DERNEKLER

Tüm Dernekler

Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Berkman
11 Kasım 2012, Pazar

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?

Derneğimiz 1989 yılında Prof. Dr. Turgay Atasü tarafından 10 kurucu üye ile birlikte kurulmuş, aynı yıl faaliyete geçerek çalışmalarına başlamıştır. Bundan sonra dernek başkanlığı sırasıyla Ankara, İstanbul merkezli olarak yönetilmiştir

Derneğimiz, jinekolojik onkoloji biliminin ülkemizde de tanınmasında ve gelişiminde önemli rol oynamıştır. Bugün ülkemizde insan sağlığı ile uğraşan her birey ve kurum, kadın genital kanserlerinde jinekolojik onkolojinin önemini bilmektedir.

Derneğimiz bu  süreç içerisinde ülkemizde bir jinekolojik onkoloji grubu oluşturmuş, üniversitelerde ve eğitim hastanelerinde jinekolojik onkoloji bilim dalları ve üniteleri kurulmuş, bu kurumlarda sadece jinekolojik onkoloji ile uğraşan arkadaşlarımız yetişmiş, bunlar diğer sağlık kurumlarında da oluşan jinekolojik onkoloji alt bölümündeki arkadaşların yetişmelerinde önemli katkı sağlamışlardır.

Derneğimiz 2011 yılında Türk adını almaya hak kazanmış ve logo değişikliğine gidilmiştir. Yeni logomuzda hem Türkçe hem de İngilizce ismimiz yer almaktadır.

Derneğimizin en son seçimli yönetim kurulu toplantısı 24 Temmuz 2011 tarihinde yapılmış, dernek tüzüğümüzde düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan seçim sonucunda yeni yönetim kurulu görevi devralmıştır. Yeni yönetim bir önceki yönetim zamanında başlatılmış olan eğitsel ve bilimsel çalışmalara devam edecektir.

 

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?

Yeni yetişen arkadaşlara yardımcı olmak, Türkiye ve dünyadaki çalışmaları bölgesel toplantı ve sempozyumlarla Türkiye’deki kadın-doğum uzmanlarına aktarmak, bilimsel toplantı ve kongreler düzenlemek, multrisentrik çalışmaları organize etmek.

 

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Alanımızda şu an için bizden başka hizmet veren başka bir dernek bulunmamaktadır.

 

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?

Jinekolojik onkoloji dalında çalışanlar (jinekolog onkolog, patolog, medikal onkolog, radyoterapist, radyolog) Derneğimize üye olabilmektedir. Şu anki üye sayımız 155’tir.

Türkiye’de alanınızla ilgili hekimlerin yüzde kaçı Derneğinize üye?

Bu konuda kesin bir rakam vermek zor. Kesin sayı şu an için bilinmemektedir. Bununla birlikte, alanımızla ilgilenen hekim arkadaşlarımızın çok büyük bir kısmının Derneğimize üye olduğunu söyleyebiliriz.

 

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı? 

Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği olarak genel kurullarımızı iki yılda bir yapmaktayız. . Seçimlerde başkan, başkan yardımcısı, sekreter, sayman ve iki üye olmak üzere toplam altı kişi yönetim kurulunu oluşturmaktadır. En son genel kurul toplantımızı Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdik.

 

Derneğiniz tarafından yayımlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Derneğimiz tarafından yılda dört kez yayımlanan Jinekolojik Onkoloji Dergimiz mevcut.

 

Derneğinizin Yeterlilik Kurulu var mı?

Derneğimiz bünyesinde bir yeterlilik kurulu bulunmamaktadır.

 

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Bugüne kadar iki yılda bir yapılan uluslararası katılımlı ulusal kongremizi aksatmadan sürdürdük. Bu süre içerisinde çeşitli şehirlerde 100’ün üzerinde bölgesel seminer ve sempozyumlar düzenledik. 2005 yılında “European Society of Gynecological Oncology (ESGO) Kongresi’ni ülkemizde yaptık. Yine ESGO’nun bölgesel Avrupa toplantılarını ülkemizde yaptık.

 

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimizde yedi ayrı bölgede bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarımızdan oluşan kurullar oluşturulmuştur. Bir alt grup olarak Derneğimizin jinekolojik onkolojide Serviks, Endometriyum, Vulva ve Gestasyonel trofoblastik hastalık çalışma grupları vardır. Bunlar da yönetim kuruluna bağlı olarak çalışmaktadır. Amaç, multisentrik prospektif ve retrospektif çalışmaların yapılması ve bunların uluslararası çalışma gruplarına entegre edilmesidir.

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?

Derneğimiz “International Gynecologic Cancer Society (IGCS)” ve ESGO’ya üyedir. Ayrıca, Avrupa Kanser Grubu ve Amerikan Jinekolojik Onkoloji Grubu ile ortak çalışma planları yürütmektedir.

 

Dernek gelirleri nelerdir?

Dernek gelirlerimiz düzenlediğimiz kongrelerden elde edilen gelirlerden oluşmaktadır. Bununla birlikte çeşitli bağışlar da Derneğimizin gelir kalemleri arasında yer almaktadır.

 

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Dernek üyelerinden aidat toplanmamaktadır.

 

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/fazla buluyor musunuz?

Alanımızla ilgili eğitim süresinin yeterli olduğunu düşünmekteyiz.

 

Türkiye’de branşınızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?

Şu anda sayı yeterli gibi görünüyor. İki yıl sonra onkoloji yan dal uzmanı 12 kişi, eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışmaya başlayacak. Bu dönemde kesin bilmiyorum, ancak 20 kadar yeni kadro açıldı ve sınav yapıldı.

 

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Otuz yıllık bir geçmişi olan Derneğimizin bugün sadece ülkemizde değil, ülke dışında da saygın bir yeri vardır. Bu birikimlerin gelecek kuşaklara aktarılması gerekir. Birçok kurumun kalifiye eleman yetiştirecek gücü vardır. Bunun için gerek Bakanlık gerekse YÖK nezdinde destek beklemekteyiz.

24 Temmuz 2011 tarihinde Derneğimizin seçimli yönetim kurulu toplantısı yapılmış, Dernek tüzüğümüzde düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan seçim sonucunda yeni yönetim kurulu görevi devralmıştır. Yeni yönetim bir önceki yönetim zamanında başlatılmış olan eğitsel ve bilimsel çalışmalara devam edecektir. En önemli hedeflerimiz içerisinde onkoloji eğitiminin standardize edilmesi ve çok-merkezli prospektif çalışmaların yapılması ayrı bir önem arz etmektedir.

 

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Kamile canbaz ve eşi (Ev hanımı)
08.12.2016 15:56:29
Hastasına değer veren çok iyi dinleyen ve psikolojini en ust seviyede tutan mütevazı insan. İyi ki varsınız. Saygılarımızla
People
7
2) DERYA URBAY AKCA (YÖNETİCİ)
12.06.2014 13:27:06
işinde bu denli başarılı olup .insani değerlerini kaybetmemiş bir insan olarak iyi ki varsın hocam. keşke diğer prof lar da sizin gibi geldiği yeri hazmedebilmiş olsalardı.Sizin gibi hocalara bu ülkenin ihtiyacı var.
People
6
3) Ercan bilici (Emekli inşaat mühendisi)
12.04.2014 19:34:49
Ilk görüşmemizdeki bende oluşan intibanız adam gibi adam oluşunuz şuna
Inanın ki sizinle görüşen ve size muayene olan her hasta zaten yüzde 40 tedavi olmuş oluyor. Allah sizi ve sizin gibileri tedavide size muhtaç hastaların başından eksik etmesin..ıSON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer