YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bir Yıl, 365 Gün…Prof. Dr. Günnur DENİZ

İstanbul Üniversitesi DETAE Enstitü Müdür Yardımcısı - İmmünoloji Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Günnur DENİZ

02.05.2016, Pazartesi

Tüm Yazıları

Sevgili arkadaşım, dostum Prof. Dr. Işıl Barlan’ın bize veda etmesinin üstünden evet, tam 365 gün geçti! Zaman aksa da, günler geçse de yaşananları unutmak, hele hele kabullenmek çok zor.

Işılcığım, seninle başladığımız immün yetmezlik  çalışmalarımıza devam ediyoruz. “Prof. Dr. Işıl Barlan, Allerji-İmmünoloji İstanbul Buluşmaları” toplantılarında gerek immünolojik açıdan gerekse genetik mutasyonların tanımlanmasında son gelişmeleri, farklı vakaları tartışıyor ve en önemlisi seni anıyoruz.

İmmün yetmezlikli hastaların tanısı ve tedavisi için girişimlerin ve bu alandaki çabalarını senin bıraktığın yerden devam ettirmek için Marmara Üniversitesi Çocuk Allerji ve İmmünoloji Ana Bilim Dalı çalışanları büyük bir uğraş veriyorlar. Ülkemizde ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olan primer immün yetmezliklerin heterojen klinik yapısı sebebiyle tanısının zor olduğunu ve dolayısıyla bu hastalıkların doğru, hızlı ve etkin bir şekilde tanısının konulabilmesinin çok önemli olduğunu vurgulardın. Türkiye’de immün yetmezlikli hasta tanısının konulabilmesi ve kan örneklerinin yurt dışına gönderilmesinin en aza indirilmesi için, Amerika-Türkiye arasında ilişkileri sağlayarak, büyük emek verdiğin ve desteklediğin TÜBİTAK “immünyetmezlik çağrısı” için Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Bezmiâlem Üniversitesi iş birliği ile hazırladığımız projeyi ne yazık ki alamadık. Primer immün yetmezlik hastalarının uluslararası standartlarda ve güncel teknolojiler ile daha hızlı ve doğru tanı alması hedeflenen, çağrı programının amaç ve hedeflerine uygun olarak hazırlanan bu projenin öngörülen hasta sayısının sağlanamaması konusundaki şüphe nedeni ile kabul edilmemiş olması bizi daha çok üzdü. Yurt dışı kaynaklara bağımlılığı azaltarak, araştırma yöntemlerinin kendi merkezlerimizde uygulanmasına, bilgi üretimine ve bilim insanlarının yetiştirilmesine olanak sağlayacak, en önemlisi senin başlattığın bu bilimsel yolun sonucu olumsuz olmamalıydı. Ayrılığımızın bir yıl sonrasında bu yazımda projeyi aldığımızı ve immün yetmezlik adlı bilmeceyi aydınlatacak sonuçlarımızı paylaşacağımızı söylemek isterdim ama olmadı…

Tabii ki yolun sonu değil; olumsuzluklar bizi yıldırmayacak, hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz ve eminimki güzel bulgularımızı paylaşacağız.

Işıklar içinde yat arkadaşım…

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer