DERNEKLER

Tüm Dernekler

Ankara Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Dr. Gül Erkin
03 Ocak 2011, Pazartesi

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?

Derneğimiz ilk olarak 1966 yılında kurulmuş. Prof. Dr. A. Lütfü Tat hocanın 1973 yılında ilk kez yenilikler sempozyumunu gerçekleştirmesi ile bugünkü aktif haline ulaşmıştır.

 

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?

Derneğimiz yönetim kurulu Ocak 2010’dan beri dernek faaliyetlerini yürütmektedir. Yedi üyeden oluşan dernek yönetim kurulumuzda Prof. Dr. Gül Erkin (Başkan), Prof. Dr. Orhan Murat Öztaş (2. Başkan), Doç. Dr. Gonca Elçin (Muhasip Üye), Doç. Dr. Pelin Müştak (Sekreter), Doç. Dr. Ülker Gül, Doç. Dr. Meral Ekşioğlu ve Prof. Dr. Ahmet Metin görev yapmaktadır.

Çok uyumlu çalışan dernek yönetim kurulumuz başta Ankara ve çevresi olmak üzere tüm Türkiye’deki dermatologların eğitim faaliyetlerine katkıda bulunmayı, onların hasta hizmetlerinde güncel gelişmeleri takip edebilmesine yardımcı olabilmeyi hedeflemektedir. Ayrıca dermatoloji ve veneroloji alanındaki uzmanların biraraya gelerek bilgi ve tecrübelerini paylaşabilmesine yardımcı olabilmek derneğimizin öncelikli amaçlarından biridir.

 

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Alanımızda birçok dernek hizmet veriyor. Türk Dermatoloji Derneği geniş kapsamlı ve genel olarak dermatologların  birleştiği derneğimiz. Bunun dışında bölgesel olarak oluşturulmuş ve hizmet veren, ayrıca da yan dal hizmetleri ile ilgili olan dernekler mevcut. Derneklerin hemen hepsi farklı toplantılar yaparak dermatoloji ve veneroloji alanında güncel bilgileri ve tecrübeleri iletmeye çalışıyor.

 

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?

Derneğimizin tüzüğüne göre Türkiye vatandaşı olup, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı veya uzmanlık öğrencisi olan herkes yönetim kurulumuzun onaylaması durumunda derneğimize üye olabilir. Derneğimize kurulduğu günden bu yana kayıt olan üye sayısı 450 olmakla birlikte aktif üye sayısı 300’dür. 

 

Türkiye’de alanınızla ilgili hekimlerin yüzde kaçı Derneğinize üye?

Türkiye’de dermatoloji ve veneroloji uzmanı sayısı yaklaşık bin 500 kişi. Buna göre oran yaklaşık olarak yüzde 20’dir.

 

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Olağan genel kurullarımız 2 yılda bir kez olmak üzere ocak ayı içinde gerçekleşmektedir. Yönetim ve denetleme kurulu üyeleri de genel kurulda seçilmektedir. Seçim en son 31 Ocak 2010 tarihinde yapıldı.

 

Derneğinizin Yeterlilik Kurulu var mı? Varsa yeterlilik sınavı yapılıyor mu?

Yeterlilik kurulu ve sınav komisyonu Türk Dermatoloji Derneği bünyesinde mevcut. Bu yıl ilk kez deri ve zührevi hastalıkları alanında yeterlik sınavı yapıldı. Türk Dermatoloji Derneğinin bu konudaki aktivitelerini destekliyoruz.

 

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Derneğimiz geleneksel olarak Prof. Dr. A. Lütfü Tat Sempozyumlarını iki yılda bir olmak üzere Ankara’daki üniversiteler ile birlikte düzenlemektedir. Sempozyumumuzun ana konusu güncel dermatoloji ve venerolojidir. Sempozyum ulusal kongrelerin olmadığı yıllarda gerçekleştirilmektedir. Sempozyuma katılım her zaman yüksek olup ulusal kongrelere benzer sayılara ulaşmaktadır.

Derneğimiz ayrıca yılda 4 kez olmak üzere Ankara ve Kırıkkale’deki üyelerimizin katıldığı yarım gün devam eden Prof. Dr. Atıf Taşpınar Ankara Dermatoloji Günleri’ni düzenlemektedir. Bu toplantılarda farklı merkezlerde görülen ilginç ve eğitici vakalar kurumlar veya kişiler tarafından “Tanınız nedir?” formatında interaktif olarak sunulmaktadır. Bu toplantılarda ayrıca dermatoloji dışındaki tıp alanlarında veya tıp alanında olmayan konularda ilginç konferanslar davet ettiğimiz değerli konuşmacılar tarafından sunulmaktadır. Asistan, uzman, hoca düzeyinde toplam 120-130 kişinin katıldığı bu toplantılar hem bilimsel içeriği açısından doyurucu olmakta hem de dermatologlar bu toplantılarda birlikte olma fırsatını yakalamaktadırlar.

Ayrıca derneğimiz dönem dönem dermatoloji ve veneroloji alanında kurslar düzenlemektedir.  2010 yılı başında üyelerimize dağıttığımız anketlerden aldığımız geri bildirimler sonucunda belirlenen başlıklarda yönetim kurulumuz tarafından kurslar düzenlenmesine karar verilmiştir. Derneğimiz kurslara üyelerimizin ücretsiz olarak katılmasını sağlamaktadır. 28 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yüksel Noras Amfisi’nde gerçekleşen “Temel  Dermatoskopi” kursu çok yoğun bir ilgi görmüştür.

2011 yılında da “Temel Dermatopatoloji” ve “Lazer” konulu kurslar düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimizde dermatolojinin çeşitli alanlarına ait çalışma grupları oluşturulmuş olup, kısa zamanda faaliyete başlamaları planlanmaktadır.

 

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/fazla buluyor musunuz?

Branşımızda uzmanlık eğitimi son değişiklik ile dört yıldır. Bu sürenin de deri ve zührevi hastalıkları konusunda yeterli eğitimin alınmasını sağlayacağını düşünüyorum.

 

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Derneğimiz 2011 yılında ana hedefi olan eğitimi ve güncel bilgilerin paylaşılması konusunda kurslar ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı ile birlikte 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Prof. Dr. A. Lütfü Tat Sempozyumu’nu düzenleyecektir. Ayrıca üyelerimiz arasında birlikteliği arttırmak konusunda sosyal faaliyetler ve toplum yararına deri sağlığı ile ilgili girişimler yapmayı planlanmaktadır.

 

Teşekkürler

 

Derneğin Kuruluş Tarihi:

1966

 

Üye Sayısı:

Kayıtlı Üye Sayısı:

450

 

Adres:

Sedat Simavi Sok. No:42/3 Çankaya Ankara

 

Telefon:

0 312 310 41 27

 

Faks:

0 312 309 72 65

 

Web Adresi:

www.ankaraderm.org

 

Derneğin Yönetim Kurulu

 

Başkan:

Prof. Dr. Gül Erkin

 

Başkan Yardımcısı:

Prof. Dr. Murat Orhan Öztaş

 

Genel Sekreter:

Doç. Dr. Pelin Müştak

 

Sayman:

Doç. Dr. Gonca Elçin

 

Yönetim Kurulu Üyeleri:

Doç. Dr. Ülker Gül

Doç. Dr. Meral Ekşioğlu

Prof. Dr. Ahmet Metin

 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Dr. Esra Adışen

Dr. Gülru Erdoğan

Dr. Nihal Kundakçı

Dr. Nilgün Atakan

Dr. Ayşen Karaduman

Dr. Nuran Allı

Dr. Fatma Eskioğlu

 

Denetleme Kurulu Üyeleri:

Dr. Meltem Önder

Dr. Yavuz Peksarı

Dr. Tülin Akan

 

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri:

Dr. Burhan Aksakal

Dr. Hatice Şanlı

Dr. Sibel Ersoy Evans

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) nur özduran yıldırım (çalışmıyorum)
27.02.2014 21:52:50
Gökhan bey ,ya da Gökhan abi diyeyim bana gerçekten çok emeği geçmiş,lupus hastalığımın ilerlememesini sağlamış,beni iyileştirip sağlıma yeniden kavuşturan,son derece babacan şevkatli çok iyi bir insan ve çok iyi bir dokturdur.Ben Gökhan beyle 2002 yılından beri hastılığım sebebiyle tanışıyorum.Şu anda evlenip Antalya'da oturduğum için kendisiyle yaklaşık 2 yıldır görüşmedik.Ama keşke bir Gökhan bey daha olabilseydi dünyada ve o da Antalya'da olsaydı diyorum.Ve kendisine başarılarının devamını diliyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer