YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Zorunlu Acil RotasyonuProf. Dr. Başar CANDER

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

23.05.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Tıpta uzmanlık kurulu (TUK) eğitim konusunda yeni çalışmalar yapıyor. Uzmanlık süreleri ve zorunlu rotasyonlar yeniden belirlendi. Bu konuda uygulanan yöntem çoğu kez eleştirildi. Alınan kararlar ve uygulamalar mahkemeye taşındı. Aslında bu eğitimlerin yeniden irdelenmesi çok önemliydi. Yaşanan süreçte tabii ki sorunlar ortaya çıktı. Bu işleri yaparken ya herkesi memnun etmek mümkün olmuyor ya da işin başında olanlar konuya liyakatle yaklaşamıyorlar. Nasıl çözülecek bu işler, cevap bulmak gerçekten zor. Geçen yıl Sağlık Bakanlığı çok kapsamlı bir toplantı yaptı Antalya’da. Büyük bir organizasyonla tüm branşlar için oluşturulan komisyonlar toplandı. Çok emek sarf edildiği belliydi. Burada hem uzmanlık eğitimleri hem yapılan rotasyonlar tekrar masaya yatırıldı. Ben de acil tıp adına oradaydım. İki gün oyunca hararetli tartışmalar sonucunda bir program ve rotasyon takvimi belirledik. Daha sonra bu kısmen değiştirildi, ama önemli ölçüde istediğimiz şekilde hazırlanıyor. Sadece istediğimiz rotasyonlarda bazı değişiklikler yapıldı. Hangi gerekçeyle olduğunu öğrenemedik, ancak bildiğimiz bir şey var ki, TUK’ta acil tıp uzmanı yok. Yine de acil tıp için son sözü onlar söyledi.

Değinmek istediğim konu bu değil aslında. TUK’tan ziyade tüm branşların komisyonları hakkında. Orada branş komisyonlarını ziyaret ederek, sonra da TUK’a yazarak acil tıp rotasyonunun gerekliliğini ifade ettik. Derdimiz artık acil tıbbi müdahalelerin giderek önem kazandığı dünyamızda mümkün olduğu kadar çok branşta acil tıp rotasyonunun yapılmasını sağlamaktı. Çünkü bir doktorun, özellikle kliniğinde hasta takip eden uzman doktorlarımızın acil müdahalelerden uzak kalması düşünülemez. Özellikle kendi branşı dışındaki acil hayati patolojileri tanıması ve müdahale etmesi gerekiyor. Örneğin; bir ortopedi veya fizik tedavi kliniğinde hipoglisemik koma gelişemez mi? Ya da hava yolu tıkanıklığı? Hemen müdahale edilmesi gereken ritm bozuklukları? Şok tablosu vs. Peki bu veya saymadığımız acil durumlar için yeterli bir eğitim sağlanabiliyor mu? Altı yıllık eğitimde 2 aylık bir intörnlük süresi var acil tıp için. Bu yeterli mi? Uzmanlık öğrencileri için de acil tıp eğitimi gerekmez mi? Bilmem ne rotasyonu yapan uzmanlık öğrencilerinin, ayrıca acil tıp rotasyonu yapmaları faydalı olmaz mı? Bu talebimizin karşılığı ne oldu biliyor musunuz? Sadece ortopedi, spor hekimliği, psikiyatri gibi toplam dört beş branş öyle bir rotasyonu istedi. Komisyon üyeleri bu seçimleri neye göre yaptılar? Hepsi aslında kendi alanında söz sahibi insanlar. Branş komisyonlarından bahsediyorum, TUK’tan değil. Peki birçok konuda fikir üretip akıl veren kişiler neden bunun önemini düşünmüyorlar? Biz yanlış bir şey mi istiyoruz?

O zaman isteğimizin referanslarına bakalım. Gelişmiş dünyada, Avrupa ülkelerinde, İngiltere’de, ABD’de nasıl sağlanıyor? Öncelikle bizim araştırmalarımız şunu gösteriyor ki, acil tıp eğitimi en önemli konulardan biri. Tıp öğrenciliği döneminde çok fazla önem veriliyor. Yetmiyor, birçok ülkede uzmanlık eğitiminden önce acil tıp deneyimi isteniyor. Acil kredisi oluşturmanız nöbet tutabilme yeterliliği oluşturmanız, gerekiyor. Öyle işi şansa falan bırakmıyorlar. Acil tıp uzmanlığını ayrı değerlendiriyorlar, diğer tüm branşlarda da acil servis çalışmalarınızı inceliyorlar. Örneğin; İngiltere’de 6 ay acilde çalıştıktan sonra uzmanlık eğitimine başlayabiliyorsunuz.

Tüm bunları bir tarafa bırakalım. Sizce bir genel cerrah patoloji rotasyonu yapıncaya kadar acil tıp rotasyonu yapsa daha iyi olmaz mı? Bunu diğer tüm branşlar içinde sorgulamak gerekiyor.

Bu konuya neden değiniyorum biliyor musunuz? Geçenlerde bir anket yaptık. Resüsitasyonu ne kadar biliyoruz diye? Hangi kılavuzlara göre müdahale ediyoruz? Ayda kaç resüsitasyon yapıyoruz vs.? Sonuçları açıklayamıyorum (çok kötü olduğundan), ama maksadımı aştımsa özür dilerim, ama bu sanki bir nüfus planlaması...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer