YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bu Ne Şiddet!Prof. Dr. Başar CANDER

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

14.11.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Aslında hepimiz farkındayız, birçoğumuz öyle veya böyle maruz kalıyor. Evde, iş yerinde, hastanede, trafikte. Trafikte bu sorunun nasıl büyük olduğunu daha rahat gözlemleme şansına sahibiz. Ufak bir hata veya anlaşmazlıkta nasıl tepkilerle karşılaşıyoruz. Yani bu sadece sağlık personelinin sorunu değil. Ama hastanede, hele acil serviste o kadar yaygınlaşıyor ki bu sorun. Ancak, sağlık personeli ne için çalışıyor diye düşündüğümüzde bunun hiçbir kültüre, anlayışa, etiğe sığmadığını daha rahat anlıyoruz.

Sağlık kadar büyük nimet yok, demiş bazı büyüklerimiz. Siz bir insanın sağlığına kavuşması için çaba göstermeyi bir meslek edineceksiniz, üstelik çoğu zaman bunun maddi bir karşılığı da olmayacak, ama bu dünyanın en büyük nimetlerinden birini sunmaya çalıştığınız kitle size şiddet uygulayacak. Bunun gerçekten sosyal ve psikolojik olarak ciddi bir analize ihtiyacı var. Teşbihte hata olmaz, ama hayvanlar bile kendilerine iyilik yapanlara iyi davranır. Peki nasıl oluyor da birçok ahlaki değerlere Batı toplumlarından daha fazla duyarlı olduğunu düşündüğümüz, inandığımız toplum böyle davranacak bir hale geldi?

Toplumda öyle bir algı oluşuyor ki, sanki hastanede ve özellikle acil servislerde hizmet veren sağlık personeli, kötülükleri kendinde toplayan insanlardan oluşuyor. Sanki tıp fakültesini kazanmak için sınavlarda kötü olma özel şartı aranıyor! Biz orada hastalara kötülük yapmak için varız! Hastaları bekletince mutlu oluyoruz! Hastamızın sağlığına zarar gelince bu bize zevk veriyor… Bu nasıl bir anlayıştır? Gelen hasta yakınları “Bu doktor hastama iyi bakmayacak”, “Bu doktor bizi bekletecek”, “Doktor müdahale etmeyeceği için hastamı kaybedeceğim” gibi düşüncelerle geliyor. Neden?

Bunun değişik nedenleri olabilir. Stres, kalabalık ortam ve bilgisizlik bunda rol oynayabilir. Ancak bunun altında bir kısım medyanın çok önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Hatta bir kısım medya değil, her çeşitten her gruptan medya kuruluşunun bu tavırda birleştiğini görüyoruz. Taraflı bir bakış açısıyla doktorlardan bilgi almadan direkt yargısız infazla doktorları suçlayarak, mahkûm ederek yapılan haberler maalesef sağlık haberlerinin asıl çoğunluğunu oluşturuyor. Medyanın gücü malum. Bir anda bütün Türkiye’ye sizi kötü olarak tanıtmış oluyor, sonra kendini temizle temizleyebilirsen. Eşeğin ipini gevşetince olan olaylardan sonra, ben ne yaptım ki, pişkinliği maalesef medyamızda yaygın. “Bunun suçu da mı bizde?” diye bir de üste çıkıyorlar. Basın özgürlüğü adı altında yapılmayan halt kalmıyor. Biz değil Başbakan da çok muzdarip bu durumdan, ama bir türlü bir şeyi yapmıyor: Basın özgürlüğü önemli, katılıyoruz hepimiz, basın da çok önemli. Bunu günümüz Türkiyesi’nde kabul etmeyen yoktur. Ancak bu özgürlük doğru olmakla sınırlı olmalı. Nasıl mı? Hakkımızda haber yapabilirsiniz. Tamam. Ancak bu haberin doğru olmadığı ispatlanırsa ne oluyor? Küçük veya büyük kimsenin ilgilenmediği bir tekzip metni... Sonra da uğraşırsan onlar için önemi olmayan bir tazminat. Ama eğer yalan haber yaptığı ispatlanırsa medya çok önemli bir miktarda parayı, örneğin; yalan haber yaptığı günkü tüm ücretini, kazancını mağdur şahsa öderse o zaman yalan haberden eser kalmaz memlekette. Basın da sonuna kadar özgür olur, ama özgürlüğü doğrulukla sınırlanır. Kimseyi yanıltamaz.

Basiretli bir gözle basını inceleyen ferasetli insanlar basının ne yaptığını çok iyi görebiliyor. Düşünün ki, her yerde “Hastane hastane dolaştı, kimse bakmadı”, “Sedyeden düştü öldü”, “Para almadan ameliyat etmedi” gibi haberleri sürekli duyuyorsunuz, sonra acile gidiyorsunuz stres içinde, orada biraz beklediğiniz anda dahi bütün negatif düşünceler beyninize sıçrıyor. Karşınızdakini bir iyilik meleği olarak değil, size ve hastanıza her an kötülük yapabilecek potansiyel tehlike olarak görüyorsunuz. Sonrası malum…

Yıllar önce yine bir kurban bayramı arefesinde yıllık izin almıştım (bayram izni de değil) O zaman Sağlık Bakanlığındaki tek acil tıp uzmanıydım. 365 gün 24 saat görev yapyordum. Hatta bu yüzden tabip odası yılın doktoru ödülü vermişti. İzindeyken sabah telefonum çaldı, öyle acı çaldığını insan hisseder. Başhekim yardımcısı, benim de sevgili arkadaşım Aytekin Kaymakçı arıyordu. Durumumu sordu. Sonra “Şu gazeteye baktın mı?” dedi. Ben “Hayır neden?” diye sordum. “Bir haber var ama konu seninle ilgili değil, üzülme” dedi. Tabii artık durabilir miyim? Gittim, gazeteyi aldım. Sekiz sütun manşet “Doktor izinde, Azrail nöbette” Bir hasta ölmüş ve bunu benim izinde olmama bağlıyorlar. Hemen olayı araştırmaya başladım. Göğüs servisinde bir hasta arrest olmuş. Nöbetçi doktoru çağırmışlar. Hastaya müdahale etmiş, ama kurtaramamış. Bu arada hastanede duran gazeteci, telefonla doktorumuzu arayıp “Ne oldu?” diye soruyor. Bizim sevgili doktorumuz “C. hastayı kaybettik, şöyle şöyle” diye anlatıyor. Sonra da beni çok sevip beğendiğinden de ekliyor. Başar Bey olsa hastayı kurtarabilirdi. Kendini tanıtmayan, sonra dost olduğumuz bayan gazeteci soruyor “Başar Bey nerede?” İzinde olduğum söyleniyor. Ertesi gün 8 sütuna manşet. Ben yıllık izindeyim. Hasta benim hastam değil. Zaten yapacak bir şey de yok. Yaşlı terminal dönem bir hasta. Tabii sonra bütün yayınlar… yerel televizyonlarda bir hafta boy boy haber oldum. Tazminat davası açtım. Avukatım da, şimdi CHP Milletvekili olan Sn Atilla Kart. Davayı kazandım. Tekzip yayınladı gazete. Bir iki sütun. İnternette ismimle arama yapınca hâlâ o tekzip çıkar. İşte böyle.

Sadece sağlıkta değil, diğer birçok şiddet olayında medyanın etkisi var. Dizileri takip edenler bunu bilir (‘Hastam ölürse sen de ölürsün doktor!’ repliğini duymuşsunuzdur. Umarım bunu vatandaş okumuyordur).

Tabii birçok faktör var, sadece medya değil. Yetkililerin doktorlar hakkında oluşturduğu ön yargının da ciddi bir şekilde sorgulanması gerekiyor. Bunun da en az medya kadar etkin olabileceğini düşünmek gerek. Bu, aslında birçok yönden uzun uzadıya tartışılacak bir konu, umarım daha fazla bir şeyler yazmamıza gerek olmaz. Sağduyulu ve hoşgörülü bir toplum olma dileklerimle.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Serdar Yılmaz (Sağlık Memuru)
09.02.2012 10:14:32
Selamun Alyeküm hocam beni 1993-1994 yıllarında Malatya Darendeden hatırlarsınız ta o yıllardan sizin ülke insanı için çalıştığınızı biliyorum ALLAH sizden razı olsun yazınızın bir kısmını okudun çok beğendim iyi insanlar yetiştirdiniz bu güne kadar bundan sonrada iyi olacaktır sizi çok konuda örnek aldım söyleceklerim bu kadar size başarılar diliyorum ben şanlıurfa il sağlık müdürlüğünde çalışıyorum yolunuz düşerse mutlaka beklerim saygılarımla ALLAH a emanet olun
People
0
2) Gökhan Aksel (Acil Tıp Uzmanı)
18.11.2011 23:27:47
Başar Hocam çok teşekkürler, bu konu ancak bu kadar anlatılabilirdi. Ancak bence iğnenin azcık hükümete de batması gerekiyordu zira gerek sayın başbakanımız gerekse sayın bakanımız sıkça bizi hedef gösteriyor ne yazık ki. İnsanlar basın kadar özellikle hükümet temsilcilerini de çok dikkate alıyorlar. "Ben o çay içen doktora gösteririm çay içmeyi" diyen anlayış bizleri direk hedef tahtası yapmaktadır. Saygılarımla
People
0
3) ramazan inci (dr)
17.11.2011 07:49:21
Sayın Editör;
Yorumlar küçük harfle yazılırsa okuması daha kolay oluyor. Lütfen büyük harfle yazılanları düzeltiniz.
People
0
4) Ali Alper (diş hekimi)
15.11.2011 20:23:18
Geçenlerde misafir olduğum bir kongrede, Fizyoloji asistanı olan bir doktor arkadaşımızın hastaya nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda yaptığı konuşma hala aklımda!!! Ne kadar ironok değil mi? Hasta bakmayan bir insan,meslektaşımız olsa bile bize önyargıyla yaklaşıyor. Hastanın istediği şeyi yapmazsan , doktor bizi başından savdı deniyor. Hastadan tetkik istersen ,doktor para için yaptı deniyor. Suç sadece medyada mı yoksa yetkililerin sebep olduğu önyargıda mı? Bence höşgörü, sevgi, saygı eksikliği en önemli etken.
People
0
5) nil dinçer (aile hekimliği uzmanı)
14.11.2011 16:06:59
SAYIN BAŞER HOCAM,YAZINIZ ÇOK GÜZEL.BU DOLDURUŞLARLA İTİLİP KAKILMAYANIMIZ KALMAYACAK GİBİ.BENİM ANLADIĞIM GAZETECİ BİLGİLİ OLMALI,ARAŞTIRMALI,OKUMALI,YORUMLARI SORUMLULUK DUYGUSUYLA YAZILMALI.BİZDE GAZETECİ DEMEK ÇIĞIRTKAN. UCUZ HABER PEŞİNDE KOŞAN,SANSASYONDAN ÜNLENEN,MAKALELERİ SATIN ALINABİLEN KİŞİ DEMEK.ONLARDA MODA OLAN HEKİME SATAŞMAYI KENDİLERİNE YOL SEÇEN BİR GÜRUH.ÇAPA TIPTA ÇOK DEĞERLİ BİR HOCA TERMİNAL DÖNEM AC CA.LI BİR HASTANIN ÖLMESİ ÜZERİNE CAHİL,HASTA RUHLU YAKINI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ.HATIRLARSINIZ.BİR KADINDOĞUM UZMANI; HASTASININ SEVGİLİSİNİ KISKANDIRMAK İSTEMESİ NEDENİYLE İFTİRAYA UĞRADI.MANYAK SEVGİLİ ONU ÖLDÜRMEDEN DOKTOR KENDİ SİLAHINI ATEŞLEDİ.NE OLDU? ADAMCAĞIZ CANINDAN OLMAMAK İÇİN KATİL OLDU.KADIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ.DEĞERLİ ADALETİMİZ ONU SUÇLU BULUP HAPSE TIKTI. İSYAN ETMEMEK ELDE DEĞİL.HEMEN AKLIMA GELEN İKİ ACI ÖRNEĞİ PAYLAŞTIM.SSK NİŞANTAŞI DİSPANSERİNDE ÇALIŞIRKENAKUT TONSİİLT TANISIYLA BİR BAYAN HASTAYA CLİACİL MEGA YAZMIŞTIM. HASTADA ALLERJİK DERİ DÖKÜNTÜSÜ OLMUŞ GALİBA. HASTA BANA GELMEK YERİNE GAZETECİ YAKININA KOŞMUŞTU.ZİRA HANIM ALEM GAZETESİNİN YAZARLARINDAN BİRİNİN YEĞENİ İMİŞ. AKLI EVVEL BİR GAZETECİ AD SOYAD VE YERİMİ BELİRTEN DANDİK BİR KÖŞEYAZISI YAZMIŞ.BURADA PENİSİLİN TESTİ YAPMADIĞIM İÇİN SUÇLU OLDUĞUMU BELİRTİYORDU.ORAL PENİSİLİN İÇİN NASIL TEST OLABİLİR?BİLGİM DAHİLİNDE DEĞİL. CEHALETİN BÖYLESİ İÇİN AZ SİNİRİM BOZULMADI.HASTALARIM BANA KÖŞE YAZINI GETİRDİLER.''BİZ SANA GÜVENİYORUZ VE SENİ SEVİYORUZ.BU ADAM İÇİN BİRŞEYLER YAP.'' DEDİLER. GÜLERMİSİN AĞLARMISIN HALİNE DURUMLARI.TTB VE GAZETECİLER CEMİYETİNE ŞİKAYETTE BULUNDUM.ADAM YALAN YANLIŞ BİRTEZKİP YAZISI YAZDI.AMA GAZETECİLER CEMİYETİNDEN CEZA ALDI.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer