YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tıp etiği tarihine ait bir gözlem: Prof. Dr. Besim Ömer Akalın'ın etik üzerine bazı fikirleriProf Dr. Ayşegül D. ERDEMİR

Uludağ Üniiversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Kurucu Başkanı

Tıp Etiği,Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği Kurucu Başkanı

ayseguldemirhanerdemir@gmail.com

 

Prof Dr. Ayşegül D. ERDEMİR

17.11.2003, Pazartesi

Tüm Yazıları
Prof. Dr. Besim Ömer Akalın (1863-1940), ünlü bir Türk hekimi olup İstanbul'da doğdu. Askeri Tıp Okulu'ndan mezun olduktan sonra kadın doğum ve ebelik alanlarında uzman oldu ve bu branşın direktörlüğüne getirildi. Türkiye'de modern ebelik ve pediatrinin kurucusu olan Akalın, pek çok kitap yazdı. Kendisi sağlık konularının popüler yazarı olarak da bilinir. Özellikle 4 cilt olarak yazdığı Nevsali Afiyet adlı popüler tıp kitabında hastalıklar, ilaçlar, beslenme gibi birçok konuyu halka dönük olarak makaleler şeklinde inceledi. Akalın, Nevsali Afiyette etikle ilgili olarak da bazı makaleler yazdı. Bunlardan biri de 1906 tarihli, Nevsali Afiyet'in 4.cildinde yayınlanmış, Doktorlar ve Avukatlar adlı makale olup Prof. Akalın, burada tıp etiğinin önemli olduğunu ve hekimliğin çok önemli bir meslek olduğunu vurgular.

Dr. Akalın ayrıca, makalesinde diğer mesleklerde fedakarlığın hekimlikte olduğu kadar olmadığını belirterek avukatları örnek verir. Avukatlığın değerli bir meslek olmakla beraber, hekimlik kadar fedakarlık isteyen bir uğraş olmadığını ve öğrencilerin bu yüzden hukuk branşını tercih ettiklerini belirtir. Çünkü tıp, birçok güçlük ve zorlukla insanı karşı karşıya getiren bir branştır. Yazara göre hekim, sıcak, soğuk, kar, kış, gece, gündüz demeden hastasına koşmaktadır. Bu fedakarlığın parayla ölçülmediğini bildiren bu ünlü hekim, yazısında, yararlı olma, zarar vermeme, adalet, aydınlatılmış onam sadakat gibi ilkelere dolaylı olarak değinir. Görüldüğü gibi bu ilkeler, bundan 100 kadar yıl önce de hekimlik de ana manevi değerler olarak vurgulanmaktaydı. Hekimin daima hastasına yararlı olması gerektiği o zaman da çok değinilen bir konuydu. Akalın, bu makalesinde bir hekimin karakteristik özelliklerini uzun uzun yazmaktadır. Çok değerli ve fedakar bir meslek olan hekimlik, bu açıdan başka hiçbir meslekle kıyaslanamaz. Bu bakımdan bu değer yargıları, bugün olduğu kadar dün de hekimlerimiz tarafından sık sık vurgulanmıştır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki etik, tıp mesleğinin yeni bir konusu değildir...

Yüzyıllardır hekimler, bu konuyu inceleyip yeni ve daha iyi kurallar ve değer yargıları belirleme konusunda çalışmışlar ve çalışmaktadırlar.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer