DERNEKLER

Tüm Dernekler

Türk Dermatoloji Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz
18 Ocak 2016, Pazartesi

 

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini kısaca anlatır mısınız?

Derneğimiz, 12 Eylül 1968 tarihinde 22 kurucu üye tarafından Ankara’da kuruldu.

Genel olarak derneğinizin faaliyet alanları nedir?

Derneğimizin amaç ve faaliyet alanları tüzüğümüzün 4. maddesinde oldukça ayrıntılı olarak verilmiştir. Amaçlar, “Deri ve zührevi hastalıklar uzmanlarının mesleki çalışmalarını ilmi ve hukuki yönden destekleyen ve savunan bir organ olmak” cümlesiyle başlıyor; bilimsel toplantılar yapmak, bilimsel çalışmaları desteklemek, üyeler arasında işbirliğini artırmak, eğitim programları düzenlemek ve alanıyla ilgili konularda halkı aydınlatıcı çalışmalar yapmak şeklinde devam ediyor.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan deri ve zührevi hastalıklar uzmanı ve deri ve zührevi hastalıklar uzmanlık öğrencileri yazılı müracaatları ve Dernek Yönetim Kurulu Kararı ile üye olabiliyorlar. Şu anki üye sayımız bin 650’dir.

 

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Seçimli genel kurul iki yılda bir Ulusal Dermatoloji Kongresi kapsamında yapılıyor. Son seçimli genel kurul toplantısı Ekim 2014 tarihinde yapıldı. 

 

Derneğiniz tarafından yayımlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Derneğimizin “TDD: Türk Dermatoloji Dergisi” adıyla 2007 yılından beri yılda dört sayı olarak yayımlanan periyodik bilimsel yayını mevcuttur. Dergimiz 2015 yılı itibarıyla “Emerging Sources Citation Index (ESCI)” listesinde yer almaktadır ve SCI-Expanded’a alınmak üzere izlemdedir. Aralık 2015 tarihinden itibaren de dergi ile birlikte sık görülen önemli dermatolojik hastalıkların Avrupa Tanı ve Tedavi Rehberleri verilmektedir.

 

Derneğinizin yeterlilik kurulu var mıdır? Varsa yeterlilik sınavı yapılmakta mıdır? Bu sınavlar hakkında bilgi verir misiniz?

Derneğimizin 2004 yılından beri yeterlilik kurulu vardır. Ancak, Türk Dermatoloji Yeterlik Kurulunun dernek ile eşgüdümü sağlayacak bir üye katılımı dışında özerk olduğunu belirtmek gerekiyor. Yeterlik Kurulunun planlaması ve Türk Dermatoloji Derneğinin koşulsuz maddi desteğiyle 2008 yılından itibaren her yıl aralık ayında tüm son yıl uzmanlık öğrencilerine ücretsiz verilen “Dermatoloji Kış Okulu” uygulamamız çok yüksek beğeni alıyor. Ayrıca, ikinci/üçüncü yılındaki asistanlara yönelik “beceri eğitimi” kursunun 2016 yılının ilk aylarında yapılması konusunda çalışmalar sürüyor. Kurul; 2009 yılından beri düzenli olarak her yıl Dermatoloji Uzmanlık Eğitim Kurultayı da yapmaktadır.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Yeterlik Sınavı 2010 yılından beri her yıl düzenli olarak yapılıyor. Sınavın önce kuramsal bölümü yapılıyor ve bu sınavdan başarılı olan uzman hekimler uygulama (beceri) sınavına alınıyor. 2014 yılından itibaren Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı uygulanan bu sınavlar Yeterlik Kurulunun altında çalışan Sınav Komisyonu tarafından yapılıyor. Bugüne dek 51 uzmanımız bu sınavlarla “Yeterlik Belgesi” aldı.

 

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Derneğimiz iki yılda bir kez “Ulusal Dermatoloji Kongresi”ni düzenlemektedir. Kongre kapsamında çok sayıda kurs, panel, simpozyum ve konferanslar da düzenleniyor. Son kongre Ekim 2014 tarihinde yapıldı. 19-23 Ekim 2016 tarihleri arasında 26. Ulusal Dermatoloji Kongresi’ni yapacağız. Bu kongreye bildiri ile katılan 100 asistan ve uzmanımıza kayıt ve konaklama desteği veriyoruz. Altmış beş yaşını geçmiş meslektaşlarımızı da kongremizde ağırlayacağız. Ulusal kongrenin artık her yıl yapılması konusundaki önerimizi genel kurula sunacağız.

Uzmanlık sonrası sürekli eğitimin planlı bir şekilde yürütülmesi için Ekim 2014 tarihinde genel kurul kararıyla “Dermatoloji Uzmanlık Sonrası Eğitim Kurulu (DUSEK)” kuruldu. Kurul tarafından, üyelerden gelen talepler de değerlendirilerek Ankara ve İstanbul’da geniş katılımlı iki günlük “Her Yönüyle Saç” kursu düzenlendi. Ankara’da 16 Ocak’ta yapılacak “Dermatoallerji Kursu” duyurusuna çok yüksek katılım talebi geldi. Tüm giderleri Derneğimiz tarafından karşılanan bu kurslara olan ilgi bizleri mutlu ediyor. DUSEK, bir program çerçevesinde belirlenmiş konularda eğiticilerin sunum videolarını hazırlatıyor ve online olarak tüm üyelerimizin izlemesini, yani yerinden eğitimi de sağlıyor.

Derneğimiz düzenli olarak asistan ve uzmanlarımıza ayrı başlıklar altında her yıl yurt dışı eğitim, yurt dışı kongre ve araştırma proje bursları veriyor. 2015 yılı içinde toplam 38 burs/proje destekleri için 564 bin TL harcama yapılmış durumda. 2016 yılı için benzer desteklerimiz devam edecek.

 

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimizin aktif olarak çalışan 12 çalışma grubu mevcut. Türk Dermatoloji Derneğinin uzman üyeleri ilgi duydukları konularda oluşturulmuş çalışma gruplarına üye olabiliyorlar. Çalışma gruplarımızca çok-merkezli çalışmalar, beceri rehberleri ve hasta bilgilendirme rehberleri üretilmiştir ve bu çalışmalar kesintisiz olarak sürmektedir. Ayrıca, şimdilik iki kitap da çalışma gruplarımızın eseri olarak basılmış ve üyelerimize ücretsiz dağıtılmış durumdadır. Son olarak “Meslek Hastalıkları Çalışma Grubu” kurulma kararı alınmıştır ve katılım talepleri toplanmaktadır.

 

Üye olunan uluslararası örgütler var mıdır? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?

Derneğimiz “Avrupa Dermatoloji Board”u ve “Uluslararası Dermatoloji Ligi (ILDS)” üyesidir. “Avrupa Dermatoloji ve Veneroloji Derneği (EADV)” ile sıkı ilişki içindeyiz. 2013 yılında İstanbul’da yapılan EADV Kongresi’nin arkasında tüzel olarak derneğimiz de vardı. ILDS’nin düzenleyici olduğu son Dünya Dermatoloji Kongresinde “kardeş dernekler statüsüyle” bir panel gerçekleştirdik. Bu aralarda dünyadaki birçok çalışma grubu ile ilişkileri güçlendirmek amacıyla alanında yetkin meslektaşlarımızın bu gruplara katılımlarına destek vermekteyiz.

 

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/fazla buluyor musunuz?

Uzmanlık öğrenciliği öğretim süresi dört yıl olup bu süre yeterlidir. Zaten, 9 Haziran 2015 tarihinde Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından onaylanıp yürürlüğe giren Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlık Eğitimi Çekirdek Eğitim Müfredatı tüm üyelerimizin görüşü alınarak, yeterlik kurul üyeleri ve TUKMOS üyelerinin örnek alınacak ortak çalışmasıyla oluşturulmuştur. Kozmetik uygulamalar ve girişimler artık uzmanlık eğitimi kapsamında temel uygulamalar içinde yer almaktadır. Bu düzenleme ile getirilen rotasyonlar da genel kabul görmektedir.

 

Türkiye’de branşınızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?

Deri ve zührevi hastalıklar uzmanlığının alanını sadece hastalık tanı ve tedavisi olarak görmüyoruz. Son 20 yıldır insanlar, hastalıklar dışında dış görünümleriyle ilgili olarak öneriler almak, düzeltici, destekleyici ve kozmetik uygulamalar için deri ve zührevi hastalıklar uzmanlarına geliyorlar. Bu alandaki gelişmelerle birlikte, giderek artmakta olan bir uzman talebi mevcuttur.

 

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Önümüzdeki ay sık görülen deri hastalıkları ile ilgili hasta bilgilendirme broşürlerini tüm Türkiye’ye dağıtmayı planlıyoruz. Bütün uzmanların derneğimizin üyesi olmasını ve tüm meslektaşlarımıza ulaşmayı amaçlıyoruz. Her yıl yapacağımız ulusal kongre için en az 150 asistan/uzmana kayıt konaklama desteği verilmesini hedefliyoruz. Bu kongrelerin geliri ile DUSEK aracılığıyla web üzerinden dermatolojinin çekirdek eğitim programında yer alan konularının video seminerlerinin “webcast” üzerinden yayımlanması, canlı sunumların yapılması ve hafta sonlarında Türkiye’nin birçok şehrinde kurslar düzenlenmesini amaçlıyoruz. Hedefimiz; tüm meslektaşlarını kucaklamış ve onlarla sürekli olumlu iletişim içinde olan bir Türk Dermatoloji Derneği olmaktır.

 

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Derya ozcan (Hastabakici)
23.12.2017 21:11:57
15 yasinda ali ozden hocamizin hastasiydim.suanda wilson hastasiyim ali ozden hocama ulasmam gerekiyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer