YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Tıp Fakültesini Seçme NedenleriProf. Dr. Erol ÖZMEN

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Erol ÖZMEN

05.11.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Bilindiği gibi pek çok hekim başa dönmek mümkün olsa meslek olarak hekimliği tercih etmeyeceğini söyler. Fakat böyle bir şey mümkün olsa, bu hekimler ne yapardı bilinmez. Şimdi bir yandan üniversite seçerken neden tıp fakültesini tercih ettiğimizi düşünürken, bir yandan da bu yıl Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih eden öğrencilerin tercih nedenlerini gözden geçirelim:

“Toplumumuzun en saygın mesleklerinden biridir. Ben tıbbı sadece maddi boyutundan dolayı seçmedim. Aynı zamanda manevi boyutunu da göz önüne alarak yazdım. Gelecekte toplumumuza yararlı bir insan olmak istedim. Bunu da ancak tıbbi seçerek gerçekleştirebileceğime inandığım için tıbbı seçtim. Tıbbı küçüklüğümden beri hep istedim”.

“Hekimlik insanı maddi ve manevi olarak doyuran bir meslek. Bir hastanın doktoruna minnettar bir bakışı bile yeter insana”. “İnsanlarla iletişim içinde olmayı çok sevdiğimden, çaresiz olanlara umut vermeyi istediğimden hekim olmayı seçtim”. “Ben hasta olan insanlara elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum. Ve hasta olan bir insanın benim sayemde hastalığından kurtulmasının manevi huzurunu duymak istiyorum”. “İnsanlara yardım etmeyi seviyorum. İnsanlar ölüm ve hayat arasında kaldıklarında onlara hayatı vererek mutlu olmalarını istiyorum. Ayrıca tıp sürekli insanın kendini geliştirebileceği bir meslek”. “Bir hastanın iyileşmesinde benim de payımın olması güzel bir şey olsa gerek. Çocukluğumdan beri doktorluğun kutsal ve itibarlı bir meslek olduğunu çok duydum”.

“Meslek olarak hekimliği seçmemde bir çok neden var. Bu fikri aklıma sokan annemdi aslında. Kendi çok istediği için, benim de çok sevmemi sağladı. İkincisi gelecek garantisi olması. Üniversite bitirdikten sonra açıkta kalmayacağımı bildiğim birkaç meslekten biri. Üçüncüsü de doktorların toplumda saygın insanlar olması”. “Bana iyi bir sosyal ve ekonomik yaşam sağlayacağını düşünüyorum”. “İnsanlara yardım etmenin getirdiği manevi hazzı, toplum içindeki statüyü, daha rahat bir geleceği ve mesleki kariyerde önünün açık olması gibi koşulları bir arada sağlayan tek meslek olduğu için seçtim”. “Toplum içindeki saygınlığı ve karizması, iş ve gelecek garantisi, ekonomik olarak üst düzeyde olmak için hekim olmayı seçtim”.

“İnsanları seviyorum ve onlara yardım etmek istiyorum. Bunu da mesleğim aracılığıyla yapmak istedim”.

“Kendimi geliştirebileceğim bir alan olduğundan ve çağın gereklerine cevap verecek durumda olabileceğimden hekim oluyorum. Kısacası hayata yararlı şeyler katmak için hekim oluyorum”. “İnsanlara güleryüzle yardım etmek istiyorum ve daha da önemlisi sağlık konusunda bulunamayan sırları bulmak yani araştırma yapmak istiyorum”.

Öğrencilerin yanıtları istatistiksel olarak değerlendirilmemiş olsa da, yanıtlar genel olarak gözden geçirildiğinde öğrencilerin tıp fakültesini seçmelerinde en etkili olan etmenlerin sırasıyla hekimliğin toplumda saygın meslek olarak görülmesi, iş garantisinin bulunması, “manevi haz” vereceğinin düşünülmesi ve ailenin etkisidir. Seçme nedeni olarak hemen hemen hiç belirtilmeyen nedenlerden birisi de toplum sağlığının geliştirilmesidir.

Öğrencilerin meslek seçiminde statüyü bu kadar önemsemeleri ve hekimliğin toplumsal bir statü sağlayacağının düşünülmesi ilginç bir durumdur. İş garantisinin olduğunun ve iyi bir gelir getireceğinin düşünülmesi de azımsanmayacak oranda önemsenmektedir. Ayrıca ailede ve yakın akrabalarda bir doktor olması da seçimi etkileyebilen bir etmendir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer