YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Adil Olmak Çok ZormuşProf. Dr. Başar CANDER

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

20.12.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

İnsanlar açısından en önemli hasletlerden biri adalettir. Adaletin diğer hasletlerden bazı farkları vardır ve bu yüzden ayrı bir önem verilmiştir. Adil olması gereken kişi genelde konu için yetkilidir. Bu yüzden de mülkiyetle adalet birlikte vurgulanır: Adalet mülkün temelidir. Ayrıca adil bir yöneticinin yeri de çok ayrıdır. Böyle önemli bir konu olduğu kadar aynı zamanda zor bir konudur adalet. Adil olmak da en çok yöneticilere yaraşır. Ancak tarih boyunca adil hükümdarların az olması bu işin çok kolay yapılamadığını da göstermektedir.

Biz de hükümetin uygulamalarında öncelikle adalet bekleriz. Ancak bu konuyu herkes kendi açısından sorgulamalıdır.

 

Geçen haftalarda alınan bir karar var: Üniversite hastanelerine yapılacak ödemelerle ilgili. Borç tutarına veya nasıl yapıldığına bakmadan her üniversite hastanesine borcu kadar para ödeyerek borçsuz hale getirmek. Tabii bunun kendine göre gerekçeleri vardır. Ancak uygulama adaletsizlik açısından prototip olacak kadar haksızlık doludur. İki üniversite var: Bunlardan biri elinden geldiğince başarılı bir bütçe uyguluyor, bunun için birçok giderini kısıyor, zarar etmemek için ayağını yorganına göre uzatıyor. Bazen tıbbi donanımdan fedakârlık ediyor, bazen personel ödemelerinden. Sonuçta işi mümkün olan en az zararla götürmek için çırpınıyor. Bu üniversite hastanesinde görev yapan idarecileri, doktorları, hemşireleri düşünün. Bunun tüm yansımalarına göğüs geriyorlar. Fedakârca hizmet üretiyorlar. Diğer tarafta başka bir üniversite hastanesi: Har vurup harman savurmuş. Nasıl yönetildiği belli değil. Belki başka hastanede olmayan birçok yeni donanımları zevkle kullanıyor. Lüks ve borç içinde yaşıyor. Aslında Sayın Bakanımızın belirttiği üzere işletme faciası yaşıyor. Birden devlet baba kalkıyor. “Borçları ödeyeceğim” diyor. Ödemeler arasında uçurumlar kadar fark varken bazılarına hiç ödeme yapılmıyor. Nerede bu fedakârlıkların veya başarıların bedeli? Dışarıdan birini tutup ona bu olayı anlatsak herhalde bir komedi olduğunu düşünür. Asgari adalet anlayışı bu davranışı reddeder.

 

Peki bu konuda daha adil olunamaz mı? Adalet umurunuzda olursa tabii ki olunabilir. Bu hastanelerin verdiği hizmetler irdelenir. Eğer çok farklı hizmetler varsa bu değerlendirilebilir. Hastanelerin ürettiği hizmete karşılık belli katsayıyla ödemeler yapılabilir. Yatak kapasiteleri, doluluk oranları, öğretim üyeleri sayısı bu işe dâhil edilebilir. Ancak burada en temel adalet duygularından dahi yoksun bir uygulama görüyoruz. Peki bu dengeyi sağlayabilmek için hak ettikleri ödemeleri dahi alamayan bir çok üniversite hastanesi personeline bunu nasıl izah etmeyi düşünüyorsunuz.? Bunların ailelerine nasıl izah edeceksiniz? Bu fazla ödemeyi yaptığınız hastane yöneticilerine hesap sormayı düşünüyor musunuz? Neden diğerlerinden çok daha fazla borçlandıklarını?

Sanıyorum bunlardan biri  yaklaşık 16 yıldır aynı ekip tarafından yönetiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız rektör atamasını yaparken bu borç yapmaları dikkate almayı hiç düşünmüş mü? Devletin en tepesindeki idarecinin daha hassas terazileri olması gerekmiyor mu?

 

Sanıyorum ilkokuldaki bir öğrenciye sorsanız daha iyi bir dağıtım planlardı. Bunda acaba o yaşta adalet duygularının körelmemesi mi etkin? Yani sistem idarecileri duyarsızlaştırıyor mu?

 

Aslında nereye bakarsak “Adil davranmalıyım” tezinin çok önemsenmediğini görüyoruz. Devletin işleyişinde adaletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayalım. Bir de şunu unutmayalım ki, nasılsak öyle idare ediliyoruz. Eğer herkes adalete dikkat ederse yöneticiler de dikkat eder. Bizim bu işten canımız yanıyor mu? Tabii ki yanıyor. Ben ayağını yorganına göre uzatmaya çalışan bir üniversitedeyim. Dolayısıyla kurmak istediğim sistemler, yapmak istediğim çalışmalar maddi dengeleri gözeterek olmak zorunda. Ayrıca, ödemeler konusunda da belli sınırları bazı üniversitelere göre daha hassas koyuyoruz. Limitli, performans uyguluyoruz. Biz bundan değil, adaletsizlikten şikâyet ediyoruz. Unutmayalım ki haksızlık kadar can yakan bir şey yoktur.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer