DERNEKLER

Tüm Dernekler

Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Deren
21 Haziran 2009, Pazar
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Deren


Mete Generaloğlu/Ankara
Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?
Derneğimiz 1997 yılında kuruldu. Kurucu başkanımız Cihat Şen, kurucu üyelerimiz Lütfü Önderoğlu, Murat Yayla, Fuat Demirkıran ve Turgay Şener'di. Diğer kurucu üyeler ise Erol Tavmergen, Herman İşçi, Erdoğan Ertüngealp, Rıza Madazlı, Orhan Ünal, Tahsin Ayanoğlu ve Seyfettin Uludağ'dan oluşuyordu. Yaklaşık 12 yıl önce bu kurucu kadro ile derneğimiz kurulmuş oldu.

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?
Derneğimizin var oluş amacını, kadın doğum hekimlerine obstetrik ve jinekolojik ultrasonografi eğitimi vermek, bu yönde yapılan çalışmalar hakkında üyelerimizi ve diğer kadın doğum camiasını bilgilendirmek, periyodik olarak kurslar düzenlemek ve bazı kongreler ile dünya literatürüne katkıda bulunmak şeklinde söyleyebiliriz

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?
Bugün için Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği olarak, bu alanda faaliyet gösteren tek derneğiz.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?
Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneğimizin şu anki üye sayısı 450'dir. Üyelerimiz genellikle kadın doğum hekimlerinden oluşmakla birlikte, diğer gönüllü hekim arkadaşları da derneğimize üye olarak kabul ediyoruz.

Türkiye'de alanınızla ilgili hekimlerin yüzde kaçı Derneğinize üye?
Söylediğim gibi şu anki üye sayımız 450. Türkiye'de yaklaşık 6 bin kadın-doğum hekimi bulunduğunu düşünürsek, bunun yaklaşık %8'i derneğimize üye diyebiliriz.

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?
Dernek genel kurul ve üye seçimlerimizi iki yılda bir yapıyoruz. En son genel kurul ve üye seçimlerimizi 2008 yılı Ekim ayında gerçekleştirdik.

Derneğiniz tarafından yayınlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?
Geçtiğimiz yıllar içerisinde derneğimiz tarafından uzun süre yayınlanan Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Dergisi adı altında bir dergi çıkarıyorduk. Ancak son iki yıldır buna ara vermiş durumdayız. Bununla birlikte, Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Dergisini önümüzdeki süreçte yeniden yayınlamaya başlamayı düşünüyoruz.

Derneğinizin Yeterlilik Kurulu var mı? Varsa yeterlilik sınavı yapılıyor mu?
Derneğimizin yeterlilik kurulu yok. Ancak bizim şöyle bir uygulamamız var. Ultrasanografide sertifikasyon programı uyguluyoruz. Yaptığımız kongrelerde mutlaka bir veya iki gün süren kurslarımız oluyor. Bu kurslara katılan hekimlere bir sınav sonucunda sertifika vererek belli bir standardı sağlamaya çalışıyoruz.

Sertifikasyon uygulamanız konusunda biraz bilgi verir misiniz?
Sertifikasyonla ilgili, Sağlık Bakanlığı nezdinde çeşitli girişimlerimiz oluyor. Tüm yurtta ultrasonografi düzeylerini belirlemeye yönelik, yapılacak ultrasanografinin niteliğini standardize etmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?
Derneğimiz her iki yılda bir kongre düzenlemekte. En son 8 Kasım tarihinde 6'ıncısı yapılan Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Kongresi'ni yaptık. 2010 yılı Ekim ayında 7'inci kongremizi yapmayı planlıyoruz.

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?
Rutin kurullarımızın dışında alt komitelerimiz var. Eğitim Komitesi, Bilimsel Araştırma Komitesi gibi komitelerimiz var. Kendi içimizde bu tür bir yapılanmaya gidiyoruz.

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?
Şu an için derneğimizin ilişki kurduğu herhangi bir uluslar arası örgüt bulunmuyor. Ancak Türkiye çapında bazı çalışmaların planlamasını yapmaktayız.

Dernek gelirleri nelerdir?
Dernek gelirlerimiz genellikle üye aidatları ve çeşitli bağışlardan oluşmaktadır.

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?
Üye aidatları dernek gelirlerimizin ancak %10'unu oluşturuyor. Zamanı geldiğinde üyelerimizi uyararak aidatlarını ödemelerini hatırlatıyoruz. Dernekçilik bir anlamda gönüllülük işi olduğu için üyelerimiz aidatlarını pek aksatmıyorlar. Biz de bu konuda herhangi bir radikal yaptırım uygulamayı düşünmüyoruz.

Bazı dernekler üye aidatlarını daha kolay toplayabilmek için kongrelerinde tahsil ediyorlar. Böyle bir yöntem geliştirmişler. Siz de böyle mi yapıyorsunuz?
Eksik olan olursa kendilerinden rica ediyoruz. Genelde pek sorun olmuyor.

Türkiye'de branşınızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?
Bizim ilgi alanımız kadın-doğum ana branşının altında yalnızca ultrasonografi eğitimini artırmaya yönelik. Bu yönde kurulmuş bir derneğiz. Bunun ayrı bir branş olarak değerlendirilmemesi lazım. Tabi ki ultrasonografi eğitiminin de belli düzeylerde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Her kadın doğumcunun asistanlığını bitirirken belli bir standartta ultrasonografi eğitimini almış olmasını temenni ediyoruz. Bunu alamayan arkadaşlarımızın ya da eksikliği olan arkadaşımızın da, bunu sonradan tamamlaması ya da alması için gerekli eğitimleri vermeye çalışıyoruz.

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?
Tüm kadın-doğum camiasını derneğimizin çatısı altında toplamayı hedefliyoruz. Altı bin kadın-doğum hekiminin olduğunu düşünürsek, üyelerimizin bunun ancak %8'ini oluşturduğu ortaya çıkmaktadır. Bu oldukça az bir rakamdır. Gönül ister ki bu rakamı artıralım.

Yine ultrasonografi eğitiminde belli bir standardı yakalamak için, zaten belli bir sertifika programı uygulamaktayız. Bunu daha ileriye götürmek, Sağlık Bakanlığı ile birlikte uygulayabilir hale gelmeyi istemekteyiz.

Teşekkürler.
Derneğin Kuruluş Tarihi
1997

Üye Sayısı
450

Yayınlar
Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Dergisi

Adres
Rumeli Caddesi. No. 47/606
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
0212 224 68 49

Faks
0212 296 01 50

Web adresi
www.obusg.org.tr

Yönetim Kurulu

Başkan
Prof. Dr. Özgür Deren

Geçen Dönem Başkanı
Prof. Dr. Fuat Demirkıran

Sekreter
Prof. Dr. Murat Yayla

Sayman
Prof. Dr. Tugan Beşe

Yönetim Kurulu Üyeleri
Prof. Dr. Ali Ergün
Prof. Dr. Rıza Madazlı
Prof. Dr. Cihat Şen

Eğitim Kurulu
Doç. Dr. Alper Tanrıverdi
Uzm. Dr. Oluş Api
Doç. Dr. Selahattin Kumru
Prof. Dr. Ercüment Müngen
Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu
Uzm. Dr. Soner R. Öner
Prof. Dr. Semih Özeren
Doç. Dr. Mete Tanır
Doç. Dr. Ebru Tarım
Doç. Dr. Orhan Ünal

Denetleme Kurulu
Prof. Dr. Faruk Buyru
Opr. Dr. Gökhan Göynümer
Prof. Dr. Ercüment Müngen

Haysiyet Kurulu
Uzm. Dr. Tahsin Ayanoğlu
Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu
Prof. Dr. Turgay Şener


22/06/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA