YAZARLAR

Tüm Yazarlar

“Hekimden Merhamet Duygusunu Alın, Geriye Neyi Kalır ki?”Prof. Dr. Erol ÖZMEN

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erol ÖZMEN

18.06.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Hekimden bilgili, becerikli, bilimsel gelişmelere ve yeniliklere açık, şefkatli, karşıdakini anlayabilen, hoşgörülü, merhamet hisleriyle dolu, kendi çıkarını hastasının gereksinimlerinden önde tutmayan, anlayışlı ve her türlü ayrımcılıktan uzak bir insan olması beklenir. Gerçekten, bu özelliklere sahip olmayan bir kişinin iyi bir hekim olması beklenemez. Üzerinde biraz düşünüldüğünde, bu özelliklere sahip bir kişinin yetişmesinin ne kadar zor olduğu ve maliyetinin çok yüksek olduğu kolayca görülmektedir. Fakat bir insanın bu özelliklerini tek taraflı olarak geliştirmesi ve koruması mümkün değildir. Bir insanın bu özelliklere sahip olması ve sahip olduğu bu özellikleri koruması içinde yaşadığı topluluğun/toplumun ona yönelik davranışlarından yakından etkilenir. Bu özelliklere sahip olan bir insanın, bunları koruyabilmesi için, içinde yaşadığı topluluğun/toplumun ona yönelik davranışları önemlidir.? Bir yerlerden beslenmedikçe bu özelliklerin sönmesi ve yerini başka duygulara bırakması beklenen bir durumdur.

 

Ülkemize bakıldığında durum ne yazık ki bugünlerde pek iç açıcı görünmemektedir. Mesleğinden soğumaya ve hastalara yönelik merhamet duygularını kaybetmeye başladığını söyleyen hekim sayısı giderek artmaktadır. Hekimin mesleğinden soğuması tüm toplumun kaybetmesi demektir. Bu soğuma yalnız hasta-hekim ilişkisine yansımakla kalmaz, sağlık hizmetlerindeki kaliteyi de olumsuz etkiler. Hastalarından ya da hasta yakınlarından her an fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalacağını düşünerek çalışmak ve merhamet duygusunu korumak kolay değildir.

 

Toplumumuzda son yıllarda gözlenen sosyolojik değişim ve sağlık hizmetlerinde oluşan dönüşüm doğal olarak halkın hekime bakış açısını da etkilemektedir. Belli bir noktaya kadar iyi bir hizmeti hak olarak görmek, hakkını aramak, hekime adeta bir ilahmış gibi bakmaktan uzaklaşmak olumlu değişimler olarak nitelenebilir. Fakat ülkemizde bu tür olumlu değişimlerden çok, halkın hekimi, kendisine hizmet vermesi gereken (hemen, tam istediği gibi, kural ve sınır tanımadan) bir görevli gibi algılama eğiliminin arttığı gözlenmektedir. Diğer yandan bu eğilime ülkemizde yazılı ve yazılı olmayan her türlü kuralın gerektiğinde kolayca esnetilebilmesi, hak arama yollarının iyi işlememesi, Türk insanında yaygın olarak bulunan ve kolayca canlanan hakkının yendiği duygusu da eklenince kolayca şiddete başvuran bir insan ortaya çıkmaktadır.

 

Bir babanın çocuğuna rapor vermediği gerekçesi ile hekime saldırdığı olay, konunun sosyolojik ve psikolojik olarak daha iyi anlaşılması için bir örnek olarak alınabilir. Olaya bütün olarak bakıldığında, eğitim sistemindeki çarpıklıkların ve adaletsizliklerin hesabının hekimden sorulduğu açıktır. Olayı ‘yolunu ya da adamını bulanın rapor alabiliyor olması’, ‘babanın yaşadığı suçluluk duyguları’, ‘babanın haksızlığa uğradığı, adam yerine konulmadığı ve kendisine değer verilmediği duyguları’, ‘hekimden yasal ve etik olmayan bir talepte bulunuluyor olması’, ‘yetkililerin sahte rapor verilmesi durumunda yasal işlem yapılacağını bildiriyor olması’, ‘hekimin o kadar iş yükü arasında hiçbir sorumluğunun olmadığı sosyal bir sorunun ortasında kendisini bulması’ gibi her biri ayrı ayrı analiz edilebilecek bileşenlere ayırmak mümkündür. Bu bileşenlere daha birçok bileşen eklenebileceği ve her biri için ayrı ayrı yorumlarda bulunulabileceği dikkate alındığında nasıl büyük bir sorunla karşı karşıya kalındığı daha açık olarak görülmektedir.

 

Evet, sosyolojik ve psikolojik olarak analiz edildiğinde ortaya konanlar ne olursa olsun, hekimin psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz kalmasının bir açıklaması olamaz. Asıl önemli olan, sonuçta birçok hekimin mesleğinden soğumaya ve merhamet duygusunu giderek kaybetmeye başlıyor olduğudur. Bu durum, üzerinde özenle durulması gereken bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Hekimden merhamet duygusunu alırsanız geriye neyi kalır ki?..

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Cd (Dr)
24.06.2012 15:22:17
Ben toplumumuzun ve hükümetimizin degisimine ayak uyduramadigim için merhametimi yıllar önce kaybettim. Bu nedenle çok mutsuz ama gicir gicir huzurluyum.
People
0
2) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
23.06.2012 14:49:06
ne kalır biliyor musunuz?
sayın sağlık bakanımız çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı prof.dr.recep akdağ.
People
0
3) dr.erol (uzm.dr)
23.06.2012 00:42:14
yazıyı görünce beni anlatıyor sandım.bu mesleğe çok isteyerek başlamıştım ancak şu anda içimde ne insan sevgisi nede hastalara zerre kadar merhamet var.dışardaki vatandaşta,hastalarda ellerinde olsa bizi bir karış suda boğarlar.Bende hakettiklerri şekilde yardımcı oluyorum....
People
0
4) DR CE (TABİP)
22.06.2012 15:40:36
Koyun performans sistemini almışsınızdır ;merhameti,empatiyi,vicdanı. Şu anki hekimlik pratiğinden bahsediyorum yani.
People
0
5) isak akıllıoğlu (tıp doktoru)
21.06.2012 18:16:43
hekim - merhamet= sağlık bakanı artı şürekası
People
0
6) hilal malçok (dr)
21.06.2012 11:12:07
Başlığı okuduğum da, yazıyı eleştireceğimi düşündüm. Çünkü ben de sisteme kızgın bir hekimim ve mutsuz. Başlığın yazının içeriğini yansıtmadığını düşünüyorum. Belki "hekimin merhamet duygusunu yok ederseniz, geriye ne kalır ki" olabilir. Ben yazıyı "hekimler merhametli olmazsa hekimde sayılmazlar" şeklinde algıladığım için günlerdir okumadım. Oysa hocamız güncel bir sorunumuza değinmiş, teşekkürler.
People
0
7) Dr. sükut-u hayal (Dr.)
21.06.2012 09:52:46
Doğru, fatura hep hekimlere çıkartılıyor ..

O zaman nasıl olacak merhamet duygusu ...
People
0
8) Çağrı AYDOĞDU (Yönetici)
20.06.2012 09:12:49
Birçok hekimden
saygınlığı
itibarı
huzuru
yaşam kalitesi
söz hakkı
zaten alındı.
Alınmadık merhamet duyguları kalmıştı. O nu da performansla almaya çalışıyorlar.
Milli eğitim bakanı; "benim öğretmenim" korurum diyor,
Başbakan; "benim memurum" işini bilir diyor,
Sağlık bakanı; doktorun muamelesi şeyy muayenesinden memnun kalmazsanız siz çaldırıp kapatın biz sizi arar, "sizin doktorunuz"a ceza keseriz diyor.
People
0
9) RKTR (Uzm)
18.06.2012 06:22:15
Basında, Devlet’te, Bakanlık’ta aşağılanma ..

Tüm sıkıntıların sorumlusu olarak mütemadiyen hedef gösterilme ..

Maddi olarak hakkını alamama ..

Fiziksel ve sözlü saldırılar ..

Sürekli bir “dava, hapis ve tazminat” korkusu .. Katillerden daha fazla ceza alma .. Bunun para kazanmak için yol haline gelmiş olması ..

Bir yandan emekli olmayı isteme, diğer yandan emekli olununca içine düşülecek maddi sefalet ..

Hayal kırıklığı ve pişmanlık ..

…..

Bunların hepsi bir araya geldiğinde, tabii ki en güçlü merhamet duyguları bile aşınacak, elbette insanlar meslekten soğuyacaktır. Akşam eve geldiğinde, “Şükür, bugünü de vukuatsız atlattık !” diyen insanlar bu ulvi duyguları nereye kadar sürdürebilirler ??

Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer