DERNEKLER

Tüm Dernekler

Haftanın Derneği: İnfertilite Hemşireliği Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İnfertilite Hemşireliği Derneği Başkanı Feray Yücesoy
09 Mart 2009, Pazartesi
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İnfertilite Hemşireliği Derneği Başkanı Feray Yücesoy

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?

08 Ağustos 2007 tarihinde İzmir İl Dernekler Müdürlüğüne kuruluş için başvurumuzu yaptık, süreç 3 ay kadar sürdü ve 06 Kasım 2007 tarihi itibarı ile faaliyete geçtik.

Kurucu üyelerimiz; Yüksek Hemşire Feray Yücesoy, Uzman Hemşire Nimet İşler, Yüksek Hemşire Belgin Aksakal, Hemşire Fatmana Özkan, Uzman Hemşire Sırma Efe, Uzman Hemşire Şenay Tezcan ve Hemşire Nurten Bulut’tur.
İlk olağan Genel Kurul toplantısını bunun için tanınan yasal sürenin son haftasında 27 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirdik ve iki yıl süreyle çalışacak yönetim kurulu üyelerini seçtik.

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?

Genel olarak özlük hakları, eğitim, bilimsel araştırmalar, sosyal faaliyetler diyebiliriz.

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Evet, derneğimizin kuruluşundan yaklaşık bir yıl kadar sonra 18 Eylül 2008 tarihinde de İstanbul’da “Üreme Sağlığı ve İnfertilite Hemşireliği Derneği” kuruldu.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçdır?

İnfertilite alanında çalışan veya başka alanlarda çalışıp infertilite alanındaki hemşirelik çalışmalarına destek olan herkes üye olabilir. Şu anki üye sayımız 176.

Türkiye’de alanınızla ilgili hemşire/ebelerin yüzde kaçı Derneğinize üye?

Türkiye’de infertilite alanında ortalama 500 hemşire/ ebenin çalıştığını tahmin ediyoruz, bunun henüz yüzde 35’i üyemiz, ancak örgütlenme çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu alanda çalışan veya ilgi duyan meslektaşlarımıza ulaşmaya, derneğimizi tanıtmaya ve kuruluşumuzdan haberdar etmeye çalışıyoruz. Derneğimize üye olmaya ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

Genel Kurul üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Olağan Genel Kurul toplantılarımız 2 yılda bir yapılacak. İlkini 27 Nisan 2008 tarihinde yapmıştık, ikincisini de 2010 yılı Nisan ayında yapmayı planlıyoruz.

Derneğiniz tarafından yayımlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Yeni kurulmuş bir dernek olduğumuz için henüz yok, ancak bu yıl gerekli çalışmaları tamamlayarak 2010 yılında 3 ayda bir dergi çıkarmayı planlıyoruz.

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

İlk aşamada 2008-2009 döneminde İzmir, Ankara ve Antalya illerinde Kasım ayından itibaren 2 ayda bir eğitim toplantıları yapmaya başladık. Bunun için her üç ilde de başkanlığını akademisyen arkadaşlarımızın yaptığı eğitim komisyonları oluşturuldu. Eğitim toplantıları bu komisyonlar tarafından programlanıp yürütülüyor. Bu eğitim toplantıları aracılığı ile hem meslektaşlarımızla biraraya geliyor, birbirimizle iletişim sağlıyoruz hem de farklı mesleki konuları konuşup tartışarak bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıyor, artırıyoruz. Bunun dışında hemşirelik kursu ve bilimsel araştırma kursu düzenleme çalışmalarımız devam ediyor.

Dernek gelirleri nelerdir?

Şimdilik tek gelir kaynağımız üye aidatları.

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Şu an için tamamını oluşturuyor. Her üye aidat ödüyor. Aidat miktarı yıllık 5 TL gibi küçük bir miktar olduğu için aidat ödenmemesi gibi bir sorunumuz olmuyor.

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/ fazla buluyor musunuz?

Henüz branşımızla ilgili uzmanlık eğitimi yok ne yazık ki. Akademisyen meslektaşlarımızla işbirliği içerisinde, infertilite hemşireliği alanında da teorik ve pratik derslerden oluşan uzmanlık eğitiminin başlatılması çalışmalarına katkıda bulunmak, desteklemek öncelikli hedeflerimiz arasında.

Türkiye’de branşınızla ilgili hemşire/ebe sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?

Türkiye’de infertilite alanında çalışan yeterli sayıda hemşire/ebe olmadığı gibi, bu alanda yetişmiş yeterli sayıda hemşire/ebe de yok. Hem bu alanda çalışan sayısının artması hem de eğitim almış, donanımlı hemşire/ebe sayısının artması için artık sertifika programlarının olması gerektiğini düşünüyoruz. Hekimler ve embriyologlar gibi hemşire/ ebelerin de belirlenen eğitim merkezlerinde sertifika programlarını tamamlayarak, infertilite alanında gerekli bilgi ve becerileri almış olarak çalışmaya başlamalılar. Bununla ilgili yapılacak çalışmalara da katkı sağlamak, desteklemek istiyoruz.

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Öncelikli hedeflerimizin infertilite hemşireliğinin sertifikalı hale getirilmesi, bu alanda çalışacak hemşire/ebelerin gerekli eğitimi almaları için sertifika programlarının oluşturulması çalışmalarına ve branşımızla ilgili uzmanlık eğitiminin başlatılması çalışmalarına katkıda bulunmak, alanda çalışanların veya ilgi duyanların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla gerekli her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilmeleri için internet üzerinde geniş bir veri tabanı oluşturmak, kongre, bilimsel toplantılar, çeşitli kurslar düzenlemek, bilimsel araştırmaları desteklemek olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında bu alandaki hemşirelik uygulamalarının standartlaştırılması ve görev tanımlamalarının yapılması için çalışmalar yapmak, web sitesinde bir forum açarak aramızdaki iletişim ve iş birliğini, dayanışmayı desteklemek, sosyal faliyetler düzenlemek, yurt dışında infertilite alanında çalışan meslektaşlarımızla da iletişim kurarak karşılıklı bilgi paylaşımlarında bulunmak hedeflerimiz arasında. Derneğimizin kuruluşunun; bütün bu hedeflere ulaşma çalışmalarının gerçekleştirilmesi için el ele vererek başarılı çalışmalar yapmamızın, bunun için bir araya gelmemizin ilk adımı olduğunu düşünüyoruz.
“Derneklerin Tanıtımı” köşesinde İnfertilite Hemşireliği Derneği’ne de yer vererek tanıtımımıza katkıda bulunduğu için Medimagazin gazetesine çok teşekkür ederiz.

Teşekkürler.


Derneğin Kuruluş Tarihi 08 Ağustos 2007

Üye Sayısı
176

Derneğin Şubeleri veya Temsilcilikleri
Ankara ve Antalya

Adres
Bornova -İzmir

Tel
0232 390 36 26
0232 390 36 29

Faks
0232 343 05 46

Web Adresi
inferder.org

E-posta
info@inferder.org

Dernek Yönetim Kurulu
Başkan
Feray Yücesoy

Başkan Yardımcısı
Nimet İşler

Genel Sekreter
Birsen Karaca Saydam

Sayman
Fatmana Özkan

Yönetim Kurulu Üyeleri
Sırma Efe
Semra Gün
Müzeyyen Aktaş


Yönetim Kurulu
Yedek Üyeleri
Belgin Aksakal
Nurten Bulut
Nahide Haberdar
Melek Özdemir
Nuriye Acar
Aysun Selvi
İpek Öntürkler

Denetleme Kurulu
Üyeleri
Ümran Sevil
Hülya Okumuş
Ömür Uzunel

Denetleme Kurulu
Yedek Üyeleri
Sebahat Kutlu
Ebru Altunsaray
Şenay Tezcan
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA