YAZARLAR

Tüm Yazarlar

HoşgörüProf. Dr. Cihat ÜNLÜ

Türk-Alman Jinekoloji Derneği Başkanı

Prof. Dr. Cihat ÜNLÜ

03.11.2008, Pazartesi

Tüm Yazıları
Gün geçmiyor ki gazetelerde bir hastanenin acil servisinin, hasta yakınları tarafından basıldığını ve doktorlarla diğer sağlık personelinin darp edildiğini okumayalım. Gerekçe; hastalarına yeterli ilginin gösterilmeyişi. Ancak gerçek sebebin bu olmadığı, bu saldırgan davranışların ardında pek çok toplumsal gerçeğin olduğu kanaatindeyim.

Günümüzde ülkemizdeki hemen tüm hastanelerin acil servislerinin yenilendiğini, buralarda pek çok ameliyatın yapılabildiğini biliyorum. Bir zamanlar acil servis yönetiminde görev almış bir hekim olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, acil servislerimiz 10-15 yıl öncesine göre çok daha iyi, planlı ve koordine bir hizmet veriyor. Ülkenin geneline yayılmış bir 112 Acil Ambulans Servisi var. Ancak buna rağmen her ülkede olduğu gibi zaman zaman acil servislerde kapasitenin çok üzerinde bir hasta müracaatı oluyor. Hele bir de trafik kazası sonucu pek çok yaralı peş peşe aynı acil servise gelmişse, kaotik bir durum yaşanabiliyor. Böyle bir durumda elbetteki önceliği hayati tehlikesi bulunan hastalar alıyor. Benzer sorunlar gelişmiş ülkelerde de yaşanabiliyor. Geçenlerde, ABD’deki bir psikiyatri acil servisinde yaşananlar bunun en son örneği. Hastane güvenlik kamerası yaşlıca bir hastanın acil servise geldiğini ve bekleme salonunda bir koltuğa oturduğunu saptamış. Hasta tam 20 saat süreyle orada oturuyor. Tam karşısında çalışan görevlilerden tek bir kişi bile hastayla ilgilenmiyor. Hasta 20 saatin sonunda aniden koltuğundan düşüyor ve ölüyor. Burada elbette görevlilerin bir ihmali söz konusu. Gerekli soruşturmalar ve cezalandırmalar yapılıyor. Ancak, hasta yakınlarının acil servis çalışanlarına bir saldırısı olduğunu duymadım!

Hoşgörü eksikliğini toplumun her kesiminde giderek artan oranlarda görmeye başladık. Geçen hafta Adana’da yaşananlar bunun başka bir örneğidir: 2 çocuk fırın kuyruğunda kavga ediyor. Muhtemelen biraz sonra öpüşüp, barışacaklar. Ancak buna izin verilmiyor. İşin içine aileler, aşiretler karışıyor ve bin kişi, evet tam bin kişi taş, sopa ve silahlarla birbirine giriyor. Polis olayları gaz bombası ile yatıştırıyor. Onlarca yaralı var.
Anlayış ve hoşgörüden yoksun bencil insanlar bilmelidirler ki bir gün saldırdıkları hekimlere muhtaç olacaklardır.

Unutulmamalıdır ki topluma hedef gösterilen hekim, hem görevlerini fedakarca yerine getirmekte, hem de oğluna stadyumda helikopterli sünnet düğünü yapan emlakçının bir yılda ödediği verginin iki katını, sadece bir ayda devletine ödemektedir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)