YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bir Film ve ÖtanaziProf.Dr. Ahmet Nezih KÖK

Atatürk Ünv.Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı

Prof.Dr. Ahmet Nezih KÖK

22.02.2016, Pazartesi

Tüm Yazıları

Film izlemek, hem öğrenerek hem eğlenerek vakit değerlendirme yöntemlerinin başında gelir. Hafta sonu evde olmam nedeni ile televizyonda yayınlanacak film isimlerine baktığımda “Bay Ölüm” isimli filmin saatini hemen etiketledim. Bunun nedeni, filmin konusunun, üzerinde önemli bir çalışma yaptığım ötanazi ile ilgili olmasıydı.

Ötanazi; din, felsefe, tıp, hukuk, etik gibi çok değişik disiplinlerin üzerinde uzun yıllar çalışmalarına rağmen uzlaşamadığı bir sorunlu kavram.

Eski Yunan’dan beri bilinen ya da bilindiği sanılan ötanazi ile ilgili bu film,  130 ölümcül hastanın musap oldukları hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan acı ve ıstırapları, o hastaların istemine bağlı olarak ölümlerine yardım yolu ile dindirdiğini belirten ve bunun için hukuki mücadele veren Jack Kevorkian adlı Ermeni asıllı patoloji uzmanı bir doktorla ilgiliydi. Filmde bu şahsı ünlü oyuncu Al Pacino oynamaktaydı. Bir hekim olarak izlediğimde; doktoru oynayan, daha önceki filmlerinde çok sevdiğim Al Pacino’yu sevemedim. Hele hele besteci, ressam gibi etiketleri taşıyan Dr. Kevorkian’ı hiç sevemedim, hiç anlayamadım. Ancak; 21. yüzyılda farklı bilim alanlarındaki yüksek ivmeli gelişmelerin tıp alanında yarattığı müthiş değişimleri yaşayan dünyamızda bireysel özerkliğin tavan yaptığını gören bir hekim olarak filmin sonunda Al Pacino şahsındaki kimliğe baktığımda düşüncelerimde en azından bir esnemenin olduğunu fark ettim. Bendeki bu esnemelerin aslında ülkemizde hekimlerimiz ve hâkimlerimizde de olduğunu yaptığım ve yayın aşamasında olan çalışmalarımızda da gözlüyoruz.  

İnsan birey olarak yaşamını sonlandırma hakkına sahip midir? Daha da ilerisi, yaşamını sonlandırabilmek için hekim başta olmak üzere sağlık personelinden yardım alabilmeli midir?

Özellikle yüce dinimiz İslâmiyet’in şiddetle karşı çıktığı ötanazi, günümüzde dünyanın bazı ülkelerinde uygulanan farklı hukuk sistemleri içerisinde yer almaktadır.  Geçmişte ve günümüzde olduğu gibi bundan sonra da en çok tartışılacak uygulamanın ötanazi olacağını ve bu konuda empati yapmanın gerekli olduğunu söyleyebilirim.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer