DERNEKLER

Tüm Dernekler

Türkiye Diyetisyenler Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan
15 Mart 2009, Pazar
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?

Bir mesleğe mensup kişilerin mesleklerinde başarılı olabilmesi, ulusal ve uluslararası düzeyde dayanışma ve iş birliği içinde olmaları, aldıkları eğitimin sürekli geliştirilmesi ve mesleklerini uygulamalarına yönelik standartların ilgili yönetmelik ve yasalarla korunması gerekir. Bu hususların gerçekleştirilebilmesi için meslek mensuplarının bir çatı altında örgütlenmeleri gerekir. Diyetisyenler Derneği bu noktadan hareketle 1969 yılında kuruldu.

Dernek kurucu üyelerimiz Türkan Kutluay Merdol, Sevinç Yücecan, Ufuk Güneyli, Güneş Soysal ve Şenda Tunca’dır. Dernek çalışmalarına hızlı bir şekilde başlanmış ve hemen “Beslenme ve Diyet” adı ile bir dergi çıkarmanın uygun olacağı gündeme getirilerek, 1970 yılında dergimizin ilk sayısı başarıyla yayımanmıştır. Dernek kurulduğu yıl içinde “Diyetisyen Baloları” düzenlemeye başlamıştır. 1989 yılında hizmet içi seminerlerimiz başlamıştır. Bu seminerler yılda en az iki olmak üzere aralıksız ve başarı ile sürmektedir.

Derneğinizin genel faaliyet alanları nelerdir?

Derneğimizin faaliyet alanları olarak üyelerimizin, diyetisyenlerin özlük hakları ile ilgili faaliyetlerimiz var. Kurslar, konferanslar, kongreler, seminerler ve paneller gibi eğitim faaliyetleri düzenlemek var. Bununla birlikte diğer dernek, kurum ve kuruluşlarla birlikte konumuzun elverdiği, ölçüştüğü ölçüde iletişimimiz var. Bununla birlikte yayın faaliyetlerimiz var.

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Türkiye Diyetisyenler Derneği, beslenme ve diyetetik mezunlarını üye olarak bünyesinde bulunduruyor. Dolayısıyla direkt olarak diyetisyenlere yönelik bir başka dernek yok. Ancak bilindiği gibi sağlık alanındaki dernek, kurum ve kuruluş bizim paydaşımız durumunda.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçdır?

Derneğimize üniversitelerin beslenme ve diyetetik mezunları, diyetisyenler üye olabiliyorlar. Şu an yaklaşık bin 400 üyemiz bulunmakta.

Türkiye’deki diyetisyenlerin yüzde kaçı derneğinize üye?

Derneğimize sadece meslektaşlarımız üye olabilmekte. Meslektaşlarımızın yaklaşık yüzde 75’i derneğimize üyeler.

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Genel kurulumuz iki yılda bir yapılmakta. En son genel kurulumuz 30 Kasım 2008 tarihinde yapıldı.

Derneğiniz tarafından yayınlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Dernek olarak “Beslenme ve Diyetetik” dergisi adı altında bir dergi çıkarıyoruz. Bu dergimiz yılda iki sayı olarak yayınlanmaktadır.

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim yıllık eğitim programımız var. Bu program çerçevesinde her ay, aylık bilimsel toplantılar yapmayı planlıyoruz. Bunlardan ilkini yeni yönetim olarak 6 Mart tarihinde ‘üyelere merhaba toplantısı adı altında gerçekleştirdik ve bu toplantıda kalp-damar hastalıkları ve beslenme konulu bir konferans gerçekleştirdik.

Önümüzdeki yıl Kanserle Savaş Derneği ile ortak bir çalışmamız olacak. 03-06 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul’da uluslararası katılımlı bir konferans düzenlenecek. Bu konferansın kanser beslenme ayağını biz üstlendik. Kanser ve beslenmeyle ilgili konularında isim yapmış uluslar arası bilim adamlarını da bu kongreye davet etme görevini üstlenmiş durumdayız.

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimizin şimdilik taslak halinde olmak üzere oluşturduğu alt komitelerimiz var. Bunlar kanser ve beslenme, onkoloji diyetisyenliği, nefroloji diyetisyenliği, diyabet diyetisyenliği, obezite diyetisyenliği, toplu beslenme sistemleri diyetisyenliği, spor diyetisyenliği ve pediatri diyetisyenliği. Bu alt komitelerimizin başkan ve yönetim üyelerini ileri ki tarihlerde belirleyerek hayata geçireceğiz.

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?

İki uluslararası derneğe üyeyiz. Bunlardan biri Avrupa Diyetisyenler Derneği (EFAD). Bir diğeri de Amerika Diyetisyenler Derneği (ADA) Üye olarak bu derneklerin düzenlediği bilimsel toplantılara katılımcı olarak, bildirilerle katılıyoruz. Üyeliğimizi yeni aldık. Henüz birlikte düzenlemiş olduğumuz bir faaliyetimiz bulunmuyor.

Dernek gelirleri nelerdir?
Dernek gelirlerimiz üye aidatları ve sponsorlardan oluşuyor. Dernek üyelik aidatı oldukça cüzi bir miktar. Bunun yanı sıra kongre, toplantı gelirleri ve derneğimize yapılan bağışlar da dernek gelirlerimizi oluşturan kalemler arasında.

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Herhangi bir yaptırım kararımız yok. Yönetimi yeni devraldık. Önceki yönetim döneminden de eksiklikler var. Biz bunu portatif bir post cihazı alarak kongre ve toplantılarda büyük ölçüde çözmeye çalışacağız.

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/ fazla buluyor musunuz?
Dört yıllık bir lisans eğitimi var. Bu son derece yeterli. Bunun üzerine uzmanlık yapmak bir branşta daha ileri düzeyde gelişmek isteyenler için de mastır programları, doktora programları var.

Türkiye’deki diyetisyen sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?

Her yıl verilen mezun sayısına bakarsak sayı yeterli değil. Çünkü diyetisyenlik koruyucu sağlık hizmetine en fazla hizmet eden mesleklerden biri.

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

İkisini birden söyleyeyim. Kısa vadede yıllık program olarak bahsetmiştim. Aylık bilimsel toplantılar, eğitim toplantıları gibi çalışmalar yapacağız. Uzun vadede çalışmalarımız meslektaşlarımızın özlük hakları ve mesleki sorunları ile ilgili olacak. İlgili bakanlıklarla, TBMM’de yapacağımız girişimlerle mesleki ve özlük haklarımızla ilgili sorunları çözmeye yönelik stratejilerimiz var.

Özlük haklarımızla ilgili sorunlarımıza yönelik çalışmalarımız olacak. Dört yıllık lisansiyer olmamıza rağmen, diğer dört yıllık lisansiyer olan biyolog ve eczacılarla aynı katsayı olanaklarına sahip değiliz. Ayrıca ek gösterge yönünden de yine eş değerde bir eğitim sürecimiz olmasına rağmen söz konusu meslek gurubuyla diyetisyenler arasında farklılıklar söz konusu. Diğer önemli sorun ise bir yasamızın olmayışı. Bu durumdan kaynaklanan ve derneğimiz uğraştığı ihbarlar var. Yazılı ve görsel basında her gün beslenmeyle ilgili, diğer meslek guruplarından diyetisyen adını da çok rahat kullanarak, bizim işimizi üstlenenler diyet yazanlar var. Yakın tarihte yaşanan Polenez Köy’deki merkezde yaşanan bir ölüm olgusu gördük. Bu, bu meslekten bihaber olan bir kişinin ‘ben bunu yaparım’ diye ortaya çıkmasının sonucunda bir büyük sorun olarak karşımızda. Küçük bir kurstan geçip eline bir sertifika alan, bu işin eğitimini görmüş meslektaşlarımızı karalayarak insanların sağlığı ile oynuyor. Bu gibi olumsuzlukların önüne geçilmesi için yasamızın biran evvel çıkması lazım. Bu konuda yoğun çalışmalarımız olacak.
Teşekkürler.


Derneğin kuruluş tarihi
1969

Üye Sayısı
1400

Yayınlar
Beslenme ve Diyetetik Derneği

Derneğin şeleri
İstanbul, İzmir, Antalya

Adres
Talatpaşa Bulvarı. Gevser Nesibe
İşhanı No. 113/44
Hamamönü/ Ankara

Telefon
0312 311 13 76

Faks
0312 311 13 76

Web adresi
www.tdd.org.tr

Yönetim Kurulu
Başkan
Prof. Dr. Yasemin Beyhan

2. Başkan
iyetisyen Mine Akın

Genel Sekreter
Diyetisyen Melahat Uluşahin

Sayman
Uzm. Diyetisyen Serpil Tarman

Denetçi
Uzm. Diyetisyen Hacer Arıkan

Yönetim Kurulu Üyeleri
Diyetisyen Hülya Üstün
Uzm. Diyetisyen Tülin Alp

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri
Diyetisyen Hatice Karslıoğlu
Diyetisyen Seyfi Meşe
Diyetisyen Hacı İbrahim Koç
Diyetisyen Sacide Gümüşel
Diyetisyen Ayfer Bayram

Denetleme Kurulu Üyeleri
Diyetisyen Dilek Süer
Diyetisyen Nazile Kaynar Özdemir
Uzm. Diyetisyen Hacer Arıkan

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri
Diyetisyen Dilek Noyan
Diyetisyen Aytül Toğulga
Uzm. Diyetisyen M. Fatih Uyar

Onur Kurulu Üyeleri
Prof. Dr. Aysel Baysal
Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol
Prof. Dr. Gülden Köksal

Onur Kurulu Yedek Üyeleri
Prof. Dr. Gülden Pekcan
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ