DERNEKLER

Tüm Dernekler

Kardiyovasküler Akademi Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın konuğu, Kardiyovasküler Akademi Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene
01 Temmuz 2015, Çarşamba

Derneğinizin kuruluş amacı nedir?

 

Kardiyovasküler Akademi Derneği, kalp ve damar hastalıkları alanında çalışan değişik branşlardaki hekim ve sağlık personelinin bilimsel alanda yaptıkları faaliyetlerin desteklenmesini temel hedef olarak benimsemiş ve bu alanda etkinlik göstermek amacıyla kurulmuştur.

Kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, iç hastalıkları, nöroloji, acil tıp ve göğüs hastalıkları dallarındaki hekimler ve sağlık çalışanlarına hitap eden dernek,  genç hekimlere büyük önem vermektedir. Derneğimiz, M. Kemal Atatürk’ün “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” sözünü benimseyerek, özellikle ikinci basamak devlet hastanelerinde çalışan hekimlerin bilimsel alanda seslerini daha iyi duyurabilmeleri için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

Derneğinizin genel faaliyet alanları nelerdir?

 

Derneğin birçok alanda etkinliği bulunmakla birlikte ağırlık verdiği üç konu; 1. Kardiyovasküler Akademi Kongresi, “International Journal of Cardiovascular Academy (IJCA)”  ve Genç Akademi’dir.

 

 

1. Kardiyovasküler Akademi Kongresihakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Kardiyovasküler alanda düzenlenen kongreler klinik pratiğimize yeterli derecede ışık tutmamakta ve birçok toplantıda genç hekimler oldukça sınırlı yer almaktadır. Alanında usta öğretim üyeleri ve genç hekimleri buluşturacak 1. Kardiyovasküler Akademi Kongresi’nde 12 olgu bazlı oturum, altı konferans ve kurslar düzenlenecek ve konuşmacıların çoğunluğunu ikinci basamak devlet hastanelerinde çalışan hekimler oluşturacaktır. Ağırlıklı olarak konular da yine bu hekimlerin klinik pratikte sıkça karşılaştığı ve zorlandığı olgulardan oluşacaktır. Kongremiz  9-13 Eylül 2015 tarihleri arasında Kıbrıs’ta gerçekleştirilecektir.

 

 

“International Journal of Cardiovascular Academy”den söz edebilir misiniz?

 

IJCA dergisinin çıkış noktası, olgu sunumlarının bilimsel camiada hak ettiği değeri görmemesi ve dergilerin uzun değerlendirme süreleridir. Uluslararası camiada ses getirebilmesi amacıyla tamamen İngilizce olarak planlanmış ve Elsevier ile işbirliğine gidilmiştir. Ağırlığı olgu sunumları oluşturmakla birlikte derleme, meta-analiz, özgün özet-araştırma türünde makalelerin de gönderilebileceği derginin değerlendirme dâhil tüm süreçleri ücretsizdir. Kısa süre içerisinde yayın hayatına başlayacak olan dergiye kardiyovasküler hastalıklar ile ilgili olmak kaydıyla hedef kitleyi oluşturan tüm branşlardan makale kabul edilebilmektedir.

 

 

Çalışma gruplarınızdan “Genç Akademi” ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Genç Akademi, kalp ve damar hastalıkları ile

uğraşan 35 yaş altındaki genç hekimleri bir araya getiren bir platformdur. Platformun amacı, ulusal ve uluslararası çalışmaların yapılması ve bu

alandaki hekimlerin bilimsel açıdan desteklenmesidir.  Yurt genelinde birçok ilde genç “bölge temsilcileri” bulunmaktadır.

 

 

Derneğinizin diğer bilimsel çalışmaları nelerdir?

Dernek, temel çalışma alanlarının yanında birçok alanda da bilimsel faaliyetlerine devam etmektedir. Kısa süre önce yayımlanan “Yeni Oral Antikoagülan Hasta Bilgilendirme Kılavuzları” (Apiksaban, Dabigatran, Rivaroksaban) büyük ilgi görmüştür. Uluslararası derneklerle yapılan ortak toplantıların yanı sıra “Güncel Kardiyoloji Pratiğinde Olgular ve Çözümleri“ toplantısı yine Kıbrıs’ta, 2-4 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Ayrıca, PAH-Akademi grubu oluşturulmuş ve pulmoner arteriyel hipertansiyon açısından farkındalığın artırılması hedeflenmiştir. Klinik pratikte kullanıma yönelik semptom, hastalık, ilaç ve girişimleri algoritmalar eşliğinde özetleyen “Pratik Rehberler” kitabı ise kısa süre içerisinde basılacaktır.

Dernek olarak bilimsel birçok destek sağlanmaktadır. Kardiyovasküler Akademi Kulübü (Hedef kitledeki hekim ve sağlık çalışanları ücretsiz üye olabilir) üyeleri sağlanan avantajlardan yararlanabilmektedir. Kısa süre önce 50 kişiye ücretsiz “Clinical-Key” üyeliği (tıbbi birçok kitap ve dergiye ücretsiz erişim) sağlanmış olup, devam eden avantajlar; “Ücretsiz Tıbbi İngilizce Konuşma Kursu” ve “Ücretsiz Türkçe-İngilizce Makale Çeviri Desteği”dir.

Dernekle ilgili daha ayrıntılı bilgi "www.cardiovascularacademy.com" adresinden alınabilir.

 

Teşekkürler.

 

 

Derneğin Yönetim Kurulu                                      

 

Başkan: Prof. Dr. Oktay Ergene

Onursal Başkan ve Bilim Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Ömer Kozan

Başkan Yardımcısı: Prof. Dr. Fatih Sinan Ertaş

Başkan Yardımcısı: Prof. Dr. Ilgın Karaca

Genel Sekreter: Prof. Dr. Mehdi Zoghi

Genel Sekreter Yardımcısı: Doç. Dr. Ertuğrul Okuyan

Sayman: Uzm. Dr. Rida Berilgen

Üye: Uzm. Dr. Barış Düzel

Üye: Uzm. Dr. Özgen Şafak

Üye: Uzm. Dr. Volkan Emren

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer