YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Neresinden TutacaksınızProf. Dr. Erol ÖZMEN

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erol ÖZMEN

21.03.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin düzenlediği ve beklenenin üstünde katılım olması nedeniyle başarılı olarak nitelenebilecek “çok ses tek yürek” eylemi ne yazık ki basında ve kamuoyunda beklenen etkiyi yaratmadı. Bu durum (gündemi dolduran başka olayların olması da bunu etkilemiş olmakla birlikte) performans sistemine karşı olanların görüşlerinin kamuoyuna benimsettirilemediğini düşündürmektedir. Nitekim günlük uygulamalarda gözlenenler ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun Sağlık Hizmetleri Memnuniyet Araştırması’nda çıkan sonuçlar da halkın performans uygulamalarından şikâyetçi olmadığını, hatta memnun olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler hiçbir çıkar düşünmeden yalnız iyi niyetle hareket eden hekimlerin işinin ne kadar zor olduğunu kanıtlamaktadır. Kamuoyu oluşturmanın yalnız açıklamalar yapmakla sağlanamayacağı artık anlaşılmalı, kamuoyunu etkilemenin ve halkın gözünde mesleki ve kurumsal görüntünün nasıl düzeltilebileceğinin yolları bulunmaya çalışılmalıdır.

 

Bu yolda ilk yapılması gerekenlerden biri, mesleki kurallara aykırı ve etik dışı davranan hekimlere gereken cezaların verilmesidir. Fakat ne yazık ki bu konuda ne tıp fakülteleri ne de TTB gerekli özeni göstermemekte, şikâyet dilekçeleri ya da soruşturmalar gerektiği gibi ve hızlı biçimde ele alınmamakta ya da sonuçlandırılmamaktadır. Adam kayırma ve kollama yaygın biçimde görülmekte, adalet duygusu sarsılmaktadır. Tıp fakülteleri ve TTB adil ceza uygulamaları ile hekimlerde etik dışı davranış gösteren melektaşlarını dışlayarak her zaman doğrunun peşinde olduklarını herkese kanıtlamalıdır.

 

Ülkemizde her alanda görülen kutuplaşma sağlık alanına da yansımakta, neyin doğru, neyin yanlış olduğu yalnız sağlık çalışanlarının değil, halkın kafasında da karışmaktadır. Bu konunun en son örneği Medimagazin’deki Medi Anketin “Bıçak parasını etik buluyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu ankette bıçak parasını etik bulduğunu söyeleyenlerin oranının yüzde 42.29 olduğu görülmektedir. Medimagazin’i izleyenlerin ve bu anketi yanıtlayanların ağırlıklı olarak hekim olduğu göz önüne alındığında karşı karşıya olunan sorunun ne kadar büyük olduğu görülmektedir. Her ne kadar bir web sitesinde yapılan herhangi bir ankette elde edilen sonuçları genelleştirmenin mümkün olmadığı ileri sürülebilecek olsa da günlük uygulamalarda karşılaşılanlar anketi doğrulamaktadır. Yasal olmadığı gibi uygulandığı şekliyle etik olmadığı çok açık olan ‘bıçak parası’na hekimlerin azımsanmayacak bir kısmının bakış açısı üzüntü vericidir. Bu anlayışın uzantısı olarak tıp fakültelerinde performans sonrasında ‘cepten cebe’ uygulamalarının daha da yaygınlaşacağını tahmin etmek güç değildir.

 

Üniversitelerde performans sisteminin uygulanmaya başlanması ile öğretim üyelerinin (kendilerince performans sistemini protesto etmek amacıyla) gösterdikleri hekimlik mesleğine uymayan bazı tutum ve davranışlar halka ve kendimize açıklanması zor sonuçlar yaratmıştır. Örneğin; sayıları az da olsa performans sistemini protesto etmek için bazı öğretim üyelerinin daha önce ‘özel hasta’ statüsü ile izledikleri hastaları artık kendi hastaları olmadıkları gerekçesiyle polikliniklere göndermiş olması hekimlerin paragöz oldukları görüşünü pekiştirmiştir.

 

Diğer yandan daha çok döner sermaye alabilmek için öğretim üyelerinin birbirinin önünü kesmeye çalışması, yapılmayan ya da yapılmasa da olacak bazı işlemleri yapmış gibi göstermeye başlaması, puanlama sistemindeki açıkları yakalayarak daha yüksek puan elde etmenin yollarını bulmaya çalışması içler acısı bir tablodur. Bu uygulamalar ile haksız kazanç elde eden öğretim üyesinin elde ettiği gelirin bir kısmını arkadaşlarının hakkından aldığını düşünememesi (belki de düşünmemesi) anlaşılması çok zor bir durumdur. Bu tablo ne yazık ki dayanışma ruhunu derinden sarsmaktadır.

 

Yine tıp fakültelerinde yönetici konumunda olanların gücü orantısız biçimde kullanmaları da dayanışma ruhunu olumsuz etkilemektedir. Bazı ana bilim dalı başkanları kendilerine daha çok hasta gelmesi amacıyla çeşitli önlemler almaktadır. Örneğin; özel bir eğitimi olmasa da ana bilim dalı başkanı belli bir konuda özel dal polikliniği oluşturarak polikliniğe başvuran hastalarda aslan payını kapabilmektedir. Sağlık hizmeti dışında her türlü eğitim-öğretim etkinliklerinin ve araştırmaların perfomans uygulamasında dikkate alınacak olması yöneticilerin eline büyük bir güç vermektedir. Ne yazık ki üniversitelerdeki örgütsel işleyişe bakıldığında performans sisteminin adaletsizlikleri daha da arttıracağı görülmektedir. Haksızlığa uğrayanların hakkını arama yollarının tıkalı olduğu ülkemizde performansın adil bir biçimde uygulanması ne yazık ki yöneticilerin insafına kalmıştır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) HASAN CANERLER (uzm )
28.03.2011 10:36:20
Özel hastanelerde katkı payı adı altında alınan BIÇAK PARALARINA DA SON VERİLMELİDİR.
Saygılarımla
People
0
2) ersin (dr)
27.03.2011 18:49:46
Hocamız sağolsun kendi fakultesinde olan biteni deşifre etmiş, yöntemleri anlatmış.ancak insanların neden bıçak parası aldığını, niye puanı artırmak için illegal yönlere kaydığını anlatmamış. onca yıl okul okunan, masraf edilen, hayattan feragat edilen tıp sektörüne giren insanlar niye bu fedakarlığı yapıyor yazamamış. doktorların para kazanmak için bu yolu seçtiğini yazamamış. devlet yeterli bütçe ve altyapıyı sağlamadan çıktığı sağlık reformunda neden ilk cereme doktorlara yükleniyor bunu yazamamış. kalitesiz malzemeler yüzünden kaybedilen canların vebali yüklenen, dövülen, sövülen, siyasi olarak nitelendirilen insanlara peşkeş çekilen doktorların ne yapabileceğini anlatamamış sayın hocam. yaşadığım bi olayı anlatayım: çalıştığım ilçede, bir parti ilçe başkanının aynı partiden bir milletvekili ile olan telefon diyoloğuna kulak misafiri oldum. ilçe başkanı m.vekiline mecburi hizmette radyoloji kadrosu açtırdığı için teşekkür ediyor ve diyor ki; sayın vekilim hastanemizde bildiğim kadarıyla cihaz eksiği var ama gelecek doktor arkadaş da yanında bişeyler getirsin artık, bizden bu kadar.(kastettiği cihazlar USG,BT,MR olsa gerek).ve radyoloji uzmanı ilçede çalışmaya başladı. tabiki sırtında bi USG cihazı bile getiremedi. Röntgen yorumlayarak puan toplamaya ve para kazanmaya çalışıyordu. Neyseki halk toplandı ve bi USG cihazı alıverdi ama ne yazık ki akut apendisit tanısı bile koyamıyoruz. Ucuz etin yahnisi kara olur ya bizim USG cihazı da biraz ucuz. Safra taşlarını görebiliyoruz ama. buna da şükretmek gerek.
ben sağlık reformuna karşı değilim, reformun ehil olmayan ellerle ve sadece doktorlar üzerinden yapılmasına karşıyım.
Hocamın yazısı kadar dokunaklı olmadı ama, belki birilerinin içini acıtır.
People
0
3) Rt (Doktor)
24.03.2011 10:23:24
Bıçak parası ile ilgili anketin sonucu sadece hekimlerin tepki cevaplarından ibarettir. Hangi hekim bıçak parasini legal olarak görebilir? Bizler merdiven altı pazarlık yapan meslek grubu olarak gösterilmekten yorulduk sizler bu saçmalığı körüklemekten yorulmadınız. Akademisyenler olarak siyasete alet olmaktan kurtulmanız gerekiyor artık. Egitim, adalet ve saglıkta yaşanan bütün güven sorunlarının ülkemizin gelecegini olumsuz etkilediğini anlayın.
People
0
4) hs (dr)
23.03.2011 12:43:12
performans sistemi üzerine yorum yazılamayacak karad gereksiz, saçmasapan bir uygulamadır ve bu uygulamayı fakültere dayatanların baştan aşağı bütün kadrolarının değişmesi, buna yorum yazacak kadar önemseyenlerde yazmadan önce durup bir düşünmesini öneriyorum.
People
0
5) mehmet ali (uzm dr)
23.03.2011 09:59:32
Bıçak parasının etik olması için vergilendirilmesi ve yasal bir şekle sokulması gerekir...Ancak o zaman etik olur.Bu doğru olan tarafı ama bence hekim serbestte çalışabilmeli ve muayehanesinde istediği parayı almalı,vermek istemeyen hasta başka hekime gider kime ne?Serbest piyasa diyorlar ama bir tek doktorlara komün sistemi var herhalde...İktidara yakın hekim arkadaşlar lütfen kendiniz ve meslektaşlarınız için iyi birşeyler yapın ve kaybedilmiş haklarımız için mücadele edin...
People
0
6) op.dr (dr)
22.03.2011 23:21:56
Bıçak parasının etik bulunmadığı ve her fırsatta uygulanmamasının yazılıp çizildiğini görüyorum.Bunu eleştirmiyorum.Eleştirdiğim özel hastanelerde katkı payı adı altında hastalardan bıçak parası alınmasına devam edilmesine rağmen hiçkimsenin bu konuda ses çıkarmamasısıdır.kısacası bıçak parasını doktor alırsa suç,özel hastane sermaye sahipleri alırsa hak.
People
0
7) a.köse (dr)
21.03.2011 01:38:57
ağzınıza sağlık hocam.ben bugüne kadar ne söylüyorsam tüm hekimler için yaklaşık aynısını söylemişsiniz.BİZİ performans yüzünden birazda 184 sabim hattı yok hasta hakları glbl nedenler çok yıprattı. üniversiteler dah yeni tanışıyor performansla 6 ay sonra görürüm onlardakl tükenmeyi çünkü biz yaşadık biliyoruz saygılar.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer