YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Nihayet Diş Hekimliğinde Uzmanlık ÇıktıProf. Dr. Bülent KESİM

Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Prof. Dr. Bülent KESİM

02.05.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Bilindiği üzere diş hekimliğinde uzmanlık ve hekimliğini ilgilendiren diş ağız diş sağlığı teknikerliği ile diş protez teknikerliğini tanımlayan yasa Meclis Genel Kurulundan geçti.

Öncelikle diş hekimliğinde uzmanlığı ele alırsak; bu yasa ile diş hekimliği eğitimi alıp, üzerine 4-5 yıl doktora yapmış olan diş hekimlerinin maduriyetleri giderilmiş olacaktır. Çünkü,

Kamuda çalışan doktoralı diş hekimleri:

• 1 derece kıdem almaları dışında doktorasız diş hekimlerinden hiçbir farkları yoktu,

• Doktora dalları dışında çalışmaya zorlanmaktaydı,

• Doktorası olmayan diş hekimleri amirleri olabilmekteydi,

• Hatta doktora yaptığı için tabiri caizse enayi gibi görülmekteydi,

• Uzman ödenek ve haklarından yararlanamamaktaydı.

Serbest muayenehanesi olan doktoralı diş hekimleri:

• Tabelalarında doktora dallarını belirtmeleri Türk Diş Hekimliği Birliği (TDB) yönetimi tarafından engellenmiş, doktora dallarını belirtenler hakkında disiplin cezaları verilmiştir.

• Doktora yaptıkları için adeta TDB tarafından cezalandırılmışlardır. Doktoralı diş hekimlerinin tabela haklarını kısıtlamak için hemen hemen tamamı doktorasız diş hekimlerinden oluşan TDB yönetimi tarafından kararlar alınmıştır.

Bu sütunda yayınlanmış 14 Haziran 2010 tarihli yazımda da olduğu gibi, doktoraya sahip çıkıldığı takdirde diş hekimliğinde uzmanlığa gerek olmadığını defalarca belirttim. Ancak yukarıda belirttiğim sorunları gidermek için en ufak bir girişimde bulunmayan çevrelerin uzmanlık yasasına karşı çıkmaları son derece anlamsızdır.

“Türk Diş Hekimleri Birliği meslektaşlarının belirli alanlarda uzmanlaşmasına hiçbir zaman karşı olmamıştır, karşı değildir” şeklindeki söylemler gerçek dışıdır. Bazı dalların uzmanlık için bilimsel verilerden uzak olduğunu TDB yönetimi söylemiş, ancak çeşitli derneklerden gönderilen bilimsel veriler TDB tarafından yok kabul edilmiştir. Maalesef tüm diş hekimlerinin birliği olması gereken TDB yönetimi doktoralı diş hekimlerinin haklarını savunmadığı gibi, bizzat  engelleme yoluna da gitmiştir.

TDB internet sayfasında 07.04 2011 tarihinde yayınlanan yazıda “Doktoralı meslektaşlarımızın eğitimleri sırasında ve eğitim sonrasındaki özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde yaptığımız önerilere rağmen, günümüze kadar Bakanlık ve YÖK tarafından herhangi bir düzenleme yapılmamasının sorumlusu olmadığımız gibi, bir gecede yüzlerce uzmanın sisteme dâhil edilmesi ve sonrasındaki hizmet sunumunda yaratacağı sorunların da sorumlusu olamayacağımızı sağduyu sahibi meslektaşlarımız kabul edecektir.” şeklindeki ifadenin neresi doğrudur? Doktoralı diş hekimlerinin eğitim sırasında ve sonrasındaki özlük hakları için TDB hangi girişimde bulundu? Muayenehane tabelasında doktora dalının belirtilmesi engelleyen TDB yönetiminin doktoralıların özlük haklarının iyileştirilmesi için öneriler sunduğuna inanmak saflık olur.

Doktoralıların yukarıdaki sorunları giderilseydi uzmanlıktan ne farkı kalırdı, diye sorulabilir.

Farkları sıralarsak;

• Doktora yükseköğrenim olduğu için fakültelerde verilmektedir, uzmanlık devlet hastanelerinde de verilebilecektir.

• Doktora üniversitelerin sağlık bilimleri enstitülerine bağlı bir eğitimken, uzmanlık Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitimdir.

• Doktorada diploma verilirken, uzmanlıkta uzmanlık belgesi verilir.

• Doktora varken uzmanlık alanlarının sınırlarının belirlenmesi gibi bir sorun yokken, uzmanlıkta uzmanlık alanlarının sınırlarının belirlenmesi birçok soruna yol açabilecektir.

Sonuç olarak doktoralı diş hekimlerinin sorunları uzmanlık yasası olmadan çözülemediğinden yasanın çıkması olumlu olmuştur. Uzmanlığa halk sağlığı açısından bakılırsa:

• Her diş hekiminin her şeyi bilmesi mümkün değildir. Günümüzde diş hekimliği, yüz-yüz elli yıl öncesi gibi diş çekmekten ibaret değildir. Gelişen bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek için uzmanlık gereklidir.

• Bu tedavi yaklaşımları bazı çevrelerce önerildiği gibi birkaç aylık kurs programları ile diş hekimliği eğitim süresinin 6 yıla çıkartılması vb. şekilde öğretilemez. Uzmanlık süresi en az 3-4 yıldır. Bu süre bile uzmanlık tecrübesi için yetmeyebilir. Kaldı ki, birkaç aylık sürelerde uzmanların uygulayabileceği tedaviler öğretilmeye kalkıldığında hastalara zarar verilmesi olasıdır. Bir bilgi verilecek ise tam verilmelidir. Yarım yamalak bilgiler hata riskini yükseltir.

Pratisyen ve uzman diş hekimlerinin yetki ve sınırları doğru belirlendiği takdirde “Uzmanlık çıkarsa pratisyen diş hekimleri ne yapacak, işsiz mi kalacak?” sıkıntıları da giderilmiş olacaktır.

Yasadaki diş hekimliğini ilgilendiren ikinci konu; ağız ve diş sağlığı teknikerliği ile diş protez teknikerliğinin tanımlanmış olmasıdır. Bu iki mesleğin tanımlanması da bence çok olumludur.

Ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kamu ve özel kurum/kuruluşlarda diş hekimine yardım eden kişiler genellikle sağlık eğitimi almamış ya da diş hekimliği dışında sağlık eğitimi almış kişilerden oluşmaktadır. Diş hekimliği ile ilgili eğitim almamış personelin diş hekimine yardımcı olması yetersiz olmakta veya bazı şeyleri öğrenmesi uzun zaman almaktadır. Bu nedenle bazı üniversitelerde sağlık meslek yüksekokullarına bağlı ağız-diş sağlığı programları zaten açılmıştı. Ancak yasal bir zemine oturmadığı için bu okullardan mezun olanların durumu belli değildi. Bu yasayla diş hekimliği yardımcı personelinin tanımlanması daha iyi ağız ve diş sağlığı hizmeti verilmesi açısından çok olumlu olmuştur.

Aynı şekilde diş protez teknikerliği de yasal zemine tam oturmuş değildi. Genellikle diş protez laboratuvar işleri usta-çırak ilişkisi ile öğrenilmekte, sonuçta diş hekimliği terimlerinden bile habersiz kişilerce sağlıkla ilgili protez hizmetleri verilmekteydi. Yine bazı üniversitelerde sağlık meslek yüksekokullarına bağlı ağız-diş sağlığı programları zaten açılmıştı. Yine yasal bir zemine oturmadığı için bu okullardan mezun olanların durumu belli değildi. Bu yasayla, diş protez laboratuvar işlerini bu okullardan mezun kişilerin yapmalarının daha kaliteli ve sağlıklı protezlerin üretilmesini sağlayacağı düşüncesindeyim.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Aytaç Bacinoglu (Diş Hekimi)
10.09.2014 16:30:11
Merhabalar,
Bülent Hocaya katılıyorum. doktora yapan arkadaşlarımızın özlük hakları iyileştirilmeliydi uzmanlık çıkmamalıydı. Her şeyi karıştırmak içinden çıkılamaz bir hale sokmak konusunda dünyada birinciyiz ne yazık ki.
People
4
2) fatih yüce (dişhekimliği dönem 4 örencisi)
16.12.2011 21:39:24
uzmanlık yasasının çıkması hem mesleğin prestiji hem de adalet açısından olumlu karşılıyorum ve doktoranın hekimlikle bağdaşan üst eğitim düzeyinde olmaması haksızlktı .umudum sınav ve adaletle gelecek yeni nesil hocalar daha anlayışlı ve öğrencileri sömürüp hakaret etmeyecek insanlar olması.
People
0
3) Uzman Diş Tabibi (halen diş tabibi)
26.10.2011 11:38:08
Bülent Bey merhabalar. Tabi yazınız biz tüm Doktoralıların durumunu ortaya koymakla birlikte uzmanlığın Doktoralılara ne kazandırdığını şu gün itibariyle net olarak ortaya koymamaktadır. Neden mi? Uzman Diş Tabibi kamuda çalıştığında Uzman tabiplerle 2006 yılının ek ödeme genelgesine göre aynı ek ödemeyi alırken yayımlanan yeni bir genelgeyle http://www.performans.saglik.gov.tr/content/files/duyurular_2011/2011/01_subat_2011/0809distabibidoktora.pdf katsayıları 2,50 dan 1,30 düşürülerek pratisyen tabiplerle aynı gelir seviyesine indirgenmişlerdir. Ben size şimdi soruyorum UZMANLIK NEYE YARADI?Sorumluluklarımız artarken ek gelirimiz bir diş tabibiyle neredeyse aynı oldu. Üniversitelerde durum nasıldır bilmiyorum ama ADSM lerde çalışan Uzm. Diş Tabipleri halen diş tabibi olarak 1,10 üzerinde katsayı ile performans ek geliri elde ediyorlar 1,30 verseler ne olacak ALLAH AŞKINA. Bari 1,10 kalsaydı da meslek camiamız içerisinde bu kadar RENCİDE EDİLMESEYDİK..
People
0
4) ercan k (diplomasız diş teknisyeni)
17.09.2011 09:26:02
sayın hocam ve hocalarım neden benim gibi bu işe yıllarını vermiş sizlere kölelik yapmış sizlerin her istedigini buzamana kadar yapmış sizlere paralar kazandırmış diplomasız teknisyenlere tekmeyi vuruyorsunuz neden bizleri hor görüyorsunuz halen yapıyorum bu işi yapmayada devam edecem okuldan yetişen arkadaşlar yokken bizler vardık okuldan eksik bilgiyle gelip bizler yetiştiriyoruz ama hor görülen yine diplomasız teknisyenler bizlerin sizin üzerinizde hakkımız var magdur durumdaki bizler içinde çalışabilir belgesinin verilmesini rica ediyorum birazdas bizler için ugraşın sizde biliyorsunuzki diplomasız teknisyenler olmadan bu iş olmaz saygılar
People
0
5) kubilay kaplan (diş hekimligi ögrencisi)
28.08.2011 02:27:53
dus gelirse bu sadece insanların üniversitelere zincirlere bağlı kalmasına sebep olacaktır başka getirisi yoktur.5 sene uzmanlıktı doktoraydı yapılarak bu iş olmaz 5 senelik eğitim ve stajlar yeterlidir gerisi sadece tecrübe ve kendini geliştirmedir.kaldı ki anayasa mahkemesinde bekliyor şuan.
People
1
6) DENİZ AKGÜL (DİŞ HEKİMİ )
19.07.2011 09:52:14
ÇOK SEVİNDİM BU DUS İŞİNE.UZMANLIK KÜRSÜLERİN TEKELİNDEN ÇIKMIŞ OLACAK.DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK TORPİLLİ HOCA ÇOCUKLARININ OLMAYACAK.BENİM FAKÜLTEMDE BİZİM DÖNEMDE TÜM OKULDAKİ HOCA ÇOCUKLARI ŞUAN UZMAN:)EN AZINDAN DAHA İYİ UZMANLAR YETİŞECEK .BİR ARAŞTIRMA YAPILSIN KAÇ TANE FAKÜLTE BİRİNCİSİ UZMAN OLABİLMİŞ ŞİMDİYE KADAR.EN AZINDAN ÇALIŞKAN ARKADAŞLARIMIZ UZMANLIĞI HAKEDECEK.
People
0
7) sertan (doktora öğrecisi)
08.05.2011 19:45:54
DUS un cıkması mesleğimiz adına çok iyi oldu, umarım bu fırsat iyi değerlendirilir. biz kadrosuz okuduk bari yeni gelecek arkadaşlarımız daha insani şartlarda yaşasınlar. bu ülkenin gencleri iyi şeyleri de hak ediyor
People
0
8) Muammer Gözlü (Dişhekimi Periodontoloji Doktoru)
07.05.2011 23:06:58
Sevgili Bülent hocam,
çok teşekkürler....Tüm doktoralıların ve doktora eğitimini sürdüren kimselerin tercümanı olmuşsunuz.
Emekleriniz için teşekkürler...

People
0
9) pratisyen diş hekimi (diş hekimi)
07.05.2011 14:36:09
bu yasa iyi ki çıktı kamuda çalışan bir pratisyen diş hekimi olarak iş yüküm epey azaldı artık sadece muayene yapıp reçete yazacağım çünkü hastaya herhangi başka bir müdahale uzmanlık gerektiriyor onları uzman arkadaşlara sevk edeceğim.oh be
People
1
10) torba yasaya karşı (diş hekimi)
02.05.2011 19:51:22
danıştayın doktoraya uzmanlık verilemeyeceği kararını açıp bir daha okuyun lütfen ders niteliğindedir tabi hukuka inancınız varsa.
amir falan gibi sözlerede hayretle bakıyorum bu nasıl kompleks böyle.
bu meslek zanaattır öyle doktora uzman doçent falan dinlemez bilgiye ulaşmanın başka yolları mevcuttur, aslolan kendini yetiştirmektir.saygılar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer