YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Devamsızlık Hak mı?Prof. Dr. Erol ÖZMEN

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erol ÖZMEN

02.06.2014, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

            Üniversitelerde yarıyıl sonu sınavı mevsimindeyiz. Öğrencilerde devamsız olduğu günleri öğrenme, sınavlara hazırlanma ve bütünlemeye kalıp kalmayacağı hesaplarını yapma, öğretim üyelerinde ise soru hazırlama telaşı var.

 

Mevzuata göre, yarıyıl sonu sınavına girebilmek için devamsızlığın belli bir oranı geçmemesi gerekiyor. Bu orana denk gelen ders saati, öğrenciler tarafından devamsızlık hakkı olarak görülüyor ve birçok öğrenci bu hakkını sonuna kadar kullanıyor, başka bir deyişle derslere girmiyor.

 

Üniversitelerin bazı bölümleri için bu çok sakınca yaratmayabilir, fakat işin içine tıp ve hemşirelik gibi bölümler girdiğinde bu durumun birçok sakınca yaratabileceği görülüyor. Öğrencilerin en azından bir kısmının artık lisede olmadıklarını ve meslek öğrendiklerini kavramamış olmaları, derslere girmemek ve sınıf geçmelerini sağlayacak kadar konuyu çalışmak için kolayca çok sayıda gerekçe bulmalarını sağlıyor.

Oysa, bir doktorun ya da hemşirenin işinin örneğin; yüzde 30’unu bilmeden mesleğe başladığını düşünmek ne kadar korkunç bir durum. Öğrencilerin öğren(e)medikleri bazı mesleki bilgi ve beceri dersleri için telafi talep etmeleri gerekirken, uygulamada karşı karşıya kalınan durum, sorunun özel olarak incelenmesi gerektiğini düşündürmektedir.

 

Derse devamsızlık dışında diğer bir önemli konu da, öğretim üyelerinin öğrencileri ile birlikte devamsızlık yaptıkları dersler. Başka bir deyişle, kâğıt üzerinde var görülen, fakat gerçekte yapılmayan dersler. Âdeta bir suç ortaklığı şeklinde derslerin programda görülen saatin daha aşağısında tamamlanması çok da az görülen bir durum değil. Bu durumdan öğrenciler de yakınmıyor, öğretim üyeleri de. Ders boş geçtiğinde ya da kısa sürdüğünde üniversite öğrencilerinin (sanki hâlâ ortaöğretim ve lisede okuyorlarmışçasına) çocuksu bir sevinç yaşadıkları, öğretim üyelerinin ise aldıkları ek ders ücreti ile ilgilendikleri görülüyor. Alan memnun, satan memnun.

 

Tabii, bir de öğrencilerin birbirinin yerine imza atma sorunu var. İmzası atılan devamsızlık sorunu yaşamazken, imzasını attıramayan öğrenci dersten kalabilmekte, yıl bile kaybedebilmektedir. Anlaşılacağı gibi katmerli bir adaletsizlik söz konusu. Böyle bir durumda öğretim üyesinin kontrol etmesinin gerekliliği yanında otokontrol düzeneğinin çalışmaması da ilginç bir konudur. Açıkça öğrenciler de bazı arkadaşlarının adaletsizliğe maruz kalmasına, bazı arkadaşlarının ise haksız avantaj elde etmesine seyirci kalmaktadır.

 

Çok boyutlu nitelikler taşıyan bu durum, tüm eğitim kurumlarının önünde ciddi bir sorun olarak durmaktadır. Sorun “çocukluktan itibaren edinilen öğrenilmiş bir davranış” mı, “duyarsızlık” mı, “tembellik” mi, “boşvermişlik” mi, “aşırı güven” mi, “önemsememe” mi, “bir şey olmaz” mı ya da “herkes böyle yapıyor nasıl olsa” mı? Belki de hepsi. Kaybeden ise herkes; en başta da öğrencinin kendisi.

 

Görüldüğü gibi devamsızlıklarda yalnız öğrencileri suçlamak, konunun yeterince anlaşılmasını engelleyecek bir yaklaşımdır. Üniversite yönetiminin ve öğretim üyesinin devamsızlık konusundaki tutumunun yanı sıra öğretim üyesinin dersi nasıl anlattığı, dersin hocasının ve dersin öğrenci tarafından sevilip sevilmediği gibi birçok etmen konuyu etkileyebilmektedir. Diğer yandan, öğrencilerin derslere devam etmemelerinin nedenleri, derslerin verimli geçip geçmediği, derslere devam eden öğrenci ile etmeyen öğrenci arasında edinilen bilgi ve beceri açısından fark olup olmadığı, bilgi ve becerilerin uygun biçimde değerlendirilip değerlendirilmediği, uzaktan eğitim gibi farklı eğitim ve öğretim yöntemlerinin kullanılmasının durumu etkileyip etkilemediği de araştırılmalıdır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mahmut (eğitici)
10.06.2014 16:55:46
%20 devamsızlıktan dolayı sınava girememek çok ağır bir ceza.
Öğrenciler bu cezayı topluca çok adaletsiz olarak algıladıkları için birbirinin yerine imza etma dayanışması var.

Devamsızlığın cezası sınava girememek değil, geçer not olarak %10 yüksek almak olursa daha yapıcı olur.
yani geçme notu herkese 50 ise devamsız öğrenciye 55, herkese 60 ise devamsız öğrenciye 66 olur.
bu durumda kimse kimsenin yerine imza atmaz.
People
0
2) Esin Erdem (Hemşire )
02.06.2014 20:00:49
Hocam elinize saglık , Atalet içine alınabilir sanırım bu durumda.
People
0
3) derya gürbğüz (hemşire)
02.06.2014 11:31:19
Erol Hocam emeğinize sağlık her zamanki gibi konuyu pek çok açıdan ele alıp paylaşmışsınız herkes kendi payına düşeni alsın o zaman
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer