DERNEKLER

Tüm Dernekler

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Adil Baykan
26 Nisan 2009, Pazar
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Adil Baykan

Mete Generaloğlu/Ankara


Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?
Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğimiz 1990 yılında kurulmuştur.

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?

Derneğimizin amacı; ülkemizde kolorektal cerrahi alanının en yüksek mesleki ve bilimsel standartlara ulaşmasına katkıda bulunmak, kolorektal cerrahi ile uğraşan hekimlerin bu alanda en üst standartlara ulaşmasına yönelik her tür çalışmayı yapmak, kolorektal cerrahi ile ilgili bilimsel bilgileri toplamak, yorumlamak ve yaymaktır. Bu amaçla kongre, kurs, seminer, sempozyum, panel ve bunun gibi düzenli bilimsel toplantılar ve hakemli dergi, kitap, gibi bilimsel yayınlar yapmak, elektronik ortamın eğitim amaçlı etkin biçimde kullanılmasını sağlamak, sürekli tıp eğitimi etkinliklerinden üyelerin kredi puanı edinmesi için dernek bilimsel ve eğitim etkinliklerinin Türk Tabipleri Birliği-Sürekli Tıp Eğitimi kredilendirme sistemi içerisinde olmasını sağlamak. Kolorektal hastalıkların nedenleri, tanı, tedavi yöntemleri ve önlenmeleri konularında toplumun, hastaların, sağlık çalışanlarının ve yöneticilerin bilgilenmesi için çaba göstermektir.

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Alanımızla ilgili olarak hizmet veren tek dernek, bugün itibariyle sadece Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğimizdir. Bu alanda hizmet veren başka bir dernek bulunmamaktadır.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız nedir?

Genel cerrahi alanında asistanlığını tamamlamış, uzmanlığını almış, fiil ehliyetine sahip bulunan, derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve ilgili mevzuatın öngördüğü koşulları taşıyan her gerçek ve tüzel kişi, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğine üye olma potansiyel hakkına sahiptir. Üye sayımız gün geçtikçe daha da artmakla beraber şu anda mevcut 350 üyemiz bulunmaktadır.

Türkiye’de alanınızla ilgili hekimlerin yüzde kaçı Derneğinize üye?

Türkiye’de yaklaşık 4 bin genel cerrahi uzmanı arkadaşımız var. Kolon rektum cerrahisi genel cerrahinin bir alt birimidir. Ancak bir ihtisas dalı olarak diploma verilmemektedir. Dolayısıyla bu işe gönül verip uğraşan arkadaşlar, kolon rektumla ilgili bilimsel çalışmalarını bu dala ayırmaktadırlar.
Derneğimizin üyesi olarak yaklaşık 350 civarında arkadaşımız var.

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Genel kurul ve üye seçimleri 2 yılda bir yapılmakta. Geçtiğimiz seçimler 2007 yılı Aralık ayında yapılmıştı. Önümüzdeki seçimler bu yılın sonunda yapılacak.

Derneğiniz tarafından yayınlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Derneğimizin 10 yılı aşkın süredir periyodik olarak her 3 ayda bir, yani yılda 4 kez olmak üzere yayınladığı, “Kolon ve Rektum Hastalıkları” adlı bir dergisi var. Dergi, kolorektal hastalıklar hakkında bilgilerin ilerlemesinde önemli katkı sağlayan orijinal çalışmaların yayınlanması amacıyla tasarlanmıştır.

Derneğinizin yeterlilik kurulu var mı? Varsa yeterlilik sınavı yapılıyor mu?

Derneğimizin bir yeterlilik kurulu bulunmamaktadır. Bu nedenle yeterlilik sınavı gibi bir konumuz da söz konusu değildir.

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Derneğimizin 2 yılda bir düzenlediği kongreleri oluyor. Bu sene kongre yılımız. 19-24 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da, 12. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi kongremizi düzenleyeceğiz. Onun haricinde belirli periyodlarla da kurslar düzenlemekteyiz. ERUS-Endo Rektal Ultrasonografi Kursu, Temel Stoma Bakım Hemşireliği Kursu, Total Mezorektal Eksizyon Kursu, Anorektal Fizyoloji ve Pelvik Taban Sorunları Kursu ve 3 adet Laparoskopik Kolon ve Rektum Cerrahisi Kursu, son bir yıl içinde gerçekleştirdiğimiz kurslarımızdandır.
Ayrıca 19-24 Mayıs 2009 tarihleri arasında, Maritim Pine Beach Resort Otel, Belek, Antalya’ da gerçekleştireceğimiz 12. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi’ne davet etmenin sevincini yaşadığımızı bir kez daha tekrarlamak isterim.

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimizin bugün itibariyle herhangi bir çalışma grubu bulunmamaktadır.

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?
Üye olarak katıldığımız bir uluslararası dernek ya da kuruluş yok. Ancak bu tür dernek ve kuruluşlarla birlikte uluslararası toplantılar düzenliyor ve bu tür toplantılara yine birlikte katılıyoruz. Buna bir iki örnek vermek gerekirse, Üniversiteler arası Kolorektal Cerrahi Derneği ile birlikte 2006 yılında İstanbul’da Dünya Kongresi’ni birlikte yaptık. Yine 2000’li yılların başında Antalya’da, Akdeniz Koloproktoloji Derneği ile birlikte, ulusal ve uluslararası kongre yaptık.

Dernek gelirleri nelerdir?
Derneğimizin gelirleri üyelerimizin ödedikleri aidatlar ile sponsorluk gelirlerinden oluşmaktadır.

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Üyelerimiz dernek üyesi olma bilinciyle sorumluluklarını yerine getirmektedirler. Bu konuda herhangi bir yaptırımımız yok.

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/fazla buluyor musunuz?

Bir branş olarak diplomayla uzmanlık verilmediği için, ülkemizde bu soruya cevap vermek pek mümkün değil. Ancak, bu alanda diploma veren tek ülke Amerika Birleşik Devletleri. Orada da uzmanlık eğitimi iki sene olarak uygulanıyor.

Türkiye’de branşınızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?

Türkiye’de alanımızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik yada fazlalığın söz konusu olmadığını düşünüyoruz.

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Derneğimiz kuruluşundan bu yana alanındaki bilimsel gelişmelere katkıda bulunmak, bu gelişmeleri ve güncel bilgileri üyelerine aktarmak, çalışmalarına destek vermek amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunmuş, önemli çalışmalara imza atmıştır. Bununla birlikte eğitim çalışmalarına da önem vermiş, çeşitli toplantılar, kongre ve kurslar düzenlemiştir. Kuruluşumuzdan bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de giderek artan bir gayretle bu çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Teşekkürler.

Derneğin Kuruluş Tarihi
1990

Üye Sayısı
350

Yayınlar
Kolon ve Rektum
Hastalıkları Dergisi

Derneğin Şubeleri
Yok

Adres
Valikonağı Cad.
Hasan Varol Apt.
107/4
Nişantaşı/İSTANBUL

Telefon
+90 532 300 72 36

Faks
+90 212 232 77 38

Web adresi
www.tkrcd.com

Derneğin Yönetim Kurulu
Başkan
Prof. Dr. Adil Baykan

2. Başkan
Prof. Dr. Mehmet Füzün

Genel Sekreter
Prof. Dr. Dursun Buğra

Sayman
Prof. Dr. Tarık Akçal

Yönetim Kurulu Üyeleri
Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu
Prof. Dr. Ethem Geçim
Prof. Dr. Ömer Alabaz
Prof. Dr. Cem Terzi
Prof. Dr. Bülent Menteş
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA