DERNEKLER

Tüm Dernekler

Dermatoimmünoloji Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dermatoimmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nilgün Atakan
31 Ocak 2011, Pazartesi

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?

Dermatoimmünoloji Derneği 29 Kasım 2005 tarihinde Ankara’da kuruldu.

 

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?

Deri hastalıkları ve deri allerjilerinin birçoğunun ortaya çıkışında immün sistemin çok önemli bir rol oynadığı artık net bir şekilde bilinmektedir. Ancak deri hastalıklarına bağışıklık sistemi penceresinden de bakabilmek maalesef ükemizde uzun yıllar istenilen düzeyde olmamıştır. Bunun birçok nedeni vardır. Bunların başında, hızla gelişen immünoloji biliminin sürekli yenilenen teknolojik altyapısına sahip olmak ya da bunu kullanabilmekte karşılaşılan zorluklar gelmektedir. Buna ek olarak, tüm açıklığı ile göz önünde olan deri hastalıklarının, bazen hayal gücünü bile zorlayacak kadar küçük boyutta işleyen immün sistem seviyesine indirgenmesinde yaşanan isteksizlik ve çekinceleri de göz ardı etmemek gerekir. İşte bu gereksinim doğrultusunda kurulmasına karar verilen Dermatoimmünoloji Derneğinin amacı ve ana faaliyet alanı, deri ve zührevi hastalıklar meslek dalımız içinde çok önemli bir yeri olan, ancak son yıllara kadar hak ettiği ilgiyi görmeyen dermatoimmünolojinin daha çok sayıda meslektaşımız tarafından ve daha özverili bir şekilde sahiplenilmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda çeşitli bilimsel toplantılar düzenlemek ve bilimsel çalışmalar yapmak; konu ile ilgilenen meslektaşlarımızla iş birliği ve bilgi alışverişi içinde bulunmak ve yeni yetişen dermatologların immün sistemin muhteşem bir organı olan deriyi bu perspektiften görerek tanıyabilmelerini sağlamak diğer önemli amaç ve etkinliklerimizdendir.

 

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Yurdumuzda dermatoimmünoloji ve dermatoallerji alanında hizmet veren diğer bir dernek mevcut değildir.

 

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?

Derneğimize, dermatoimmünoloji ve dermatoallerji ile ilgilenen tüm tıp doktorları üye olabiliyor. Şu andaki üye sayımız 67’dir.

 

Türkiye’de alanınızla ilgili hekimlerin yüzde kaçı Derneğinize üye?

Kesin bir oran vermek mümkün değil. Ancak konu ile ilgilenen meslektaşlarımızın önemli bir kısmı ya derneğimizin üyesidir ya da dernek bünyesinde düzenlenen faaliyetlere katılmaktadır. Dermatoimmünolojinin meslektaşlarımız tarafından daha iyi tanınıp sevilmesi ile bu oranın kısa sürede hızla artacağını düşünmekteyiz.

 

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Olağan genel kurul 3 yılda bir Mart ayında yapılmaktadır. En son olarak 22 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

Derneğiniz tarafından yayınlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Hayır. Şu anda Dermatoimmünoloji Derneği tarafından yayınlanan bir periyodik yayın yoktur.

 

Derneğinizin Yeterlilik Kurulu var mı? Varsa yeterlilik sınavı yapılıyor mu?

Hayır.

 

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Dermatoimmünoloji Derneği kurulduğu tarihten bu yana “Dermatoimmünoloji Güz Okulu” adında 3 bilimsel toplantı düzenlemiştir. Bunlar 2007, 2008 ve 2010 Eylül aylarında gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılarda hedeflenen, dermatoimmünoloji ve allerji ile ilgili en önemli ve güncel konuların konunun ehli olan yerli ve yabancı bilim adamları önderliğinde interaktif bir ortamda irdelenmesini sağlamaktır. Dermatoimmünoloji Güz Okulları bundan sonra da 2 yılda bir düzenlenmeye devam edilecektir.

 

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimiz bünyesinde 5 tane çalışma grubu vardır. Bunlar: Otoimmün Hastalıklar, Alopesi Areata ve Vitiligo Çalışma Grubu, Behçet Hastalığı Çalışma Grubu, Fotoimmünoloji Çalışma Grubu, Atopik Dermatit, Kontakt Dermatit ve İlaç Allerjileri Çalışma Grubu, Liken Planus, Psöriyazis ve Biyolojikler Çalışma Grubu ve Deri Kanserleri ve Lenfoma Çalışma Grubu’dur.

 

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?

Şu anda üye olduğumuz bir uluslararası örgüt mevcut değil. Ancak “European Society of Dermatologic Research”ün faaliyetleri derneğimiz tarafından yakından takip edilmekte ve bu topluluk ile iş birliği yapmak üzere çeşitli girişimlerde bulunulmaktadır. Ayrıca Dermatoimmünoloji Güz Okulu bünyesinde gerçekleştirilen en iyi bilimsel çalışma yarışmasında birinciliğe layık görülen bir üyemize bu topluluğun yıllık olarak düzenlediği Avrupa toplantısına katılma bursu verilmektedir.

 

Dernek gelirleri nelerdir?

Derneğimiz kâr amacı güden bir dernek değildir. Bu nedenle dernek gelirleri de belli bir düzeyi geçmemektedir. Mevcut gelirlerin başında Dermatoimmünoloji Güz Okulları’ndan sağlanan katılım ücretleri vardır.

 

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Aidat gelirleri maalesef düzenli olarak toplanamamaktadır. Ancak dernek yönetim kurulu bunun bir düzene girebilmesi için çabalamaktadır. Aidatını ödemeyen üyelerimize şu ana kadar bir yaptırımımız olmamıştır.

 

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/fazla buluyor musunuz?

Derneğimizin de önemli katkıları ile bu yıldan itibaren klinik immünoloji ve allerji deri ve zührevi hastalıklar ana bilim dalının bir yan dalı haline gelmiştir. Ancak henüz bu yan dal ile ilgili eğitim fiili olarak başlamamıştır.

 

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Derneğimizin en büyük hedefi deri hastalıklarının ortaya çıkışında, seyrinde ve tedavisinin planlanmasında çok önemli olan dermatoimmünolojinin asıl uzmanlık dalımız olan deri ve zührevi hastalıklar alanı içinde hak ettiği önemli yere ulaşmasını sağlamaktır. Ayrıca konu ile ilgili çeşitli bilimsel etkinlikler ve çalışmalar düzenlemek ya da bunları desteklemek yoluyla konu ile ilgilenen meslektaşlarımıza ulaşıp onlarla yakın iş birliği sağlamak ve bu vesile ile Türk tıbbının gelişmesine katkıda bulunmak en önemli hedeflerimizdir.

 

Teşekkürler

 

Derneğin Kuruluş Tarihi:

29.11.2005

 

Üye Sayısı:

67

 

Yayınlar:

Yok

 

Derneğin Şubeleri:

Yok

 

Adres:

Sedat Simavi Sok. 42/3

Çankaya Ankara

 

Telefon:

0312 441 30 63

 

Faks:

0312 441 30 44

 

Web Adresi:

www.dermatoimmunoloji.org.tr

 

Derneğin Yönetim Kurulu

 

Başkan:

Prof. Dr. Nilgün Atakan

 

Başkan Yardımcısı:

Prof. Dr. Gül Erkin

 

Genel Sekreter:

Doç. Dr. Başak Yalçın

 

Sayman:

Doç. Dr. Gonca Elçin

 

Yönetim Kurulu Üyesi:

Prof. Dr. Emel Öztürk Erkek

 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Doç. Dr. Muhterem Polat

Uzm. Dr. Sibel Ergin

Prof. Dr. Nilgün Şentürk

Uzm. Dr. Simin Ada

Doç. Dr. Nilgün Solak Tekin

 

Denetleme Kurulu Üyeleri:

Prof. Dr. Ayşen Karaduman

Doç. Dr. Güneş Gür

Doç. Dr. Emine Tamer

 

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri: Uzm. Dr. Meltem Dikilitaş

Uzm. Dr. Şafak Şahin

Uzm. Dr. Özge Gündüz

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Sedat kilicdogan (Öğretmen )
17.01.2021 00:10:57
Dört dörtlük bir doktor.
People
5
2) Sedat kılıçdoğan (Öğretmen )
13.02.2018 10:50:36
Hayatım altüst olduğu bir dönemde karşıma çıkması benim için bir şanstı. Çok teşekkür ederim kendisine.çok iyi bir insan ve mesleğinde başarılı bir doktor. Yolu açık olsun.
People
6
3) Sems balci (Ev hanimi)
17.01.2018 02:09:42
Gercektende Orhan bey kendi dalinda cok basarili bir dr ve insanlara olan ilgisi kelimelerle anlatilmaz Rabbim herkesin karsisina boyle dr cikarsin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer