdürü Levent Selamoğlu, "Amerika dışarıdan gelecek başvurulara nadiren izin veriyor. Biz bunu 6 yılda başardık. Kasım ayında ihracata başlıyoruz." dedi. Firma farklı alanlarda 30 adet daha ürünü ABD'de satmak için ruhsat çalışmalarını devam ettiriyor. Öte yandan Türkiye'de irili ufaklı 400 civarında ilaç firması bulunuyor. Bu firmalarının çoğu hammaddeden dahil olmak üzere birçok ilacı ithal ediyor ve Türkiye'de en büyük ilaç alıcısı olan Sosyal Güvenlik Kurumu'na satıyor. Türkiye'nin 2010 yılı ilaç harcamaları 14,6 milyar lira olurken, yıllık ihracat sadece 350 milyon lirada kaldı.

 

Firma, ABD'ye ilaç satmaya 2004 yılında karar veriyor. Amerika pazarına girmek için iki yollarının olduğunu aktaran Genel Müdür Levent Selamoğlu, "Ya fason üretecektik ya da ruhsat sahibi olup, kendi ürünümüzü satacaktık. Biz ikinciye karar verdik." açıklamasını yaptı. Amerika'ya ilaç satmanın ilk aşamada zorluklarla başladığını anlatan Selamoğlu, çok sıkı bir izlenme süreci yaşadıklarını anlatıyor. Ruhsat alınması için bin 500 sayfalık bir süreci hayata geçirdiklerini aktaran Selamoğlu, kanser ilacı üretmek için 2009'da "Onkolotik Ürünler Üretim Ünitesi-IV"ü 25 milyon dolara İstanbul'da kurduklarını dile getiriyor. Yılda dört milyon kutu üretim yapılan tesiste kanser tedavisinde kullanılan onkoloji ürünleri üretiliyor. Söz konusu tesis 2010 yılında hem ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) hem de Avrupa İlaç Kurumu'ndan (EMA) onay aldı. Selamoğlu, "Böylece ilaç alanında tüm dünyada standartları belirleyen iki kurumdan aynı anda onay alma başarısını gösteren, Türkiye'deki ilk onkolitik ilaç üretim tesisi olduk." dedi. Bu süreçten sonra firma yurtdışındaki ismi olan 'MN pharmaceuticals' adıyla kasım ayında ABD'ye ilk ürünleri gönderecek. İlaçlar Amerika'daki kanser hastaları için kullanılacak. Firmanın şu anda Amerika'da kanser dışında 5 ürünü daha satılırken, 30 tane ürün ruhsat almak için bekliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)