YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Laparoskopik Cerrahi Neden Yeterince Tercih Edilmiyor?Prof. Dr. Cihat ÜNLÜ

Türk-Alman Jinekoloji Derneği Başkanı

Prof. Dr. Cihat ÜNLÜ

02.05.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Yirmi beş yıl kadar önce Prof. Dr. Camran Nezhat’ın video laparoskopiyi keşfiyle laparoskopik cerrahide gerçekten yeni bir çağ başladı. O zamana kadar iki büklüm, hastanın karnına eğilerek yaptığımız laparoskopik ameliyatları artık ekranda izleyerek yapmaya başladık. Derken genel cerrahlar ve ürologlar başta olmak üzere diğer cerrahi branşlar da bu hasta dostu mucizevi yöntemi kendi alanlarında uygulamaya başladılar.

Peki bugün acaba jinekolojik ameliyatlarımızda laparoskopi tercihimiz ne orandadır? Ülkemizde bu konuda yapılmış olan bir istatistik yok. Ancak geçtiğimiz günlerde  İstanbul’da yapılan 5. Uluslararası AAGL Minimal İnvasiv Jinekoloji Kongresi’nde Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ndeki rakamlar sunuldu. Halen tüm ABD genelinde yapılan histerektomilerin sadece yüzde15 kadarı laparoskopik olarak gerçekleşiyor.

Minimal invaziv bir yöntem olan laparoskopik operasyonlar hem hasta hem de hekim için pek çok avantaj getiriyor. Bunlar arasında karında kesi olmaması, kısa hastanede kalış süresi, peritona minimal travma yapılması gibi pek çok nedeni sayabiliriz. Peki bu kadar avantajlı bir yöntem neden ABD’de bile yeterince tercih edilmiyor? Üstelik günümüzde laparoskopide kullanılan enerji kaynakları mükemmel düzeye ulaşmışken, keza laparoskopik enstrümanlar adeta operasyonu kendi başına gerçekleştiriyor iken ve uluslararası toplantılar dünyanın her yerindeki meslektaşlara ulaşıyor iken. Bu toplantılarda yapılan canlı ameliyat yayınlarında operatörlerle her türlü detayı konuşabilmek mümkün. Dünyanın pek çok yerinde laparoskopik cerrahi eğitim merkezleri var. Bunların çoğunda canlı domuzlar üzerinde eğitim almak mümkün. Keza, laparoskopi ve histeroskopi “trainer”ları son yıllarda çok gelişti. Ülkemizde de çok sayıda mevcut olan bu “trainer”lar size hasta karnındakine benzer bir çalışma ortamı sunuyor. Hatta robotik cerrahinin yaygınlaşmasıyla beraber, operatör oturduğu konsoldan çay ve kahvesini yudumlayarak ameliyatını yapabiliyor.

Gelelim yeniden az önceki sorumuza. Neden laparoskopik cerrahi bütün bu gelişmelere ve saydığımız avantajlarına rağmen arzu edilen hızlı gelişmeyi gösteremiyor? Kanaatimce bunun önde gelen sebebi komplikasyon oranlarının yüksekliğidir. Eğitim süreci konvansiyonel cerrahiye göre daha uzun ve yoğun  bir çalışma gerektiren bu yöntem, özellikle ileri tekniklere geçtikçe, daha fazla komplikasyon içermeye başlıyor. Buna bir de tüm dünya ülkelerinde ve ülkemizde giderek artan malpraktis davalarını eklersek, pek çok cerrah, “Neme lazım laparoskopi, ben açık cerrahi ile de aynı işi yapıyorum nasılsa” diye düşünmeye başlıyor.

Öte yandan, laparoskopik cerrahinin avantajlarını medya ve internetten öğrenen hastalar, giderek hekimlerini daha fazla zorlamaya ve operasyonlarını minimal invaziv cerrahi ile gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu durumda bizlere düşen görev, temsil ettiğimiz kurumlar ve dernekler vasıtasıyla meslektaşlara “sürekli laparoskopik cerrahi eğitimi” vermek olmalıdır. Bu nedenle, yaklaşık 20 yıldır, her 2 yılda bir düzenlediğimiz Türk-Alman Jinekoloji Vakfının bu yılki kongre programında laparoskopik cerrahi oturumlarına daha fazla yer verdik. Kongre açılışında 4 Mayıs akşamı laparoskopinin duayen hocası

Prof. Dr. Camran Nezhat’ın “Operatif laparoskopi ne zaman tüm laparotomilerin yerini alacak” konulu konuşmasına sizleri davet etmekten mutluluk duyuyorum.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) obgyn (hekim)
08.05.2011 16:43:12
biz hala bunları tartışırken, yakın gelecekte gelişmiş ülkelerde açık,laparoskopik veya benzeri tüm cerrahiler sayıca çok azalacak gibi duruyor.saygı duyduğum bir hocamızın, eski bir sözüdür : ' cerrahi , tıbbın aczidir '.
People
0
2) BÜLENT Duran (Prof. Dr.)
04.05.2011 22:33:30
laparaskopik işlemler, daha güvenli, daha kısa süreli, daha az invaziv, daha çok hasta dostu, post operatif dönemi daha kaliteli girişimlerdir. Bu konuda deneyimli ellerde yapılmalıdır. Biz kliniğimizde neredeyse tüm operasyonları bu yolla yapıyoruz, asistanlarımız da laparaskopiyi öğrenerek, yaparak yetişiyor, yakın çevredeki uzmanlara da kısa süreli kurslar düzenleyerek neler yapıldığını görmelerini amaçlıyoruz, sanıyorum çok yakın bir gelecekte operatif laparaskopi laparatominin pabucunu dama atacak, saygılarımla.
People
0
3) baran ince (hekim)
03.05.2011 19:40:47
asıl sorun yetenek degıl asıl sorun donanım ve yardımcı eleman eksıklıgı
People
2
4) Objin (Dr)
03.05.2011 09:55:29
Laparoskopik girişimler, daha tehlikeli, daha teknoloji bağımlı, daha pahalı, eğitim süreci daha uzun girişimlerdir. Laparoskopi ile yapılan her işlem daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli biçimde laparotomi, mini laparotomi veya vajinal yoldan yapılabilir. Nezhatın sorusuna cevap " moleküler biolojide sağlanan gelişmeler ameliyatların %90ını lüzumsuz hale getirdiğinde" olabilir.
People
1
5) ismet yavaşcaoğlu (Prof Dr)
02.05.2011 17:39:36
Sadece Ürolojik Laparoskopik ameliyatlar için diyebilirim ki; laparoskopik yöntemler hem süre açısından daha kısa hem çok daha az maliyetlidir. Saygılarımla...
People
1
6) hsk (dr )
02.05.2011 17:11:21
bir çeşit ego tatmini yöntemi de ondan. tüp ligasyonu on dakikalık iş. hemde spinal ile. laparoskopiye başlaman 20 dakika, genel anestezi altında. en zor histerektomi 50 dakika. canın isterse kombine spinoepiduralle de yapabilirsin. laparaskopik histerktomiye ancak o sürede başlarsın. açıkta kanarsa parmağını basarsın durur. kapalıda açayımmı acaba derken hasta bir ünite kanar. eğer büyük cerrah biyik açar demiyorsan 6-7 cm insizyon yeter. zaten daha büyük insizyon gerekirse laparoskopik olarak da çıkaramazsın. onkolojik cerrahide kullanımı zaten fecaat. dokunmadan hissetmeden lenf nodu diseksiyonu olur da ne kadar olur. bu işin gidişatı sanki HRT ninki gibi olacak. şimdilik herşey harika. bakalım on yıl sonra aynı şeyleri söyleyebilecekmisiniz. insanları en iyi cerrahinin bu şekilde yapıldığına ikna etmeye çalışmak gerçekleri gizlemektir. bir art niyetde var sanırım. periferde çok düşük komplikasyon oranlarıyla yapılabilen cerrahilerin yapılmasını engellemek. laparoskopik cerrahiler halen deneysel kabul edilmelidir. özellikle de onkolojide. ne demişler primium nihil nocere. en deneyimli ellerde bile ölümcül komlikasyonlara açık bir yöntemin gold standar kabul edilmesi mümkün değildir. hastalar üzerinde ego mastürbasyonu yapmaktan vazgeçin. geçmezseniz bir gün birisi size niçin illa kapalıda ısrar ettiğinizi sorar. o zaman profluk falan da sökmez. illa langırt oynayacaksanız infertilite hastalarında oynayın.
People
0
7) kdcu (dr)
02.05.2011 10:15:33
Sayın hocam şu anki perfonmansa göre 1 laparoskopik cerrahi yaparken 3-5 tane açık ameliyat yapmak mümkün. karşılığının alınamadığı bir işi neden yapalım ki?
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer