DERNEKLER

Tüm Dernekler

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,Türkiye Kas Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özdemir
24 Mayıs 2009, Pazar
Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,Türkiye Kas Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özdemir

Mete Generaloğlu/Ankara
Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?
Derneğimiz 1978 yılında Prof. Dr. Coşkun Özdemir’in girişimleri ile kurulmuştur. Dernek merkezi Yeşilköy-İstanbul’dadır.

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?
Özürlülerin karşılaştığı sorunlar arasında istihdam ve sosyal etkinliklere yeterince katılamamak yer almaktadır. Bu tür sorunların mümkün olan en az düzeye getirebilmesi için dernek binamızda ilkbahar ve son bahar dönemlerini kapsayan toplam iki dönem halinde düzenlediğimiz bünyesinde “Temel Bilgisayar ve Bilgisayarlı Muhasebe Derneğimiz” kursları düzenlenmektedir.
Temel Bilgisayar Eğitim Kursu, İŞKUR ile gerçekleştirmiş olduğumuz protokol sonrası engelli katılımcılara temel bilgisayar kullanım bilgilerinin verildiği temel bilgisayar kursumuz üç ay sürmekte olup, başlıca Windows, Microsoft Word, Excel, Power Point programları ve internet öğretilmektedir.
Bilgisayarlı Muhasebe Kursu, başta kas hastaları ve diğer bedensel ve zihinsel özürlülerin mesleki ve ekonomik rehabilitasyonlarını sağlamak amacıyla İŞKUR fonlarından sağlanan destekle “ Bilgisayarlı Muhasebe” kursunu uygulamaya koymuştur. Takı-Ahşap Boyama Kursu da derneğimizde hafta için her gün devam etmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmeti nöromusküler hastalıklardan birine yakalanmış hastalar için alınması zorunlu bir tedavi yöntemidir. Ülkemizdeki rehabilitasyon üniteleri ne yazık ki hem sayısal hem de uzman kadrolar açısından yetersizdir. Bu sorun dikkate alınarak rehabilitasyon hizmetinin ülkemizde yaygınlaştırılması en önemli amaçlarımız arasındadır. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)'unun derneğimize sağlamış olduğu önemli desteklerle İstanbul'da Maltepe Huzur Evi ve İzzet Baysal Huzur Evi üyelerimiz arasında yer alan hastalarımıza haftada bir gün ücretsiz olarak hizmet vermektedir ayrıca dernek binamızda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitemiz bulunmaktadır, fakat hastalara hizmet verebilmemiz için dernek binamızda yarı veya tam zamanlı çalıştırılmak üzere bir fizyoterapiste ihtiyacımız bulunmaktadır.

Evde bakım gereksinimi olan üyelerimize evde bakı hizmeti vermekteyiz. Hizmet İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bakırköy Belediyesinin personel desteği ile sürdürülmektedir. Amacımız evde bakım hizmetini dernek bünyesinde yapılandırmak.

Yine solunum cihazı, akülü ve manuel tekerlekli sandalye ve bazı medikal sarf malzemeleri gereksinimi, sosyal güvencesi olmayan üyelerimiz başta olmak üzere dernek olanakları çerçevesinde karşılanmaktadır.

Derneğimizin gerçekleştirdiği birçok etkinlik bulunmaktadır. Bunlar arasında başlıcaları olarak sosyal etkinlikler, sanatsal etkinlik ve çeşitli konferanslar, seminerler, konferanslar ile eğitim çalışmalarını söyleyebiliriz.
Derneğimiz tarafından sosyal etkinlik olarak, belli periyodlarla hastalarımızın sosyal yaşam tam ve etkin katılımlarını sağlamak amacıyla gezi, piknik, yemekli toplantı, tiyatro, sinema, imza günleri geleneksel balo ve konserler düzenlenmektedir.

Sanatsal faaliyetlerimiz olarak, güzel sanatlara karşı yetenekli olan üyelerimiz yaptıkları resim ve heykeller ve edebiyata karşı yeteneği olan üyelerimizi yazmış olduğu deneme, makale ve şiir kitaplarının tanıtımı için düzenlediğimiz çeşitli organizasyonlarımız bulunmaktadır.

Derneğimiz tüm bunların yanı sıra hasta ve aileleri ile dernek çalışanları ve gönüllülere yönelik eğitim çalışmaları, konferans, seminerler ve toplantılar düzenlemektedir.

Hasta ve ailelerine yönelik faaliyetlerimizle amacımız hasta ve ailelerini hastalıkları ve rehabilitasyonu konusunda bilgilendirmek ve onları uzman kadrolarla buluşturmaktır. Bu konuda dernek merkezimizde düzenli aralıklarda toplantılar düzenlenmektedir.


Dernek çalışanlarına ve gönüllülere faaliyetlerimizde ise kas hastalarına hizmet veren ve destekleyen dernek çalışanları ve gönüllülerinin bilgilenmelerini amaçlamaktayız. Bu amaçla dernek merkezimizde düzenli aralıklarla hizmet içi eğitim programları süre gelmektedir.

Derneğinizin katıldığı ulusal ve uluslararası toplantılar oluyor mu? Oluyorsa bu toplantılardan birkaç örnek verebilir misiniz?
Derneğimiz, Dünya Kas Hastalıkları Dernekleri Birliği (WANDA), Dünya ALS / MND Dernekleri Birliği (World Alliance Of ALS/MND Associations), EAMDA (Avrupa Kas Hastalıkları Dernekler Birliği ), EDF (Avrupa Engelliler Forumu), MSM (Akdeniz Miyoloji Topluluğu), WMS (Dünya Kas Topluluğu), TREAT NMD (Avrupa Kas Hastalıkları İletişim Ağı) Birliklerinin katılımcıları arasındadır.
Her yıl belli periyodlar içerisinde gerçekleştirilen uluslararası toplantılara derneğimizi temsilen katılımları planlamaktayız.

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?
ALS/MND Derneği. Dernek sadece ALS hastalarına hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?
Derneğe 18 yaşını doldurmuş kas hastaları, aileleri, sağlık çalışanları ve bu alanda gönüllü hizmet vermek isteyen herkes üye olabilir. Üye sayımız 1195’tir. Derneğimizin ülke genelinde 5 şubesi bulunmaktadır; Bunlar Ankara, Bursa, Gaziantep, Trabzon ve İzmir’dir.

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?
Olağan Genel kurul 3 yılda bir yapılmaktadır. Son seçim tarihimiz 15 Mart 2009

Derneğiniz tarafından yayımlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?
Periyodik olarak yayımlanan yayınlarımız arasında 2 ayda bir üyelerimize gönderdiğimiz e-bültenler bulunmaktadır.

Derneğinizin Yeterlilik Kurulu var mı? Varsa yeterlilik sınavı yapılıyor mu?
Derneğimiz öncelikle kas hastaları ve ailelerinin toplumsal entegrasyonu ve yaşama tam katılımlarını sağlamak amacıyla kurulduğu için sınav vb. çalışmalar yoktur.

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?
Yılda bir kez ülkemizde kas hastalıkları alanında uzmanlaşmış doktor, fizyoterapist, hemşire ve diğer sağlık disiplinlerinin katıldığı Ulusal Nöromüsküler Hastalıklar Toplantısı yapılmaktadır. Toplantılara bir süre ara verilmiş, ancak tekrar gündeme alınmıştır.

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?
Şu an için oturmuş bir çalışma grubumuz yok.

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?
Derneğimiz, Dünya Kas Hastalıkları Dernekleri Birliği (WANDA), Dünya ALS / MND Dernekleri Birliği (World Alliance Of ALS/MND Associations), EAMDA (Avrupa Kas Hastalıkları Dernekler Birliği), EDF (Avrupa Engelliler Forumu), MSM (Akdeniz Miyoloji Topluluğu ), WMS (Dünya Kas Topluluğu), TREAT NMD (Avrupa Kas Hastalıkları İletişim Ağı) Birliklerinin katılımcıları arasındadır. Yine derneğimiz EYAF (Engelsiz Yaşam Federasyonu) kurucu üyesidir.

Dernek gelirleri nelerdir?
Dernek gelirlerimiz üyelerimizden aldığımız aidatlar ve çeşitli yollarla derneğimize yapılan bağışlardan oluşmaktadır.

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?
Aidat gelirlerini veremeyecek durumda olan üyelerimizden aidatını almıyoruz. Ödenmediği takdirde ise uyguladığımız bir yaptırım söz konusu değildir.

Branşınızla ilgili uzmanlık eğitim süresini yeterli/fazla buluyor musunuz?
Nöromusküler hastalıklar bir uzmanlık dalı değildir. Nöroloji Ana Bilim Dallarının bazılarında ve özellikle Üniversite tıp fakültelerinde Nöromüsküler hastalıklar bilim dalı bulunmaktadır. Bir yan dal uzmanlığı olmamıştır. Nöroloji kliniklerinde bu dalda çalışanlar bu konuya ilgi duyan ve derinleşen nörologlar var

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?
Derneğin hedefi kısaca tüm kas hastalarına ulaşabilmek ve onlar için onurlu bir yaşamı sağlayabilmektir

Teşekkürler.
Derneğin Kuruluş Tarihi
1978

Üye Sayısı
1195

Kamu Yararı Statüsü
26-07-2004 tarih ve 7690 sayılı kararı ile 2860 sayılı Yardım Toplama
Kanunu’nun 6. maddesi gereğince “İzin Almadam Yardım Toplayan
Kuruluşlardan”
sayılmıştır.

Yayınlar
Umut ve Yaşam Dergisi ve E-Bülten

Derneğin şubeleri
Ankara, Bursa, İzmir,
Gaziantep ve Trabzon

Adres
Hatboyu Caddesi No.12 Yeşilköy-İstanbul

Telefon
0212 663 65 53
0212 573 09 75

Faks
0212 663 01 68

Web Adresi
www.kashastaliklari.org.tr


Derneğin Yönetim Kurulu

Başkan
Prof. Dr. Coşkun Özdemir

Başkan Yardımcısı
Cengizhan Ergül

Genel Sekreter
Aynur Dik

Sayman
Hakan Özgül

Yönetim Kurulu Üyeleri
Serpil Eraslan
Hakan Memur
25-05-2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ