DERNEKLER

Tüm Dernekler

Antibiyotik ve Kemoterapi Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Antibiyotik ve Kemoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler
30 Mayıs 2010, Pazar
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Antibiyotik ve Kemoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?
Antibiyotik ve Kemoterapi Derneği bundan 25 yıl önce kurulmuş bir dernek. Kuruluş tarihi 1986 yılı başları. Kurucu Başkanı ise rahmetli Enver Tali Çetin'dir.

Derneğimiz antibiyotik yanlış kullanılması, doktorların yanlış reçete yazmalarını önlemek, kullanımı konusunda çalışmalar yapmak ve bu alanla ilgili hekimlerin gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş, Türkiye'deki antibiyotik kullanımının en iyi şekilde yapılabilmesini gaye edinmiş bir dernektir.

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?
Derneğimiz esasında ilk etapta birinci basamak hekimlerin, diğer tüm hekimlerin, akademisyenlerin, reçete yazan kişilerin doğru bilgilendirilmesini, antibiyotiği en iyi şekilde kullanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bizim adımız "Antibiyotik ve Kemoterapi." Bu söylendiğinde bazen yanlış anlaşılabiliyor. Sanki kanser tedavisiyle de ilgiliymiş gibi bir anlayış olabiliyor. Belki burada bizim de bir hatamız var. Antibiyotik ve antimikrobiyal kemoterapi denmesi daha doğru olurdu. Bizim derneğimizin kanser tedavisiyle bir ilgisi yok. Dolayısıyla sadece antibiyotikler ve antimikrobiyal kemoterapiyle ilgiliyiz.

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?
Bire bir olarak antibiyotik ve antimikrobiyal kemoterapi adıyla yok. Ancak Kemoterapi Derneği var.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?
Hastayla bire bir ilgilenen birçok kişi derneğimize zaten sahip çıkmakta. Gerek üye olarak gerekse düzenlediğimiz toplantılara, kongrelere katılarak faaliyetlerini ve desteklerini sürdürmektedirler.

Bizim derneğimiz multidisipliner bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla birçok branştan hekim üye olabilmektedir. Buna kimler dâhil olabilir derseniz, başta mikrobiyolog ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları olmak üzere cerrahlar, kadın-doğum uzmanları, ürologlar, kulak-burun-boğaz uzmanları gibi daha pek çok branşı sayabiliriz.

Derneğimize üye sayımız yaklaşık 750 civarındadır.

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?
Bizim tüzüğümüz gereği daha önce iki yılda bir ocak ayı içerisinde genel kurul ve üyelik seçimleri yapılmaktaydı. Ancak daha sonra alınan genel kurul kararı ile bu üç yılda bire uzatıldı. Önümüzdeki genel kurul toplantımızı Ocak 2011 tarihinde yapacağız.

Derneğiniz tarafından yayınlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?
Derneğimizin kuruluşundan bu yana ANKEM adı altında yayınlamakta olduğumuz bir dergimiz bulunmaktadır. Bu dergimiz yılda 4 sayı ve iki supplement olarak toplam 6 sayı şeklinde çıkarılmaktadır. Ayrıca, internet sitemizde de yer almaktadır.

Derneğinizin yeterlilik kurulu var mı? Varsa yeterlilik sınavı yapılıyor mu?
Biz bir uzmanlık derneği olmadığımız için spesifiye olmamız da mümkün değildir. Dolayısıyla yeterlilik kurulu gibi bir kurul oluşturmaya da ihtiyaç görülmemektedir.

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?
Derneğimiz kuruluş tarihinde ilkini gerçekleştirdiği büyük kongresinin (ANKEM Kongresi) bu yıl 25'incisini gerçekleştirmiştir. Bu büyük kongremizi her yıl belirli tarihler arasında yurdumuzun değişik kentlerinde düzenlemekteyiz.

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?
Derneğimiz bünyesinde oluşturduğumuz kurul ya da kurullar yok. Ancak gerektiğinde, gereken konu üzerinde çalışmak üzere zaman zaman kurullar oluşturulmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?
Yurt dışında bizim muadilimiz olan "Europan Society of Clinical Microbology and Infectious Diseases (ESCMID)" kongreleri yapan bazı dernekler bu konunun başını çekmektedir. Dolayısıyla biz de oraya katılmış vaziyetteyiz. Kongrelerimiz içerisinde zaman zaman o gruptan hocaların katıldığı panellerimiz olmaktadır.

Dolayısıyla yurt dışındaki çalışmaları ve birtakım yeni bilgileri ve önemli gelişmeleri o hocalardan almaktayız.

Dernek gelirleri nelerdir?
Derneğimizin tek kaynağı kongrelerden elde ettiğimiz gelirlerdir. Üye aidatlarımız iki sene öncesine kadar hiç abartmıyorum, 50 kuruştu.

Kurulduğumuz yıllarda bu belki bir değerdi, ama yıllar içerisinde enflasyonla birlikte eridi. Bu 50 kuruşu biz değiştirmedik. Çünkü üyelerimizin aidatlarıyla kalkınacağız, diye bir düşüncemiz yoktu ve üstelik tüzük değişikliği yapılması gerekiyordu. Dolayısıyla buna hiç dokunmadık. Ancak son genel kurulda bunu gündemimize aldık ve senelik aidat ücretini 10 lira yaptık.

Aidat gelirleri, dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?
Aidat gelirleri son derece cüzi olduğu için dernek gelirleri içerisinde bir meblağ tutmamaktadır.

Aidatlarını ödemeyi unutan üyelerimiz konusunda tüzüğümüzde bulunmasına rağmen her hangi bir uygulamaya gitmiyoruz. Üyelerimiz kongrelerimize katılıyor, faaliyetlerimize gereken ilgiyi gösteriyor. Bu da bize yetiyor.

Türkiye'de branşınızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?
Bizim derneğimizin kurulduğu 1986 yılında Türkiye'deki üniversite sayısı 20 civarındaydı. 2010'a geldiğimizde ise 70 küsur civarında. Dolayısıyla hekim sayısı katlanarak artmaktadır. Bu hekimlerin yüzde 75-80'i de klinisyendir. Bana kalırsa klinisyen hekim antibiyotikle uğraşan hekim demektir. Çünkü uzmanları bir kenara koyarsak, pratisyen hekimler çoğunlukla olmak üzere sağlık ocaklarında, vesairelerde halkla iç içedirler ve bir hekim günde 80-100 hastaya bakmaktadır. Her biri de antibiyotikle uğraşmak durumundadır. Dolayısıyla da antibiyotikle ilgili eğitim almak durumundadır. Bizim hekim sayısında bir eksiklik var yok gibi bir sorunumuz yok. Yeter ki bize eğitim almak için başvursunlar.

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?
Kongreler ve diğer faaliyetlerimizden edindiğimiz gelirlerimizle derneğimize güzel bir merkez kurduk. Biz bundan iki üç sene evvel hiçbir derneğin yapmamış olduğu vizyon, misyon toplantısı yaptık. Bilimsel toplantılar, kongreler yaptık.

Bundan sonra da yine bilimsel içeriği açısından zengin, geniş katılımlı toplantılarımızı sürdürmeyi ve hekim arkadaşlarımızın ilgi gösterdikleri konularda bilgilerini tazelemelerine, bilimsel açıdan gelişimlerine katkı sağlamaya devam etmeyi hedefliyoruz.

Teşekkürler.

Derneğin Kuruluş Tarihi:
1986

Üye Sayısı:
750

Derneğin Yayınları:
ANKEM Dergisi
(Yılda 4 sayı-2 supplement)

Adres:
Rumeli Caddesi No: 70
İpek Apt. D: 7
80220-Osmanbey/İstanbul

Tel:
0 212 219 93 39-40

Faks:
0 212 219 93 41

Web Adresi:
ankem@ankemderneği.org.tr

Antibiyotik ve Kemoterapi Derneği Yönetim Kurulu

Başkan:
Prof. Dr. Bülent Gürler

Başkan Yardımcısı:
Prof. Dr. Halit Özsüt

Genel Sekreter:
Prof. Dr. Derya Aydın

Sayman:
Prof. Dr. Tansu Salman

Yönetim Kurulu Üyeleri:
Prof. Dr. Nuran Salman
Prof. Dr. Nezahat Gürler
Prof. Dr. Ahmet Dinççağ
Prof. Dr. Ayper Somer
Prof. Dr. Sercan Ulusoy

Uluslararası İlişkiler Komitesi:
Prof. Dr. Kurtuluş Töreci
Prof. Dr. H. Erdal Akalın
Prof. Dr. Murat Akova
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer