YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bu Komedi Bitsin Artık!Prof. Dr. Erol ÖZMEN

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erol ÖZMEN

17.09.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Üniversitelerde öğretim üyesi alımlarında ne yazık ki ülkemizin tipik davranış örüntülerine rastlanır. Resmi kurallar başka, uygulanan kurallar başkadır. Atamaların nasıl yapıldığını, sıradan öğretim üyesinden yüksek öğretimdeki en üst yöneticiye kadar bütün yöneticiler bilir. Genelde de, tek tük resmi itiraz dışında olup bitene herkes uyum gösterir.

 

Mevzuata bakıldığında ise öğretim üyesi alımlarını düzenleyen hükümlerin 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nde düzenlendiği görülmektedir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda bir üniversite biriminde açık bulunan yardımcı doçentlik, doçentlik ve profesörlük kadrolarının isteklilerin başvurması için rektörlükçe ilan edileceği ve Üniversitelerin “… Yükseköğretim Kurulunun onayını almak suretiyle, münhasıran bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik olarak, bilim disiplinleri arasındaki farklılıkları da göz önünde bulundurarak, objektif ve denetlenebilir nitelikte ek koşullar…” belirleyebileceği hükme bağlanmıştır. Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nde de ilgili Yasa ve Yönetmelik hükümleriyle öngörülen koşulların yanı sıra doçentliğe atama ile yardımcı doçentliğe ve profesörlüğe yükseltme ve atamalarda ilan edilen bir kadroya başvurabilmek için yükseköğretim kurumları tarafından belirlenen ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından uygun bulunan asgari ölçütleri sağlama koşulu aranmaktadır. Yönetmelik dikkatli biçimde incelendiğinde, yardımcı doçentlik ile doçentlik kadrolarına atamalarda bulunmayan bir hükmün profesörlük kadrolarına atamalar ile ilgili hükümlerde bulunduğu (“…bilim dallarını ve aranan nitelikleri, kadronun devamlı veya kısmi statüde olduğunu da belirterek…”) görülmektedir.

 

Son haftalarda çıkan bazı ilanlara bakıldığında ise mevzuatın getirdiği kurallara uyulmadığı, öğretim üyesi alımlarında keyfi niteliklerin arandığı görülmektedir. fiimdi lütfen elinizi vicdanınıza koyup, ilanlarda alınmak istenen öğretim üyelerinde aranan nitelikleri okuyunuz:

1. Tıbbi biyoloji ana bilim dalı yardımcı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Kardiyovasküler hastalıklara genetik yatkınlıklar üzerine çalışmaları olmak.

2. Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları ana bilim dalı profesörlük kadrosu için aranan nitelik: Epidemiyolojik uyku-davranış araştırmaları konusunda SCI ve SSCI yayınları olmak.

3. Göğüs cerrahisi ana bilim dalı profesörlük kadrosu için aranan nitelik: Tercihen pulmoner tromboendarterektomi konusunda en az iki yıl deneyimi olmak.

4. Kulak burun ve boğaz hastalıkları ana bilim dalı yardımcı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Ankaferd’in nazal mukozaya etkisi üzerine deneysel çalışması olmak.

5. Enfeksiyon hastalıkları ana bilim dalı yardımcı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: En az iki yıl sağlık eğitimi tecrübesi olmak

6. İç hastalıkları ana bilim dalı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: En az üç yıl yurt dışı tecrübesi olmak, yoğun bakım konusunda tecrübeli olmak.

7. Kardiyoloji ana bilim dalı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Koroner fistüllerin perkütan tedavisi konularında deneyimli olmak.

8. Enfeksiyon hastalıkları ana bilim dalı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Kardiyovasküler infeksiyon konusunda çalışmaları olmak.

9. Anesteziyoloji ve reanimasyon ana bilim dalı yardımcı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Yoğun bakım hastalarında bispektiral indeks ve klinik sedasyon skalaları ile ilgili çalışma yapmış olmak.

10. Kardiyoloji ana bilim dalı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Koroner arter hastalığında moleküler parametreler konusunda çalışmış olmak.

11. Göğüs hastalıkları ana bilim dalı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Tüberküloz, uyku hastalıkları ve çevresel-mesleki akciğer hastalıkları alanında araştırma yapmak ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından verilmiş pnömokonyoz okuyucu sertifikasına sahip olmak.

12. Tıbbi mikrobiyoloji ana bilim dalı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: Candida türlerinin virülans faktörlerinin araştırılması ve genotiplendirilmesi ile ilgili çalışma yapmış olmak.

 

Aranan koşullara bakıldığında, ilan ile belli bir kişinin alınmaya çalışıldığı tartışma götürmeyecek biçimde açık olarak görülmektedir. Bu durum insanın aklına ister istemez, alınmak istenen öğretim üyesinden başkasının başvurmasını tümüyle önlemek için aranan şart olarak “adı ve soyadının filan filan ve babasının adının da falan olması” şeklinde bir ibare konulması gerektiğini getiriyor.

Mevzuat böylesi koşullar konmasına izin vermezken bu tür koşulların giderek yaygınlaşması açıkça bir yozlaşma işaretidir. YÖK’teki tüm yöneticilerin durumu bilmelerine karşın olup bitene çeşitli gerekçelerle seyirci kalması da keyfi uygulamaları meşrulaştırmaktadır.

 

 Yükseköğretim mevzuatı yenilenirken üniversitelerde iç barışı bozan bu keyfi uygulamalara son verilmelidir. Öğretim üyesi alımlarında çeşitli nitelikler arandığında bunların ‘makul’, ‘nesnel’, ‘gereksinim duyulan’, ‘kuruma katkısı olacak olan’, ‘kabul edilebilir’ ve ‘bugün ve gerektiğinde yıllar sonra hesap sorulabilen’ özellikler olması sağlanmalıdır.

Bu komedi bitsin artık!

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) laconic (öğ üye)
24.09.2012 23:53:24
sayın hasan eren,
bu siteye makale dahil açık isim ve adresimle yazdığım her yazıya değerli meslekdaşlarımdan yazının içeriğe değil, tanımadıkları, yüzünü görmedikleri kişiye gereksiz hakaret, saldırı geldi.
baksanıza açık ismimi yazsam "paralayacak gibi" uslup kullanmışınız.
fikir doğru.
kimden gelirse gelsin.
adayın parmak izini tanımlayan ilanlar var.
niye başkası başvurmasın diye..
buna karşın başvurmuş puanı yüksek olduğu halde parmak izi tutmamış çok sayıda aday biliyorum idari yargıda kazandı.
bakın bugünkü gazeteden ilanla bu tartışmayı bitiriyorum.
akademik sistemi kişiye özel ilanlar yaparsanız akraba evliğiği gibi olur. nesiller sağlıklı olmaz.

bozok ünv tıp genel cerrahi: yard doç: ek kriter: Türk patent enstitüsü tarafından cerrahi alet faydalı model belgesi almak..

bozok gelişmekte olan bir tıp: bırak daha iyileri gelsin ..hayır.. belli ki arifi tarif eden ek kriter var.

tekkeyi bekle çorbayı iç...
tekke ile üniversite arasında ne fark kalır.
laconic: latince terim: özlü söz
People
0
2) baran ince (hekim)
24.09.2012 15:52:30
bakın biz gelişememiş insanların oluşturduğu bir ülkeyiz.bizde ahbap çavuş ilşkisi olmassa hayat bize tatsız ve anlamsız gelirr.her doç ya da prof.olanın geçmişinde böyle ayak oyunları komediler olmuştur,olacaktır.çözümm mü tus gibbi hem bilim hemde yabancı dil sınavı yaparsın,ak ..,kara ... ortaya çıkarrr.
People
0
3) hasan eren (öğr.üye)
24.09.2012 15:18:10
laconic diye bir öğr. üyesi????
ismi yanlış ama fikirleri doğru
ismini vermiyor ama fikir beyan ediyor
ismin yaşa...
People
0
4) laconic (öğr üye)
23.09.2012 16:10:04
sayın öğretim üyesi hasan eren,
tamamen yanlış düşünüyorsun.
1- öğretim üyesi için açılan kadro ilanı kişiye teslim değildir. dışarıdan başvuranlara açıktır.
2-senin yıllarca bir kuruma emek vermen senin orada otomatik yükseltileceğin anlamına gelmez.sen başvurandan iyi isen zaten alınırsın.
rektörün adamı ol, işi garantiye bağla, bir konuda özelleşme, iyi olma, yayın yapma, sonra emek verdim diye bekle. "tekkeyi bekle çorbayı iç".. mantığı çağdaş üniversiteye uymaz.
niye dışardan gelecek adamdan korkuyorsun. demek ki yayının az, çalışmamıssın.
hazır lob akademik kadro bekliyorsu.
3-üniversitelerin akademik kalitesi için 'akraba evlilikleri'ne son vermesi gerekir.
Dışarıdan gelen farklı genler farklı genler oluşturur ve üniversite sistemindeki akraba evliliği akademik silsiledeki kromozamal hastalıkları engeller.
4-Üniversite öğretim üyeliğini askerlik rütbesi gibi görüyorsan kolay gelsin..
bu anlayışla üniversietelerin durumu ortada.
konuyu gündeme getiren yazar haklı ama çözüm olmaz. kimseye kadrolaşmaya fırsat veren bu anlayışı değiştirmez.
People
0
5) hasan eren (öğr. üyesi)
22.09.2012 13:38:24
Bilmeden yorum yapan arkadaşlara ithafen:
Düşünün siz bir kurumda çalışıyorsunuz kurumunuzda bir yükselme sınavı açılıyor ve siz bu sınavı kazanıp o ünvanı almaya hak kazanıyorsunuz. sizin adınıza kurumunuz tarafından kadro isteği yapılıyor. sonra o kadro izni çıkıyor. siz seviniyorsunuz yıllardan beri hizmet ettiğiniz kurumda hakettiğiniz ünvanla çalışacaksınız.ilan veriliyor başvuruyorsunuz.aaa bir bakıyorsunuz ki dışarıdan başka biri o kadroya başvuruyor. ne düşünürsünüz????
o kurumda yıllarını vermiş kişi bir tarafta bir de dışarıdan başvuran kişi diğer tarafta... Siz ne yaparsınız aynı durumda olsanız? o hakediyor o alınsın mı dersiniz yoksa....
Arkadaşlar kuruma yeni atama yapılacaksa ve o kurumda o iş yapacak emek sarfetmiş kişi yoksa kısacası o kuruma yeni bir kişi alınacaksa ve başvuruların hepsi dışarıdansa tamam sonuna kadar arkanızdayız. Ama aksi durumda varsa yapılan doğrudur,takdir sizin. olsun...
Aslında atanma kriterleri yanlış olan Doç. Dr. olmuşsun prof. kadrosunu hakediyorsun. kadro ataması niçin ilan yoluyla oluyor.Binbaşı yarbay olurken gazeteye yarbaya ihtiyaç vardır diye halka açık ilan mı veriliyor.okulda öğretmensin müdür atanacaksın gazeteye ilan mı veriliyor? örnekler çoğaltılabilir...
People
0
6) dr o a (kadın doğum)
21.09.2012 20:52:00
osmanlı döneminde beşik ulemaları varmış yani babası ulema olan otomatik ulema oluyormuş türkiyede bilimde artık beşik ulemaları dönemi başladı hiç bir iktidar anladığım kadarıyla liyakati ön plana çıkaran düzenlemeleri getirmek istemiyor elimde fırsat varken kendi adamımı bir yere getiriyim diyor böyle kültürler yerinde saymaya mahkumdurlar ama bu böyle sürüp gider taki toplum alttan aydılanır demokratikleşir hak arayışına geçer o zaman düzelir ama bu bizim gibi ortadoğu ve müslüman dünyasına ait toplumlarda çok zor gözüküyor malesef
People
0
7) HK (uzm dr)
21.09.2012 16:08:57
Bu konu beni yıllardır rahatsız ediyor, bu yolla giren kişilerin hoca kölesi olma üzerine çıkabileceklerini sanmıyorum,çünkü onun sayesinde giriyorlar kendi meziyetlerinden ötürü değil.ÖSS olmasa tıp,TUS olmasa Uzmanlık hayal olacakmış diyoruz biz. Bu konuyla alkalı bir dilekçe yazdım,Yök bu konuyla alakalı "alınacak kişi kriterlerini üniversiteler belirlemektedir" gibi,hala çözemediğim tek cümlelik bir cevap verdi :)) hala gülüyorum..(ben bu yüzden çıkan sorunları anlattığım bişeyler yazdım zaten ,bu ne demek şimdi çözebilen yardım etsin lütfen,YÖK ne anlatmak istemiş olabilir?
People
0
8) dr renaud paris (öğ üye)
21.09.2012 14:05:22
bu konuda siyaset dışı düşünerek karar almak gerekir.
hakim olan siyasi tabloya göre hareket edilirse sorun çözülmez.
üniversiteleri ister sağ ister sol kadrolaşma için kullanacak olursak hiçbir şey değişmez.
bu işler gürüz-teziç döneminde de vardı. alınacak kişi rektöre ve yönetime oy verecek kişi olurdu; 'sol' adrese teslim ilan çıkardı.
şimdi de aynısı oluyor; 'sağ' adrese tesklim ilanlar çıkıyor.
yök ve üniversiteler siyasi rüzgar doğrultusunda kendine göre kadrolaşma fursatı bulmuş; bunu değişirirler mi??
tek yolu var, bir yorumcu dile getirmiş.
buyurun yard doç atanmayı merkezi sınavla yapın. tıpkı tus gibi..
yapamazsınız çünkü kadrolaşma kozunuz elinizden gider.
işin gerçeği bu.
aynı şekilde sağlık/fen/ sosyal bilimler ensititğülerinde eşe dosta 'üfürük'ten lisans ve doktora unvanları dağıtılıyor.
örnekleri çok.
yök ve üniversitelerde köklü reform yapılacaksa siyasi çıkar gözetilmeden olmalı.
People
0
9) murat han (uz dr)
21.09.2012 12:39:54
"kulak burun ve boğaz hastalıkları ana bilim dalı yardımcı doçentlik kadrosu için aranan nitelik: ankaferd’in nazal mukozaya etkisi üzerine deneysel çalışması olmak." eski adı ile zonguldak karaelmas üniversitesinden. yuh artık....sözün bittiği yerdeyiz

People
0
10) laconic (öğ üye)
21.09.2012 11:36:32
bunun tek yolu var: yardımcı doçentlik sınavları tus gibi merkezi yapmak. atanan kişinin denetlebilir olması için bazı tedbirler almak.. sözleşme yenileme..vb
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer